Zaorálku, nejsme v KLDR, jsi nula. Manželčiny tweety stály velvyslance Borůvku místo

ČTK Domácí ČTK, Domácí
31. 3. 2017 19:52
Českého velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvku odvolalo ministerstvo zahraničí z funkce, přestože jeho mandát měl skončit až příští rok. Podle serveru Lidovky.cz je to kvůli tweetům jeho ženy. Ta uráží ministra Lubomíra Zaorálka, jeho mluvčí, celé ministerstvo i některé novináře. Borůvka se však hájí, že za aktivity své ženy na sociálních sítích nenese žádnou odpovědnost.
Alena Borůvková, manželka českého velvyslance ve Švýcarsku.
Alena Borůvková, manželka českého velvyslance ve Švýcarsku. | Foto: ČTK

Praha - Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka se musí do konce dubna vrátit do České republiky, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám (LN) řekl, že je to kvůli komunikaci jeho manželky Aleny na sociálních sítích. S postupem nadřízených nesouhlasí. Napsal to server Lidovky.cz.

Borůvka LN řekl, že je odvolán do Prahy bez jakéhokoli zdůvodnění a přeřazen na ministerstvo zahraničí. "Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce," dodal. Z funkce velvyslance může Borůvku odvolat pouze prezident republiky, podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Stažení Borůvky zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu LN potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu," uvedla.

Borůvka, jeho žena Alena i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou členy ČSSD. Borůvková za Paroubkovy éry ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post, na sociální síti twitter psala nevybíravé invektivy vůči novinářům i státním úředníkům. Zaorálek o tom s Borůvkou opakovaně mluvil, Borůvková loni v květnu opustila českou diplomacii.

Nyní Borůvková svůj Twitter zahlcuje příspěvky o Zaorálkovi a ministerstvu zahraničí. Opakovaně v nich ministra napadá, obviňuje ho z neférového jednání, z toho, že se k ní chová hrubě, že kvůli výpovědi od něj skončila na antidepresivech. Dokonce i z toho, že je do ní beznadějně zamilovaný, proto se snaží zničit kariéru jejímu manželovi. Zveřejňuje stovky tweetů denně, v nichž ministra uráží a vyhrožuje mu soudem. Kromě něj se pustila také do jeho mluvčí Michaely Lagronové a některých novinářů.

"Ty si zasloužíš jen jedno: aby ti dnes všichni na MZV ČR naplivali do obličeje, Zaorálku, zbabělá nulo," píše například.

Podle Borůvky, který byl v minulosti i náměstkem ministra zahraničí, za příspěvky na twitteru nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. S postupem ministerstva nesouhlasí. "Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou," řekl. Poukázal na to, že jemu samému nějaké osobní selhání nadřízení nevyčítali.

Borůvková je svými skandály na sociálních sítích pověstná, podobně masivní kampaň v podobě mnoha desítek tweetů "proti všem" rozjela i v říjnu 2015. Své masivní tweetování tehdy dle svých slov zastavila na pokyn prezidenta Zemana.

Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 40 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy