Čeští vojáci se poprali v Litvě, zasahovala i policie. Ruská média incident přifukují

Martin Ehl Ondřej Soukup Martin Ehl, Ondřej Soukup
Aktualizováno 20. 2. 2017 14:05
Pětice opilých českých vojáků měla incident v Litvě, kde je jejich jednotka na cvičení. Dožadovali se vstupu do nočního klubu, kam je nechtěli pustit. Musela zasahovat policie. Ruská propaganda podle všeho incident přifoukla a využila v nynější informační válce se Západem. V Pobaltí se formují jednotky NATO, které mají posílit obranu spojenců. Zároveň tam probíhá řada cvičení. Češi nabízejí vojáky právě na obranu Litvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vilnius - Pětice opilých českých vojáků, kteří jsou součástí 120členné jednotky poslané na tříměsíční cvičení NATO do Litvy, se zapletla do incidentu, při kterém musela zasáhnout i místní policie.

V noci ze soboty na neděli se skupina dožadovala vstupu do nočního klubu Portas v litevském přístavu Klajpeda.

Incident potvrdil Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Armády České republiky plukovník Jan Šulc i mluvčí litevské armády Andrius Dilda.

"Nejspíš byli opilí," řekl Dilda s tím, že vojáci byli oblečeni v civilu a dožadovali se vstupu do klubu. Ochranka je ale nechtěla pustit a když začali být agresivní, zavolala policii. Ta má z celé akce videozáznam. Dilda nicméně nemohl potvrdit, zda musela policie použít donucovacích prostředků nebo paralyzérů.

Vojáci jsou zpátky u jednotky

Mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc uvedl, že litevská policie české vojáky následně převezla na stanici a později je propustila zpět k jednotce. Šulc doplnil, že vojáci měli právě osobní volno.

Český generální štáb nicméně stále čeká na oficiální zprávu litevské strany. "Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky," řekl Šulc.

Původní informace ze svodky litevské policie a z informací několika litevskojazyčných médií, která se odvolávají na litevské policejní zdroje a agenturu BNS, hovořily o tom, že na místě museli zasahovat policisté. Opilí vojáci podle nich odmítli uposlechnout pokynů policie a odmítli také dechovou zkoušku.

Ruskojazyčná média ale navíc uvádějí, že se policie s vojáky poprala a musela použit elektrických paralyzérů. Což litevské zdroje nepotvrzují.

V době, kdy se vyšetřuje falešné obvinění německých vojáků v Litvě ze znásilnění, je to citlivá zpráva. Moskva se totiž současně snaží vojenskou přítomnost spojenců v Pobaltí zpochybnit a incident českých vojáků by mohl nahrát jí šířené propagandě. NATO v Pobaltí buduje posílené prapory coby odstrašení před možným ruským útokem či provokací.

Češi se v březnu přesunou k východní hranici

Do Litvy nedávno odjela 120členná česká jednotka na cvičení NATO Training Bridge 2017, které není přímo napojeno na budování předsunutých praporů a které končí 20. března. Minulý týden čeští vojáci s litevskými kolegy cvičili ostrou střelbu a na konci tohoto týdne se mají přesunout z přístavu Klajpeda na druhou stranu Litvy k východní hranici do výcvikového prostoru Pabrade.

Češi mají zájem Litevce v jejich obraně podpořit. České ministerstvo obrany nabízí, že do posíleného praporu NATO pod německé velení příští rok pošle české vojáky. V jednotlivých pobaltských zemích velí Britové (Estonsko), Kanaďané (Lotyšsko) a Němci (Litva),

Takzvané předsunuté jednotky Aliance budou v omezeném počtu necelých čtyř tisíc mužů působit v Litvě, v Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Všechny tyto země o vyslání vojáků jiných států NATO samy požádaly. Cílem vyslání jednotek je demonstrovat odhodlání Aliance bránit v případě útoku všechny své členy.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 41 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy