reklama
 
 

Český pavilon na Světové výstavě praskal ve švech

1. 5. 2010 11:36
Za první dopoledne vidělo českou část Expa téměř dvacet tisíc lidí

Šanghaj - Světová výstava v Šanghaji dnes otevřela své brány statisícům návštěvníků. Svou bombastičností, jež má demonstrovat hospodářský rozmach Číny, dalece překonala všechna očekávání, jež do ní byla vkládána.

Ještě před jejím otevřením se u vchodů do jednotlivých pavilonů vytvořily nekonečné řady čekajících. 

Expo 2010 je vybudováno na ploše dvacetkrát větší než předchozí Světová výstava ve španělské Zaragoze konaná přede dvěma lety.

"Je to velká událost, stejně jako dobrá příležitost komunikovat se světem," citovala agentura Reuters jednoho s místních návštěvníků Lao Čchena. "Vládne tady ale dost velký zmatek. V Číně prostě žije příliš mnoho lidí."

Další návštěvnice, která své jméno udala pouze jako Čchao, si postěžovala, že se vůbec nedostala do čínského pavilonu. "Mohu si jej pouze prohlédnout zvenčí. Jaký to má smysl?"

Návštěvníky přitahují reliéfy z Karlova mostu

Ve švech praskal také český pavilon. Za první dopoledne si jej prohlédlo téměř dvacet tisíc lidí. A do konce večera to bylo 34 000 osob.

"Předčilo to všechna naše očekávání," řekl agentuře ČTK generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík. "Jen za první hodinu prošlo bránou sedm tisíc lidí, takže jsme museli trochu přibrzdit, aby pavilon první nápor vůbec přežil.

Nejvíce podle Stehlíka přitahují návštěvníky reliéfy sejmuté z Karlova mostu.

Před několika dny deník Hongkong Daily zařadil český pavilon mezi pět nejlepších na výstavě.

Čína investovala do Expa  přes čtyři miliardy dolarů, což je dvojnásobek toho, co dala do Letních olympijských her v roce 2008. Čínská média však hovoří o tom, že včetně toho, co se vložilo do infrastruktury, přišla výstava na osm miliard.

Expo 2010, jehož se účastní 189 zemí, potrvá půl roku a za tu dobu by jej mělo navštívit na sedmdesát milionů lidí a tedy 400 000 denně.

Výstavu provázejí přísná bezpečnostní opatření včetně skenování tašek návštěvníků. Masivní je rovněž policejní přítomnost.

autor: Zahraničí | 1. 5. 2010 11:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama