Český pavilon na Světové výstavě praskal ve švech

Zahraničí Zahraničí
1. 5. 2010 11:36
Za první dopoledne vidělo českou část Expa téměř dvacet tisíc lidí
Světová výstava v Šanghaji svou bombastičností překonává všechna očekávání
Světová výstava v Šanghaji svou bombastičností překonává všechna očekávání | Foto: Reuters

Šanghaj - Světová výstava v Šanghaji dnes otevřela své brány statisícům návštěvníků. Svou bombastičností, jež má demonstrovat hospodářský rozmach Číny, dalece překonala všechna očekávání, jež do ní byla vkládána.

Ještě před jejím otevřením se u vchodů do jednotlivých pavilonů vytvořily nekonečné řady čekajících. 

Expo 2010 je vybudováno na ploše dvacetkrát větší než předchozí Světová výstava ve španělské Zaragoze konaná přede dvěma lety.

"Je to velká událost, stejně jako dobrá příležitost komunikovat se světem," citovala agentura Reuters jednoho s místních návštěvníků Lao Čchena. "Vládne tady ale dost velký zmatek. V Číně prostě žije příliš mnoho lidí."

Další návštěvnice, která své jméno udala pouze jako Čchao, si postěžovala, že se vůbec nedostala do čínského pavilonu. "Mohu si jej pouze prohlédnout zvenčí. Jaký to má smysl?"

Návštěvníky přitahují reliéfy z Karlova mostu

Ve švech praskal také český pavilon. Za první dopoledne si jej prohlédlo téměř dvacet tisíc lidí. A do konce večera to bylo 34 000 osob.

"Předčilo to všechna naše očekávání," řekl agentuře ČTK generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík. "Jen za první hodinu prošlo bránou sedm tisíc lidí, takže jsme museli trochu přibrzdit, aby pavilon první nápor vůbec přežil.

Nejvíce podle Stehlíka přitahují návštěvníky reliéfy sejmuté z Karlova mostu.

Před několika dny deník Hongkong Daily zařadil český pavilon mezi pět nejlepších na výstavě.

Čína investovala do Expa  přes čtyři miliardy dolarů, což je dvojnásobek toho, co dala do Letních olympijských her v roce 2008. Čínská média však hovoří o tom, že včetně toho, co se vložilo do infrastruktury, přišla výstava na osm miliard.

Expo 2010, jehož se účastní 189 zemí, potrvá půl roku a za tu dobu by jej mělo navštívit na sedmdesát milionů lidí a tedy 400 000 denně.

Výstavu provázejí přísná bezpečnostní opatření včetně skenování tašek návštěvníků. Masivní je rovněž policejní přítomnost.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy