Charita dostává méně. Kvůli biskupské vaně za 384 000

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
14. 10. 2013 15:55
Marnotratný biskup z Limburgu škodí nejen německé katolické církvi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Limburg (Německo) - Nestává se moc často, aby Němci z nejrůznějších úhlů pohledu zkoumali, co se děje v malém městě na periferii, které má pouhých 34 tisíc obyvatel. Aby pro ně bylo natolik důležité, že z titulních stran vytlačí třeba jednání o budoucí německé vládě.

Limburg takovým městem je. Sídlí tu totiž biskup, který rozhodně nežije podle toho, co hlásá jeho nadřízený - papež František.

Limburčané si sotva dokážou představit, že by před Limburským dómem zastavil (papežův) Renault 4 z roku 1984 a z něj vystoupil jejich biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst. Ani že by šéf tamního biskupství odmítl bydlet v biskupské rezidenci (jako František v Apoštolském paláci) a obýval něco skromnějšího.

Naopak. Tebartz-van Elst nechal své sídlo nákladně a netransparentně přestavět. Rekonstrukce přijde minimálně na 31 milionů eur (asi 794 milionů Kč), některé zdroje mluví až o miliardě korun.

Jediný církevní hodnostář tak z Limburgu udělal synonymum marnotratnosti, kvůli níž církev v Německu houfně opouštějí věřící.

Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst.
Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst. | Foto: Wikipedia

Zlatá klec

Biskup Tebartz-van Elst není doma, odletěl do Říma, zní od neděle z limburského biskupství. Za papežem vyrazil s nízkonákladovou leteckou společností Ryanair, upřesnil jeho mluvčí.

Typické to není. Nedávno se na jeho hlavu snesla kritika za to, že letěl první třídou do Indie.

V porovnání s tím, co stála stavba, kterou si biskup objednal, je ale drahá letenka zanedbatelnou částkou. Už několik dní vycházejí najevo položky, které Tebartz-van Elst zaplatil za speciální, z Ameriky dovezené bezpečnostní sklo, vestavěnou zvukovou aparaturu či neobvyklá okna biskupské rezidence.

Němci už kupříkladu vědí, že jen přestavba jeho bytu stála tři miliony eur (77 milionů Kč). Biskupská vana přišla podle německých médií na 15 000 eur (384 000 Kč), vnitřní vybavení jako celek na 478 000 eur (12,2 milionu Kč).

Za umělecká díla biskupství utratilo dalších 450 000 eur (11,6 milionu Kč).

Nový důkaz

Sám Franz-Peter Tebartz-van Elst dlouho tvrdil, že ho kritizují neprávem. Že nevěděl, na kolik rezidence ve finále přijde, protože se náklady postupně zvyšovaly.

Papež František chce církev chudou. Sám se tím zatím řídí.
Papež František chce církev chudou. Sám se tím zatím řídí. | Foto: Reuters

Nové důkazy ale mluví proti němu. Mimo jiné naznačují, že biskup systematicky obcházel kontrolní úřady jak doma v Německu, tak ve Vatikánu.

Navíc - hlavní architekt Michael Frielinghaus, který stavbu plánoval, v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že Tebartz-van Elst "od začátku věděl, jak vysoké budou náklady". Proto se prý nestačil divit, když na tiskové konferenci biskupství v prosinci 2010 zazněla částka kolem 5,5 milionu eur.

"Žádná exploze nákladů nebyla," tvrdí architekt. "Stavba probíhala podle plánu, nebyla téměř žádná překvapení," dodal.

"Idol zvaný peníze"

Kauza rozhazovačného biskupa každopádně neškodí jen katolické církvi v Německu (i když té obzvlášť).

Peter Neher, prezident Německého Svazu Caritas, v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk upozornil, že kvůli skandálu kolem limburského biskupa výrazně klesla ochota Němců posílat organizacím spojeným s církví finanční dary.

Rozhazovačnost Tebartz-van Elsta je navíc v přímém rozporu s tím, co se od svého zvolení snaží hlásat - i předvádět - papež František. "Pokud se věci, peníze, světskost stanou středem života, pohltí nás a my ztrácíme lidskou identitu," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve před pár dny na setkání s učiteli náboženství.

František v obrazech:

Krátce předtím zase na Sardinii kritizoval "ekonomický systém, který má ve svém centru idol zvaný peníze".

Tentýž František teď může německého biskupa Tebartz-van Elsta podle kodexu z roku 1983 "z velmi závažných důvodů" zbavit úřadu. Sám odstoupit - jako například politici -  biskup nemůže.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole Bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy