Česnekem a červenou řepou proti AIDS

lem, BBC
7. 9. 2006 12:14
Johannesburg - Jezte česnek a červenou řepu, vzkazuje lidem nakaženým virem HIV jihoafrická ministryně zdravotnictví. Podle expertů je to šílenost.
Kondom je jednou z nejspolehlivějších antikoncepčních pomůcek a navíc chrání před přenosem pohlavních nemocí.
Kondom je jednou z nejspolehlivějších antikoncepčních pomůcek a navíc chrání před přenosem pohlavních nemocí. | Foto: Reuters

V otevřeném dopise, který na šedesát mezinárodních expertů zaslalo jihoafrickému prezidentu Thabo Mbekimu, upozorňují na katastrofální a pseudovědecké postupy v oblasti zdravotnictví.

Ministryně je ostudou pro JAR

"Mnoho lidí v Jihoafrické republice umírá bezdůvodně jen proto, že se k nim nedostanou ty správné léky," stojí v dopise.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Údaje o AIDS v roce 2005

  • Na konci roku 2005 žilo s nemocí HIV na celém světě zhruba 38,6 milionu lidí
  • Zatímco ve světovém měřítku výskyt AIDS vyvrcholil v 90. letech a poté byl stabilizován, v mnoha nových částech světa se infekce rozšiřuje
  • Subsaharská Afrika je nejvíce postižený region. Je zde nakaženo zhruba 25 milionu lidí.
  • Na konci roku 2005 žilo s nemocí AIDS v Asii 8,3 milionu lidí více než dvě třetiny z nich v Indii.
  • Ve Východní Evropě a Střední Asii, bylo za loňský rok nově nakaženo přes 220 000 obyvatel. Celkový počet nakažených HIV přesáhl 1,5 milionu.
  • V Latinské Americe bylo loni nově nakaženo 140 000 lidí. Celkově zde žije 1,6 milionu obyvatel s HIV.
  • Na Blízkém Východě bylo loni nově nakaženo 64 000 lidí. Celkově s nemocí AIDS žije 440 000 obyvatel. Důraz na prevenci je v těchto zemích velmi malý. Růst epidemie je zaznamenán v Alžírsku, Lybii, Maroku i Íránu.

Ministryně zdravotnictví Manto Tshabalala-Msimangová by podle jejich názoru měla okamžitě rezignovat, protože nabízet lidem nakaženým virem HIV jako "lék" česnek a červenou řepu je "šílené a nevědecké".

"Mít na postu ministryně zdravotnictví osobu, která nemá respekt mezinárodního společenství, je pro jihoafrickou vládu ostudou," tvrdí experti.

Mezi nimi se nachází také držitelé Nobelovy ceny z roku 1975 za medicínu David Baltimore a Robert Gallo, který jako první na světě přišel s testy na HIV.

Podle jejich názoru jsou anti-retrovirální léky jedinou šancí pro nakažené virem HIV. Přestože vláda před třemi lety slíbila tyto léky celkem 380 tisícům osob, dostala je pouze část z nich.

Prezident Mbeki však předchozí žádosti o odvolání ministryně ignoroval.

Země na samém jižním konci Afriky přitom patří mezi jednu z nejvíce postižených na světě. V zemi žije asi pět milionů lidí, kteří jsou HIV pozitivní, což představuje devítinu všech obyvatel.

Zimbabwe zavádí kvůli AIDS zkoušky panenství

Poslední události na jihu Afriky však nejsou v žádném případě výjimečné. Před nedávnem přišli tradiční léčitelé v sousedním Zimbabwe s vlastním plánem boje proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS).

Zimbabwe: Musíme oživit naše zvyky, které chrání dobré morální chování a předcházejí také šíření viru HIV - například zkoušky panenství.
Zimbabwe: Musíme oživit naše zvyky, které chrání dobré morální chování a předcházejí také šíření viru HIV - například zkoušky panenství. | Foto: REUTERS/Themis Hakizimana

Doporučili zavést znovu zkoušky panenství a zákaz používání prezervativů. AIDS si přitom v Zimbabwe každý týden vyžádá nejméně 3000 lidských životů.

"Musíme oživit naše zvyky, které chrání dobré morální chování a předcházejí také šíření viru HIV - například zkoušky panenství," tvrdí ve svém komuniké Národní společnost tradičních léčitelů Zimbabwe.

Plán léčitelů však také odrazuje mladé lidi od používání prezervativů. Podle nich mladí lidé mají sexuálně abstinovat až do uzavření manželství.

 

Právě se děje

Další zprávy