reklama
 
 

Chávez vyhrál další volby, opozice ale výrazně posílila

27. 9. 2010 12:03
Výsledek opozice může oslabit prezidentovu pozici

Caracas - Strana venezuelského prezidenta Huga Cháveze zvítězila v nedělních parlamentních volbách, následující období pro ni však bude komplikovanější než dosud. Předchozí volby totiž část opozice bojkotovala, její síla v parlamentu tak vzroste.

Co je ještě důležitější, Chávez přišel o dvoutřetinovou většinu, která mu umožňovala dle své vůle měnit ústavu země. Její udržení prezident stanovil jako volební cíl, kvůli jehož splnění se naplno zapojil do předvolební kampaně.

Chávezova socialistická sjednocená strana mohla až doteď prosadit v národním shromáždění vše, co chtěla. Podle dosavadních odhadů však po nedělních volbách obsadí opozice více než třetinu křesel a některé záměry socialistické strany bude moci zablokovat.

Tento výsledek by navíc mohl oslabit i Chávezovu pozici při prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2012.

Chávezova strana podle prvních informací volebního úřadu získala nejméně 90 ze 165 křesel a opozice nejméně 59 křesel. Dva mandáty připadly jedné z menších stran, další ještě nebyly určeny. V zemi žije 17 milionů oprávněných voličů a voliček.

"Tyto výsledky nám daly hodně politické síly. Jsme velmi šťastní," prohlásil podle Reuters mluvčí opoziční koalice Stůl jednoty Armando Briquett.

Již před volbami průzkumy ukazovaly, že země je rozdělena na dvě těměř stejně velké skupiny - příznivce a odpůrce vládnoucí strany. Nejvíce jejích stoupenců žije na venkově.

Opozice, která šla do voleb jako koalice pod názvem Stůl jednoty, se v kampani nezaměřila na neshody s Chávezem, ale spíše na téma zločinnosti a zvyšujících se životních nákladů. Ve Venezuele stoupá kriminalita a lidé mají podle průzkumů nižší důvěru v justici. Podle venezuelských médií bylo loni v zemi zavražděno 19 000 lidí.

autor: Zahraničí | 27. 9. 2010 12:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama