Zaorálku, nejsme v KLDR, jsi nula. Manželčiny tweety stály velvyslance Borůvku místo

ČTK Domácí ČTK, Domácí
31. 3. 2017 19:52
Českého velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvku odvolalo ministerstvo zahraničí z funkce, přestože jeho mandát měl skončit až příští rok. Podle serveru Lidovky.cz je to kvůli tweetům jeho ženy. Ta uráží ministra Lubomíra Zaorálka, jeho mluvčí, celé ministerstvo i některé novináře. Borůvka se však hájí, že za aktivity své ženy na sociálních sítích nenese žádnou odpovědnost.
Alena Borůvková, manželka českého velvyslance ve Švýcarsku.
Alena Borůvková, manželka českého velvyslance ve Švýcarsku. | Foto: ČTK

Praha - Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka se musí do konce dubna vrátit do České republiky, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám (LN) řekl, že je to kvůli komunikaci jeho manželky Aleny na sociálních sítích. S postupem nadřízených nesouhlasí. Napsal to server Lidovky.cz.

Borůvka LN řekl, že je odvolán do Prahy bez jakéhokoli zdůvodnění a přeřazen na ministerstvo zahraničí. "Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce," dodal. Z funkce velvyslance může Borůvku odvolat pouze prezident republiky, podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Stažení Borůvky zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu LN potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu," uvedla.

Borůvka, jeho žena Alena i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou členy ČSSD. Borůvková za Paroubkovy éry ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post, na sociální síti twitter psala nevybíravé invektivy vůči novinářům i státním úředníkům. Zaorálek o tom s Borůvkou opakovaně mluvil, Borůvková loni v květnu opustila českou diplomacii.

Nyní Borůvková svůj Twitter zahlcuje příspěvky o Zaorálkovi a ministerstvu zahraničí. Opakovaně v nich ministra napadá, obviňuje ho z neférového jednání, z toho, že se k ní chová hrubě, že kvůli výpovědi od něj skončila na antidepresivech. Dokonce i z toho, že je do ní beznadějně zamilovaný, proto se snaží zničit kariéru jejímu manželovi. Zveřejňuje stovky tweetů denně, v nichž ministra uráží a vyhrožuje mu soudem. Kromě něj se pustila také do jeho mluvčí Michaely Lagronové a některých novinářů.

"Ty si zasloužíš jen jedno: aby ti dnes všichni na MZV ČR naplivali do obličeje, Zaorálku, zbabělá nulo," píše například.

Podle Borůvky, který byl v minulosti i náměstkem ministra zahraničí, za příspěvky na twitteru nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. S postupem ministerstva nesouhlasí. "Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou," řekl. Poukázal na to, že jemu samému nějaké osobní selhání nadřízení nevyčítali.

Borůvková je svými skandály na sociálních sítích pověstná, podobně masivní kampaň v podobě mnoha desítek tweetů "proti všem" rozjela i v říjnu 2015. Své masivní tweetování tehdy dle svých slov zastavila na pokyn prezidenta Zemana.

Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 59 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy