Chávez má nového poradce - Rudého Kena z Londýna

gaz
28. 8. 2008 11:12
Bývalý londýnský starosta chce pokračovat ve spolupráci
Ken Livingstone mluví k novinářům v Caracasu
Ken Livingstone mluví k novinářům v Caracasu | Foto: Reuters

Caracas - Bývalý londýnský starosta Ken Livingstone, který o svou funkci přišel po volbách letos v květnu, bude radit venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi.

Labouristický politik, jemuž se pro jeho silně levicovou orientaci přezdívá „Rudý Ken", a Chávez udržují dlouhodobě velmi dobré vztahy, které byly minulý rok korunovány dohodou o spolupráci mezi Londýnem a Caracasem.

Ropa za rady

Caracas poskytl hlavnímu městu Británie zlevněnou ropu pro jeho autobusovou dopravu a britští odborníci naopak radili úředníkům venezuelského velkoměsta známého dopravními zácpami a nekontrolovaně se rozrůstajícími chudinskými slumy.

Nový konzervativní londýnský starosta Boris Johnson dohodu zrušil. Livingstone se však ve středu v Caracasu setkal s Chávezem a prohlásil, že Venezuela nyní dostane „rady, které jsme slíbili".

„Prezident Chávez mě požádal, abych i nadále spolupracoval s městem a jeho novými starosty (jednotlivých městských částí - pozn. red.). Využijeme zkušeností Londýna, abychom pomohli uskutečnit jeho sen - že toto může být skutečně město prvního světa v zemi prvního světa," citovala Livingstona BBC. 

Johnson: může si radit, komu chce

K nové funkci Rudého Kena se už vyjádřil i jeho nástupce Boris Johnson. Johnsonův mluvčí zdůraznil, že Livingstone je soukromou osobou a že může radit a pracovat, pro koho se mu zlíbí. Zopakoval však Johnsonovy výhrady proti dohodě mezi hlavními městy podepsané v únoru 2007.

„Boris Johnson se během kampaně vyjádřil jasně, že nechce být na výplatní listině Hugo Cháveze a že si nemyslí, že by chudá jihoamerická země měla přispívat na jedno z nejbohatších měst na světě."

Britové výměnou za ropu radili Caracasu v otázkách cestovního ruchu, ekologie, dopravy a nakládání s odpadem.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy