Chávez přirovnal kancléřku Merkelovou k Hitlerovi

man
12. 5. 2008 15:40
Jděte do háje, vzkázal jí
Hugo Chávez s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.
Hugo Chávez s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský vůdce Hugo Chávez si s diplomatickými zvyklostmi nedělá těžkou hlavu. Zahraniční státníky už několikrát počastoval velmi nelichotivými výrazy.

Amerického prezidenta George Bushe nazval na půdě OSN "ďáblem" a  kolumbijského prezidenta Alvára Uribeho "lhářem, který není schopen vést ani pouliční krámek". Své si od něj vyslechli i někteří další latinskoameričtí politici.

V noci na dnešek se opřel do německé kancléřky Angely Merkelové. Ta vyzvala jihoamerické vlády, aby si od Venezuely "držely odstup".

Narážela tak na radikální protiamerickou rétoriku Cháveze i na některé jeho vnitropolitické kroky, označované jeho kritiky za levicový populismus.

Angela Merkelová s americkým prezidentem Georgem Bushem.
Angela Merkelová s americkým prezidentem Georgem Bushem. | Foto: Reuters

V projevu před ministry a armádními generály pak Chávez prohlásil: "Paní kancléřko, račte jít do..." Větu nedokončil a místo toto se usmál. Celý sál v tu chvíli také propukl v smích.

"Protože jde o ženu, neřeknu už nic víc," dodal rozesmátý venezuelský prezident.

Za chvíli se ale k Merkelové znovu vrátil svým tvrzením, že je politickou dědičkou Adolfa Hitlera.

"Ona vzešla z německé pravice. Z té samé, která stvořila Hitlera, která stvořila fašismus. Taková je dnešní německá kancléřka," řekl Chávez.

Vztahy Venezuely s USA a Evropskou unií jsou v posledních letech velmi špatné. Namísto toho se Chávez sbližuje s Běloruskem, Íránem a Čínou.

 

Právě se děje

Další zprávy