Chávez vládne bez dekretů. Socialismus si ale pojistil

gaz
6. 8. 2008 11:41
Sada nových zákonů podle kritiků obchází ústavu
Hugo Chávez
Hugo Chávez | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez už bezmála týden nevládne pomocí dekretů, skrze něž řídil zemi posledních 18 měsíců. Ještě než mu s příchodem srpna vypršely parlamentem schválené zvláštní pravomoce, postaral se však o to, aby se země ubírala jím vytyčenou cestou "socialismu 21. století".

V poslední červencový den, tedy doslova za pět minut dvanáct, stihl venezuelský vůdce v naprosté tichosti prosadit sadu 26 nových zákonů, jimiž posílil pravomoce státu a nechal zřídit občanské milice.

Podle agentury AP ustanovení předem nekonzultoval s Venezuelskou federací obchodních komor (Fedecamaras), a ta byla novými zákony zaskočena.

Nesouhlas obchodníků

"Jsme si jisti, že nejde o nic jiného než o vnucení projektu reforem, který byl odmítnut v prosinci," řekl novinářům předseda Fedecamaras José Manuel Gonzalez.

Jedním z úzkoprofilových produktů je ve Venezuele čas od času i mléko
Jedním z úzkoprofilových produktů je ve Venezuele čas od času i mléko | Foto: Reuters

Narážel tím na reformu ústavy, kterou voliči na konci roku neschválili v referendu.

"Vláda věří, že může postupovat směrem k centralizovanému ekonomickému systému řízenému státem, ale to způsobí další konflikty s obchodní komunitou," namítá také Gonzalezův kolega Jorge Botti, který dostal prostudování vládních reforem na starosti.

Viceprezident Ramon Carrizales snahu prosadit ústavu "zadními vrátky" odmítl. Podle něj konstituce novými zákony porušena nebude.

Konec křečkování

Venezuela se potýká s inflací a nedostatkem některých základních potravin. Administrativa viní spekulanty, naopak opozice tvrdí, že je vinna vládní kontrola cen.

Tu chce novými zákony Chávez ještě posílit. Producentům, distributorům i maloobchodníkům hrozí za obcházení cenové regulace či "křečkování" zemědělských produktů a "produktů zásadní důležitosti" až 10 let vězení.

Vláda také může podle AP omezit či zakázat "dovoz, vývoz, distribuci, výměnu nebo prodej" jistých potravinových výrobků či komodit.

Komunitní milice

Kontroverzní je i návrh na zřízení ozbrojené Národní bolívarské milice. Ta bude formálně součástí venezuelské armády, jejími členy však mají být dobrovolníci.

Milice bude mít za cíl chránit komunální centra v chudinských čtvrtích. Ta byla ustavena, aby propagovala zapojení nižších sociálních vrstev do občanské společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy