Chávez se rozhodl přerušit diplomatické vztahy s Kolumbií

ČTK ČTK
26. 8. 2009 7:30
Učinil tak v rámci eskalace sporu mezi oběma státy ohledně rozhodnutí Bogoty rozšířit vojenskou přítomnost Spojených států na svém území.

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez v úterý oznámil, že nařídil svému ministrovi zahraničí připravit přerušení diplomatických vztahů s Kolumbií. Učinil tak v rámci eskalace sporu mezi oběma státy ohledně rozhodnutí Bogoty rozšířit vojenskou přítomnost Spojených států na svém území, uvedly dnes zahraniční agentury.

Chávez prohlásil, že není žádná možnost nyní napravit vztahy s kolumbijskou vládou, která hodlá smluvně garantovat Spojeným státům větší přítomnost amerických vojáků na sedmi kolumbijských základnách v příštích 10 letech.

Kolumbijští a američtí představitelé zdůvodňují krok potřebou účinněji bojovat proti pašování drog a terorismu. Podle socialistického předáka Cháveze je však dohoda hrozbou pro Venezuelu.

Kolumbijská vláda označila Chávezovu kritiku společných plánů s USA za urážku Kolumbijců a politiku venezuelského prezidenta odsoudila jako vměšování, které nehodlá tolerovat.

Mezi oběma zeměmi panuje dlouhodobé napětí a Chávez v minulosti vyhrožoval přerušením obchodních vztahů se svým sousedem. Bilaterální obchod mezi Kolumbií a Venezuelou přesáhl loni šest miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy