Čeští Syřané: Asad padne, ale vyteče ještě mnoho krve

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2012 16:50
Prezidenta prý donutí k odchodu jen síla. Někteří Syřané se ale bojí extremismu
Zničené ulice Homsu.
Zničené ulice Homsu. | Foto: Reuters

Praha - Zhruba 400 až 500 lidí čítá v České republice syrská komunita. Přesný počet Čechů syrského původu nikdo nezná, protože tady nemají žádnou organizaci nebo klub.

Sledují z dálky přes rok trvající povstání proti režimu Bašára Asada , které si v jejich původní vlasti už vyžádalo přes devět tisíc životů. Desetitisíce Syřanů jsou ve vězení a syrská armáda ostřeluje města, kde působí oddíly povstalecké Svobodné syrské armády.

V Praze se uskutečnilo loni několik demonstrací před syrským velvyslanectvím, přišly na ně desítky místních Syřanů.

Organizoval je také Rashid Khalil, překladatel a tlumočník z Teplic. Ten tvrdí, že konflikt v Sýrii se nevyřeší, dokud Asad a jeho rodina neodejdou.

"Nepůjde to ale bez nějakého zásahu zvenčí, bez vytvoření bezpečných zón. Asad neodejde, dokud k tomu nebude donucen silou," říká Rashid Khalil.

Další "Čechosyřan" docent Hassan Charfo z Prahy také patří k odpůrcům režimu. Podle něj bude boj dlouhý, ale nakonec opozice dříve či později vyhraje.

"Asad se vzdá, jen když bude pod silným tlakem a nebude mít na vybranou. Ale lidé už nepůjdou zpět, budou bojovat dál. Bude to velmi krvavé a horší a těžší, než to bylo v Tunisku, Egyptě, Jemenu i Libyi."

Přece jen odlišný názor zastává inženýr Mohammed Jobran z Brna. Změny a reformy prý podporoval, ale…

Demonstrace v Damašku.
Demonstrace v Damašku. | Foto: Reuters

"Skoro každý Syřan si přál změny a reformy, boj proti korupci. Já také, ale teď si mi nelíbí, když vidím, jak se do věci stále více vkládají radikální kazatelé a jak se v Sýrii usazuje extremismus, který tam dříve nebyl. Demonstrace byly původně nenásilné, ale pak se objevily projevy nějakých kazatelů ze Saúdské Arábie a začaly boje. Aby nás poučovala Saúdská Arábie, kde například ženy ani nesmějí řídit auta, to mě skoro až uráží," tvrdí Mohammed Jobran.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan navrhl v březnu šestibodový plán k ukončení násilí. Předpokládá stažení syrské armády z měst a zastavení palby všech stran. Násilí ale pokračuje. Armáda o víkendu ostřelovala opoziční čtvrtě Homsu, mrtví jsou hlášení i z dalších měst.

Povstalci tvrdí, že složí zbraně, až režim stáhne z měst tanky a děla. Prezident Asad  zase chce, aby rebelové přestali střílet jako první. Bezpečnostní složky režimu nadále rozhánějí všechny demonstrace.

"Asad nestáhne vojáky z měst. Kdyby to udělal, podepíše si rozsudek smrti. Ulice by se okamžitě zaplnily lidmi, kteří by žádali jeho odchod," říká Rashid Khalil.

I další čeští Syřané se shodují v tom, že budoucnost vypadá špatně a země bude dlouho krvácet.

"Bojím se občanské války, jsem spíš pesimistou. Už o tom také nerozhodují jen Syřané, jde tam i o zájmy různých zemí z okolí Sýrie," myslí si Mohammed Jobran.

Hassan Charfo nevěří, že by mírový plán Kofiho Annana přinesl řešení. "Asad tím jen získává čas, souhlasil s plánem jen naoko. Skutečnost je taková, že se bude chtít udržet u moci za každou cenu," soudí Charfo.

Představitelé zemí kritizujících Asada na nedělní schůzce v Istanbulu uznali opoziční Syrskou národní radu za legitimního zástupce všech Syřanů.

Shoda však není v otázce vyzbrojení povstalců. Zatímco Saúdská Arábie je pro, Spojené státy a Turecko si to nepřejí. Několik arabských zemí ale vytvoří fond, ze kterého půjdou peníze pro povstalce a dezertéry ze syrské armády.


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov finanční pomoc opozici kritizoval, zároveň ale vyzval syrskou armádu, aby se stáhla z měst a začala naplňovat mírový plán. Rusko je spolu s Íránem největším spojencem Asada a dvakrát v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo rezoluci odsuzující syrský režim.

 

 

Právě se děje

Další zprávy