Četli jste Harryho Pottera? Pak nejspíše nesnášíte Donalda Trumpa, tvrdí studie

Silvie Housková
24. 7. 2016 10:11
Čtenáři série o kouzelnickém učni Harrym Potterovi nemají podle studie profesorky Pennsylvánské univerzity rádi Donalda Trumpa. Čím více dílu série člověk přečte, tím větší nesympatie k Trumpovi cítí. Především u mladých čtenářů vytváří knihy o Potterovi hodnoty a nazírání na dobro a zlo. Trump jim svým chování připomíná spíše stranu zla.
Foto: Reuters

Philadelphia - Čtenáři Harryho Pottera nemají rádi Donalda Trumpa. Představují si, že je ztělesněním hlavního zloducha Lodra Voldemorta. Zjistila to profesorka Pensylvánské univerzity Diana Mutzová ve studii, ve které zkoumala 1142 Američanů v roce 2014 a poté znovu v roce 2016.

Snažila se zjistit, kolik knih o Harrym Potterovi přečetli a jaký je jejich názor na různá politická témata - včetně sympatií k Donaldu Trumpovi, nyní už oficiálnímu kandidátovi na příštího amerického prezidenta.

Respondenti měli hodnotit, jaké pocity chovají k tomuto politikovi na škále od nuly do sta. Studie zjistila, že s každým přečteným dílem seriálu o čarodějnickém učni jejich sympatie k Trumpovi klesly o dva až tři body.

„Může se to zdát málo, ale někdo, kdo přečetl všech sedm dílů, srazil Trumpovi hodnocení třeba až o 18 bodů,“ řekla Mutzová pro CBS News.

Harryho Pottera přitom podle jiných průzkumů čtou jak demokraté, tak republikáni. Studie se zaměřovala na lidi různých politických preferencí, věku, pohlaví i zaměstnání.

Podle Mutzové je těžké najít jeden konkrétní důvod, proč čtenáři Harryho Pottera nemají Trumpa rádi. Možné vysvětlení je, že si z knih vzali lekci o potřebě tolerance, vlídného chování ke všem bez rozdílu jejich národnosti nebo původu a odmítání jakéhokoliv psychického i fyzického násilí.

Jednoduše řečeno čtenáři, kteří podle příběhu knihy rozeznávají, co je dobré a co zlé, řadí Trumpa jednoznačně na stranu zla.

Mutzová připomněla například kritický tweet J. K. Rowlingové, když Trump navrhl, aby Spojené státy zakázali imigraci všem muslimům. „Voldemort nebyl zdaleka tak špatný,“ napsala Rowlingová. Voldemort totiž v jejich knihách taky neměl rád všechny, kteří nebyli čistokrevnými kouzelníky a snažil se svět těchto „mudlů“ zbavit. Trump se přitom podobně vyjadřuje o různých minoritách ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy