Čeští komunisté se spojili s bezohledným kapitalistou Babišem. Jsou opět u moci, píše slovenský list

ČTK ČTK
6. 6. 2018 9:59
Podle slovenského Denníku N se KSČM otevřeně hlásí k totalitě.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Economia

Bratislava - Ortodoxní komunisté v Česku jsou opět u moci a spolurozhodují o tom, co dělá vláda Andreje Babiše, napsal slovenský list Denník N k vytvoření menšinového kabinetu s podporou KSČM.

"O straně otevřeně se hlásící k totalitě z doby před listopadem 1989 lze klidně říct, že se v Česku po téměř 30 letech vrátila k moci. Ať už vznikne formální koalice ANO a ČSSD, nebo nikoliv, na komunisty je Babiš odkázán při jakémkoliv dalším vývoji kromě předčasných voleb. A oni se z toho snaží vytřískat co nejvíc," uvedl list.

KSČM podle deníku i z pozice mimo formální účast v koalici dosáhne dost na to, aby uspokojila své členy a sympatizanty. "Komunistům nijak nepřekáží, že za podíl na moci podporují vládu nejznámějšího a nejbezohlednějšího kapitalisty v zemi, přímé ztělesnění plutokracie, kterou straší," soudí komentátor. Dodal, že KSČM dosáhla ze svého pohledu úspěchu v otázce zdanění církevních restitucí týkajícího se majetku ukradeného právě komunistickou diktaturou.

"Pro komunisty je toto téma klíčové nejen politicky - nenávist vůči církvím patří k základům jejich ideologie a je důležitým nástrojem mobilizace voličů. Zdanění restitucí je pro komunisty ovšem hlavně nástrojem vlastní historické rehabilitace," napsal deník.

Podle listu komunisté od začátku požadují, aby měli vliv na personální složení vlády, důležité posty ve státní správě a aby měli své lidi ve vedení státních podniků či mohli prosazovat vlastní požadavky prostřednictvím vládního programu.

Denník N také poukázal na podporu Babišovy vlády hnutím SPD Tomia Okamury. "SPD spolehlivě odhlasuje zákony a personální změny, které jsou pro Babiše důležité, pomáhá tomuto oligarchovi při čistkách ve státní správě, při ovládnutí institucí sloužících ke kontrole moci," napsal deník.

Doplnil také, že za zmiňovanou podporu politici SPD dostali vedoucí funkce v dolní komoře parlamentu a že SPD nepřímo těží z obecného oslabování demokratického systému a právního státu pod Babišovým vedením. Podle listu by Babiš mohl s pomocí SPD vydírat a přehlasovat ČSSD jako oficiálního koaličního partnera.

Video: Podívejte se záběry z demonstrace proti Andreji Babišovi

Predátore Andreji, lidé tě tu nechtějí. Na jihu Čech probíhala demonstrace proti Babišovi | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy