Chávez chce vládnout dalších šest let, nádoru navzdory

Reuters Reuters
25. 7. 2011 9:01
Venezuelský prezident oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách v příštím roce
Venezuelský prezident Hugo Chávez v objetí svých dcer. Rosa (nalevo) a Maria jej takto veřejně vítali poté, co se vrátil z lékařského zákroku na Kubě.
Venezuelský prezident Hugo Chávez v objetí svých dcer. Rosa (nalevo) a Maria jej takto veřejně vítali poté, co se vrátil z lékařského zákroku na Kubě. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez se bude příští rok znovu ucházet o funkci hlavy státu. A to přesto, že se v červnu podrobil operaci, při níž mu byl odstraněn zhoubný nádor.

"Pro to, abych zůstal v čele vlády a kandidoval s větší vervou než kdy před tím, mám zdravotní, vědecké, lidské i politické důvody," prohlásil šestapadesátiletý vůdce v rozhovoru pro státní noviny. Podle svých slov ani na okamžik neuvažoval o tom, že by se prezidentství vzdal.

Chávez před týdnem odcestoval znovu na Kubu, kde byl operován, a podstupoval tam týdenní chemoterapickou léčbu, v sobotu se vrátil zpět do Venezuely. Prezident uvedl, že lékaři v jeho těle nenašli žádný další zhoubný nádor a vrací se domů v lepší kondici, než v jaké odjížděl.

"Prohlédli mi orgán po orgánu, udělali testy, zda se někde neobjevily metastáze, nenašli nic," prozradil s radostí Chávez. Noviny, které rozhovor s ním přinesly, vyšly s velkým titulkem: "Chávez bude kandidovat v roce 2012".

Zprávu, že nemá žádný další národ, mu sdělil osobně kubánský vůdce Fidel Castro. Lékaři v Havaně Chávezovi v červnu vyoperovali nádor velikosti baseballového míčku.

Volby by se měly konat ve Venezuele v prosinci příštího roku a Chávez se v nich bude ucházet o další šestiletý mandát. Pokud bude zvolen, protáhne si pobyt v prezidentské funkci na osmnáct let.

Parlamentní volby, které se ve Venezuele konaly loni na podzim, ukázaly, že společnost je rozdělena zhruba půl na půl na jeho příznivcve a odpůrce. Rozdělená opozice nyní cítí šanci, že by mohla churavějícího prezidenta příští rok při volbách porazit.

 

Právě se děje

Další zprávy