Chávez uznal Osetii. Díky Hugo, opáčil Medveděv

Roman Gazdík
10. 9. 2009 16:10
Venezuela naváže diplomatické styky s odtrženými gruzínskými regiony
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv.
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Moskva - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že „ode dnešního dne" uznává nezávislost dvou odtržených gruzínských regionů, Abcházie a Jižní Osetie. Stalo se tak při příležitosti Chávezovy návštěvy v Moskvě.

„Venezuela se ode dneška připojuje k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie," prohlásil venezuelský prezident dle agentury Interfax. „Brzy začneme s kroky, jejichž výsledkem bude navázání diplomatických vztahů s těmito zeměmi."

„Díky, Hugo," kontroval prý Medveděv.

Venezuela se tak připojí k Rusku a Nikaragui, jež se staly zatím jedinými zeměmi, které nezávislost gruzínských regionů uznaly. Jižní Osetie a Abcházie se de facto od Gruzie odtrhly na počátku devadesátých let a tento krok byl zpečetěn válkou mezi nimi a Ruskem proti Gruzii loni v létě.

Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie
Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie | Foto: Reuters

Ostatní země je však stále považují za součást Gruzie, jejíž viceministr zahraničí ve čtvrtek prohlásil, že Chávez nezávislost regionu uznal pod tlakem Moskvy.

„Rusko se snaží už rok, aby tyto loutkové režimy získaly legitimitu," citovala agentura Reuters Alexandra Nalbandova. „Tyto pokusy však byly marné."

Chávez je v Moskvě častým hostem. Jako obvykle se i tentokrát jednání mezi ním a ruskými představiteli točí okolo kontraktů ve zbrojním a energetickém průmyslu. Podle ruského tisku by Venezuela mohla nakoupit až 100 tanků T-90 a T-72, tři ponorky třídy Kilo a také rakety, ozbrojené transportéry a vrtulníky.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy