Chávez má nového poradce - Rudého Kena z Londýna

gaz
28. 8. 2008 11:12
Bývalý londýnský starosta chce pokračovat ve spolupráci
Ken Livingstone mluví k novinářům v Caracasu
Ken Livingstone mluví k novinářům v Caracasu | Foto: Reuters

Caracas - Bývalý londýnský starosta Ken Livingstone, který o svou funkci přišel po volbách letos v květnu, bude radit venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi.

Labouristický politik, jemuž se pro jeho silně levicovou orientaci přezdívá „Rudý Ken", a Chávez udržují dlouhodobě velmi dobré vztahy, které byly minulý rok korunovány dohodou o spolupráci mezi Londýnem a Caracasem.

Ropa za rady

Caracas poskytl hlavnímu městu Británie zlevněnou ropu pro jeho autobusovou dopravu a britští odborníci naopak radili úředníkům venezuelského velkoměsta známého dopravními zácpami a nekontrolovaně se rozrůstajícími chudinskými slumy.

Nový konzervativní londýnský starosta Boris Johnson dohodu zrušil. Livingstone se však ve středu v Caracasu setkal s Chávezem a prohlásil, že Venezuela nyní dostane „rady, které jsme slíbili".

„Prezident Chávez mě požádal, abych i nadále spolupracoval s městem a jeho novými starosty (jednotlivých městských částí - pozn. red.). Využijeme zkušeností Londýna, abychom pomohli uskutečnit jeho sen - že toto může být skutečně město prvního světa v zemi prvního světa," citovala Livingstona BBC. 

Johnson: může si radit, komu chce

K nové funkci Rudého Kena se už vyjádřil i jeho nástupce Boris Johnson. Johnsonův mluvčí zdůraznil, že Livingstone je soukromou osobou a že může radit a pracovat, pro koho se mu zlíbí. Zopakoval však Johnsonovy výhrady proti dohodě mezi hlavními městy podepsané v únoru 2007.

„Boris Johnson se během kampaně vyjádřil jasně, že nechce být na výplatní listině Hugo Cháveze a že si nemyslí, že by chudá jihoamerická země měla přispívat na jedno z nejbohatších měst na světě."

Britové výměnou za ropu radili Caracasu v otázkách cestovního ruchu, ekologie, dopravy a nakládání s odpadem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy