Čeští vojáci se poprali v Litvě, zasahovala i policie. Ruská média incident přifukují

Martin Ehl Ondřej Soukup Martin Ehl, Ondřej Soukup
Aktualizováno 20. 2. 2017 14:05
Pětice opilých českých vojáků měla incident v Litvě, kde je jejich jednotka na cvičení. Dožadovali se vstupu do nočního klubu, kam je nechtěli pustit. Musela zasahovat policie. Ruská propaganda podle všeho incident přifoukla a využila v nynější informační válce se Západem. V Pobaltí se formují jednotky NATO, které mají posílit obranu spojenců. Zároveň tam probíhá řada cvičení. Češi nabízejí vojáky právě na obranu Litvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vilnius - Pětice opilých českých vojáků, kteří jsou součástí 120členné jednotky poslané na tříměsíční cvičení NATO do Litvy, se zapletla do incidentu, při kterém musela zasáhnout i místní policie.

V noci ze soboty na neděli se skupina dožadovala vstupu do nočního klubu Portas v litevském přístavu Klajpeda.

Incident potvrdil Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Armády České republiky plukovník Jan Šulc i mluvčí litevské armády Andrius Dilda.

"Nejspíš byli opilí," řekl Dilda s tím, že vojáci byli oblečeni v civilu a dožadovali se vstupu do klubu. Ochranka je ale nechtěla pustit a když začali být agresivní, zavolala policii. Ta má z celé akce videozáznam. Dilda nicméně nemohl potvrdit, zda musela policie použít donucovacích prostředků nebo paralyzérů.

Vojáci jsou zpátky u jednotky

Mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc uvedl, že litevská policie české vojáky následně převezla na stanici a později je propustila zpět k jednotce. Šulc doplnil, že vojáci měli právě osobní volno.

Český generální štáb nicméně stále čeká na oficiální zprávu litevské strany. "Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky," řekl Šulc.

Původní informace ze svodky litevské policie a z informací několika litevskojazyčných médií, která se odvolávají na litevské policejní zdroje a agenturu BNS, hovořily o tom, že na místě museli zasahovat policisté. Opilí vojáci podle nich odmítli uposlechnout pokynů policie a odmítli také dechovou zkoušku.

Ruskojazyčná média ale navíc uvádějí, že se policie s vojáky poprala a musela použit elektrických paralyzérů. Což litevské zdroje nepotvrzují.

V době, kdy se vyšetřuje falešné obvinění německých vojáků v Litvě ze znásilnění, je to citlivá zpráva. Moskva se totiž současně snaží vojenskou přítomnost spojenců v Pobaltí zpochybnit a incident českých vojáků by mohl nahrát jí šířené propagandě. NATO v Pobaltí buduje posílené prapory coby odstrašení před možným ruským útokem či provokací.

Češi se v březnu přesunou k východní hranici

Do Litvy nedávno odjela 120členná česká jednotka na cvičení NATO Training Bridge 2017, které není přímo napojeno na budování předsunutých praporů a které končí 20. března. Minulý týden čeští vojáci s litevskými kolegy cvičili ostrou střelbu a na konci tohoto týdne se mají přesunout z přístavu Klajpeda na druhou stranu Litvy k východní hranici do výcvikového prostoru Pabrade.

Češi mají zájem Litevce v jejich obraně podpořit. České ministerstvo obrany nabízí, že do posíleného praporu NATO pod německé velení příští rok pošle české vojáky. V jednotlivých pobaltských zemích velí Britové (Estonsko), Kanaďané (Lotyšsko) a Němci (Litva),

Takzvané předsunuté jednotky Aliance budou v omezeném počtu necelých čtyř tisíc mužů působit v Litvě, v Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Všechny tyto země o vyslání vojáků jiných států NATO samy požádaly. Cílem vyslání jednotek je demonstrovat odhodlání Aliance bránit v případě útoku všechny své členy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 33 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy