Četli jste Harryho Pottera? Pak nejspíše nesnášíte Donalda Trumpa, tvrdí studie

Silvie Housková
24. 7. 2016 10:11
Čtenáři série o kouzelnickém učni Harrym Potterovi nemají podle studie profesorky Pennsylvánské univerzity rádi Donalda Trumpa. Čím více dílu série člověk přečte, tím větší nesympatie k Trumpovi cítí. Především u mladých čtenářů vytváří knihy o Potterovi hodnoty a nazírání na dobro a zlo. Trump jim svým chování připomíná spíše stranu zla.
Foto: Reuters

Philadelphia - Čtenáři Harryho Pottera nemají rádi Donalda Trumpa. Představují si, že je ztělesněním hlavního zloducha Lodra Voldemorta. Zjistila to profesorka Pensylvánské univerzity Diana Mutzová ve studii, ve které zkoumala 1142 Američanů v roce 2014 a poté znovu v roce 2016.

Snažila se zjistit, kolik knih o Harrym Potterovi přečetli a jaký je jejich názor na různá politická témata - včetně sympatií k Donaldu Trumpovi, nyní už oficiálnímu kandidátovi na příštího amerického prezidenta.

Respondenti měli hodnotit, jaké pocity chovají k tomuto politikovi na škále od nuly do sta. Studie zjistila, že s každým přečteným dílem seriálu o čarodějnickém učni jejich sympatie k Trumpovi klesly o dva až tři body.

„Může se to zdát málo, ale někdo, kdo přečetl všech sedm dílů, srazil Trumpovi hodnocení třeba až o 18 bodů,“ řekla Mutzová pro CBS News.

Harryho Pottera přitom podle jiných průzkumů čtou jak demokraté, tak republikáni. Studie se zaměřovala na lidi různých politických preferencí, věku, pohlaví i zaměstnání.

Podle Mutzové je těžké najít jeden konkrétní důvod, proč čtenáři Harryho Pottera nemají Trumpa rádi. Možné vysvětlení je, že si z knih vzali lekci o potřebě tolerance, vlídného chování ke všem bez rozdílu jejich národnosti nebo původu a odmítání jakéhokoliv psychického i fyzického násilí.

Jednoduše řečeno čtenáři, kteří podle příběhu knihy rozeznávají, co je dobré a co zlé, řadí Trumpa jednoznačně na stranu zla.

Mutzová připomněla například kritický tweet J. K. Rowlingové, když Trump navrhl, aby Spojené státy zakázali imigraci všem muslimům. „Voldemort nebyl zdaleka tak špatný,“ napsala Rowlingová. Voldemort totiž v jejich knihách taky neměl rád všechny, kteří nebyli čistokrevnými kouzelníky a snažil se svět těchto „mudlů“ zbavit. Trump se přitom podobně vyjadřuje o různých minoritách ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy