reklama
 
 

Chávez vyhostil kvůli Gaze izraelského velvyslance

7. 1. 2009 11:05
Boje pokračují. Rada bezpečnosti OSN se na rezoluci nedohodla

Caracas/New York/Gaza - Zatímco se Liga arabských států nemůže dohodnout na společném postupu vůči izraelské ofenzivě v Gaze, která si podle odhadů dosud vyžádala více než 600 mrtvých, získali Gazané nečekaného spojence na druhém konci světa.

Venezuelský prezident Hugo Chávez se rozhodl vyhostit izraelského velvyslance ze země.

"Izraelská armáda zbaběle útočí na unavené nevinné lidi, zatímco vyhlašuje, že brání vlastní občany," prohlásil dle BBC venezuelský prezident během návštěvy caracaské nemocnice.

"Vyzývám občany Izraele, aby vystoupili proti své vládě, dali si ruku na srdce a podívali se na své děti a vyzvali svět, ať toto šílenství zastaví."

Arabštější než Arabové

Venezuelské ministerstvo zahraničí poté vydalo prohlášení, ve kterém nařídilo velvyslanci Šlomo Cohenovi a dalším izraelským diplomatům, aby opustili zemi.

Z arabských států udržuje Izrael diplomatické styky pouze s Egyptem, Jordánskem a Mauritánií. Obchodní styky ještě s Katarem.

Tyto státy však zatím reagují mírněji než Venezuela. Jordánský premiér v neděli prohlásil, že jeho vláda projedná případné zmrazení diplomatických styků. Mauritánie povolala svého velvyslance z Izraele domů ke konzultacím.

Invaze do Gazy mezitím pokračovala další noc, během které Izrael podnikl více než třicet leteckých úderů.

Rezoluce nepřišla

O zastavení palby jednala Rada bezpečnosti OSN, jejíž schůzky se zúčastnil i palestinský prezident Mahmúd Abbás. S mírovým plánem, který počítá s obnovením zásilek humanitární pomoci do Gazy a s jednáním o bezpečnosti izraelských hranic, na ni přišla Francie společně s Egyptem. Na rezoluci se však členové nedohodli.

Izrael, který plán slovy své velvyslankyně u OSN Gabriely Shaleyové bere "velice, velice vážně", požaduje, aby na hranicích mezi Egyptem a Gazou byli pozorovatelé, kteří by kontrolovali pohyb zbraní v podzemních tunelech.

Izrael zatím slíbil vytvoření humanitárního koridoru, aby mohla být pomoc do Gazy dopravena. Kvůli tomu hodlá na tři hodiny denně zastavit palbu.

Egyptsko-francouzský plán podpořila i ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová, jako podmínku jeho implementace však stanovila, aby přestal Hamás s ostřelováním izraelského území raketami a minometnými granáty. Obě strany k okamžitému zastavení palby vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

autor: Roman Gazdík | 7. 1. 2009 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama