Chávez uznal Osetii. Díky Hugo, opáčil Medveděv

Roman Gazdík
10. 9. 2009 16:10
Venezuela naváže diplomatické styky s odtrženými gruzínskými regiony
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv.
Hugo Chávez (vpravo) a Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Moskva - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že „ode dnešního dne" uznává nezávislost dvou odtržených gruzínských regionů, Abcházie a Jižní Osetie. Stalo se tak při příležitosti Chávezovy návštěvy v Moskvě.

„Venezuela se ode dneška připojuje k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie," prohlásil venezuelský prezident dle agentury Interfax. „Brzy začneme s kroky, jejichž výsledkem bude navázání diplomatických vztahů s těmito zeměmi."

„Díky, Hugo," kontroval prý Medveděv.

Venezuela se tak připojí k Rusku a Nikaragui, jež se staly zatím jedinými zeměmi, které nezávislost gruzínských regionů uznaly. Jižní Osetie a Abcházie se de facto od Gruzie odtrhly na počátku devadesátých let a tento krok byl zpečetěn válkou mezi nimi a Ruskem proti Gruzii loni v létě.

Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie
Oslavy nezávislosti v Suchumi, Abcházie | Foto: Reuters

Ostatní země je však stále považují za součást Gruzie, jejíž viceministr zahraničí ve čtvrtek prohlásil, že Chávez nezávislost regionu uznal pod tlakem Moskvy.

„Rusko se snaží už rok, aby tyto loutkové režimy získaly legitimitu," citovala agentura Reuters Alexandra Nalbandova. „Tyto pokusy však byly marné."

Chávez je v Moskvě častým hostem. Jako obvykle se i tentokrát jednání mezi ním a ruskými představiteli točí okolo kontraktů ve zbrojním a energetickém průmyslu. Podle ruského tisku by Venezuela mohla nakoupit až 100 tanků T-90 a T-72, tři ponorky třídy Kilo a také rakety, ozbrojené transportéry a vrtulníky.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy