Chávez vyhrál další volby, opozice ale výrazně posílila

Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2010 12:03
Výsledek opozice může oslabit prezidentovu pozici

Caracas - Strana venezuelského prezidenta Huga Cháveze zvítězila v nedělních parlamentních volbách, následující období pro ni však bude komplikovanější než dosud. Předchozí volby totiž část opozice bojkotovala, její síla v parlamentu tak vzroste.

Co je ještě důležitější, Chávez přišel o dvoutřetinovou většinu, která mu umožňovala dle své vůle měnit ústavu země. Její udržení prezident stanovil jako volební cíl, kvůli jehož splnění se naplno zapojil do předvolební kampaně.

Chávezova socialistická sjednocená strana mohla až doteď prosadit v národním shromáždění vše, co chtěla. Podle dosavadních odhadů však po nedělních volbách obsadí opozice více než třetinu křesel a některé záměry socialistické strany bude moci zablokovat.

Tento výsledek by navíc mohl oslabit i Chávezovu pozici při prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2012.

Chávezova strana podle prvních informací volebního úřadu získala nejméně 90 ze 165 křesel a opozice nejméně 59 křesel. Dva mandáty připadly jedné z menších stran, další ještě nebyly určeny. V zemi žije 17 milionů oprávněných voličů a voliček.

"Tyto výsledky nám daly hodně politické síly. Jsme velmi šťastní," prohlásil podle Reuters mluvčí opoziční koalice Stůl jednoty Armando Briquett.

Již před volbami průzkumy ukazovaly, že země je rozdělena na dvě těměř stejně velké skupiny - příznivce a odpůrce vládnoucí strany. Nejvíce jejích stoupenců žije na venkově.

Opozice, která šla do voleb jako koalice pod názvem Stůl jednoty, se v kampani nezaměřila na neshody s Chávezem, ale spíše na téma zločinnosti a zvyšujících se životních nákladů. Ve Venezuele stoupá kriminalita a lidé mají podle průzkumů nižší důvěru v justici. Podle venezuelských médií bylo loni v zemi zavražděno 19 000 lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy