reklama
 
 

Chávez se rozhodl přerušit diplomatické vztahy s Kolumbií

26. 8. 2009 7:30
Učinil tak v rámci eskalace sporu mezi oběma státy ohledně rozhodnutí Bogoty rozšířit vojenskou přítomnost Spojených států na svém území.

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez v úterý oznámil, že nařídil svému ministrovi zahraničí připravit přerušení diplomatických vztahů s Kolumbií. Učinil tak v rámci eskalace sporu mezi oběma státy ohledně rozhodnutí Bogoty rozšířit vojenskou přítomnost Spojených států na svém území, uvedly dnes zahraniční agentury.

Chávez prohlásil, že není žádná možnost nyní napravit vztahy s kolumbijskou vládou, která hodlá smluvně garantovat Spojeným státům větší přítomnost amerických vojáků na sedmi kolumbijských základnách v příštích 10 letech.

Kolumbijští a američtí představitelé zdůvodňují krok potřebou účinněji bojovat proti pašování drog a terorismu. Podle socialistického předáka Cháveze je však dohoda hrozbou pro Venezuelu.

Kolumbijská vláda označila Chávezovu kritiku společných plánů s USA za urážku Kolumbijců a politiku venezuelského prezidenta odsoudila jako vměšování, které nehodlá tolerovat.

Mezi oběma zeměmi panuje dlouhodobé napětí a Chávez v minulosti vyhrožoval přerušením obchodních vztahů se svým sousedem. Bilaterální obchod mezi Kolumbií a Venezuelou přesáhl loni šest miliard dolarů.

autor: ČTK | 26. 8. 2009 7:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama