Chávez uznal Osetii. Díky Hugo, opáčil Medveděv

Roman Gazdík
10. 9. 2009 16:10
Venezuela naváže diplomatické styky s odtrženými gruzínskými regiony
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv.
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Moskva - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že „ode dnešního dne" uznává nezávislost dvou odtržených gruzínských regionů, Abcházie a Jižní Osetie. Stalo se tak při příležitosti Chávezovy návštěvy v Moskvě.

„Venezuela se ode dneška připojuje k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie," prohlásil venezuelský prezident dle agentury Interfax. „Brzy začneme s kroky, jejichž výsledkem bude navázání diplomatických vztahů s těmito zeměmi."

„Díky, Hugo," kontroval prý Medveděv.

Venezuela se tak připojí k Rusku a Nikaragui, jež se staly zatím jedinými zeměmi, které nezávislost gruzínských regionů uznaly. Jižní Osetie a Abcházie se de facto od Gruzie odtrhly na počátku devadesátých let a tento krok byl zpečetěn válkou mezi nimi a Ruskem proti Gruzii loni v létě.

Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie
Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie | Foto: Reuters

Ostatní země je však stále považují za součást Gruzie, jejíž viceministr zahraničí ve čtvrtek prohlásil, že Chávez nezávislost regionu uznal pod tlakem Moskvy.

„Rusko se snaží už rok, aby tyto loutkové režimy získaly legitimitu," citovala agentura Reuters Alexandra Nalbandova. „Tyto pokusy však byly marné."

Chávez je v Moskvě častým hostem. Jako obvykle se i tentokrát jednání mezi ním a ruskými představiteli točí okolo kontraktů ve zbrojním a energetickém průmyslu. Podle ruského tisku by Venezuela mohla nakoupit až 100 tanků T-90 a T-72, tři ponorky třídy Kilo a také rakety, ozbrojené transportéry a vrtulníky.

 

 

Právě se děje

Další zprávy