Čeští a maďarští radikálové chystají společné setkání

pra, Aktuálne.sk
19. 7. 2008 15:30
Extremisté se chtějí seznámit a hledat společná témata
Dlouho očekávaný průvod neonacistů prošel v sobotu centrem Plzně.
Dlouho očekávaný průvod neonacistů prošel v sobotu centrem Plzně. | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Zástupci krajně pravicové Národní strany se v Bratislavě setkají se stejně smýšlejícími představiteli maďarské organizace Hnutí za lepší Maďarsko, zkráceně nazývané Jobbik. Strana v zemi loni založila polovojenskou jednotku Maďarská garda.

Setkání se uskuteční v pondělí, píše Národní strana na svých internetových stránkách. Informaci slovenské agentuře SITA potvrdil mluvčí českých extremistů Pavel Sedláček.

"Setkáme se ve tři odpoledne v jedné z nejznámějších bratislavských restaurací," upřesnil. Přesné místo však říct nechtěl.

Poznat se

Uvedl však, že setkání by mělo být přítomno čtyři až šest lidí z obou stran. Za maďarskou stanu by měl do Bratislavy dorazit šéf organizace, Národní stranu bude reprezentovat jen jeho zástupce.

Foto: Ludvík Hradilek

"Kromě toho tam bude i nějaká ochranka a tlumočníci," řekl agentuře Sedláček, podle něhož se setkání uskuteční na žádost maďarské strany.

Čeští a maďarští extremisté se spolu chtějí seznámit a diskutovat o různých tématech. O jakých, Sedláček neuvedl.

Národní strana však na svém webu slibuje, že hned v pondělí v nočních hodinách přinese ze setkání reportáž.

"Nemáme s nimi žádné zkušenosti, je třeba se nejdřív poznat, až potom můžeme reagovat na různé otázky," řekl Sedláček.

Maďarská garda

Policisté právě zadrželi jednoho z neonacistů, který napadl shromáždění gayů a lesbiček v centru Brna
Policisté právě zadrželi jednoho z neonacistů, který napadl shromáždění gayů a lesbiček v centru Brna | Foto: Tomáš Adamec

Radikální politická strana Jobbik sice nemá v Maďarsku zastoupení v parlamentu, dostatečně na sebe však upozornila založením Maďarské gardy. Americký deník Los Angeles Times počátkem letošního roku tuto jednotku označil za nejnovější příklad vracejícího se pravicového extremismu ve východní Evropě.

Nevýrazná není ani činnost české Národní strany. V březnu na svých webových stránkách třeba zveřejnila kontroverzní protiislámský film holandského krajně pravicového politika Geerta Wilderse. V červnu se její přívrženci pokusili narušit brněnský pochod gayů a leseb.

Čtěte také: Také česká policie vyšetřuje protiislámský film

Gayové a lesby demonstrovali. Neonacistům navzdory

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy