Chávez přirovnal kancléřku Merkelovou k Hitlerovi

man
12. 5. 2008 15:40
Jděte do háje, vzkázal jí
Hugo Chávez s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.
Hugo Chávez s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský vůdce Hugo Chávez si s diplomatickými zvyklostmi nedělá těžkou hlavu. Zahraniční státníky už několikrát počastoval velmi nelichotivými výrazy.

Amerického prezidenta George Bushe nazval na půdě OSN "ďáblem" a  kolumbijského prezidenta Alvára Uribeho "lhářem, který není schopen vést ani pouliční krámek". Své si od něj vyslechli i někteří další latinskoameričtí politici.

V noci na dnešek se opřel do německé kancléřky Angely Merkelové. Ta vyzvala jihoamerické vlády, aby si od Venezuely "držely odstup".

Narážela tak na radikální protiamerickou rétoriku Cháveze i na některé jeho vnitropolitické kroky, označované jeho kritiky za levicový populismus.

Angela Merkelová s americkým prezidentem Georgem Bushem.
Angela Merkelová s americkým prezidentem Georgem Bushem. | Foto: Reuters

V projevu před ministry a armádními generály pak Chávez prohlásil: "Paní kancléřko, račte jít do..." Větu nedokončil a místo toto se usmál. Celý sál v tu chvíli také propukl v smích.

"Protože jde o ženu, neřeknu už nic víc," dodal rozesmátý venezuelský prezident.

Za chvíli se ale k Merkelové znovu vrátil svým tvrzením, že je politickou dědičkou Adolfa Hitlera.

"Ona vzešla z německé pravice. Z té samé, která stvořila Hitlera, která stvořila fašismus. Taková je dnešní německá kancléřka," řekl Chávez.

Vztahy Venezuely s USA a Evropskou unií jsou v posledních letech velmi špatné. Namísto toho se Chávez sbližuje s Běloruskem, Íránem a Čínou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy