Český pavilon na Světové výstavě praskal ve švech

Zahraničí Zahraničí
1. 5. 2010 11:36
Za první dopoledne vidělo českou část Expa téměř dvacet tisíc lidí
Světová výstava v Šanghaji svou bombastičností překonává všechna očekávání
Světová výstava v Šanghaji svou bombastičností překonává všechna očekávání | Foto: Reuters

Šanghaj - Světová výstava v Šanghaji dnes otevřela své brány statisícům návštěvníků. Svou bombastičností, jež má demonstrovat hospodářský rozmach Číny, dalece překonala všechna očekávání, jež do ní byla vkládána.

Ještě před jejím otevřením se u vchodů do jednotlivých pavilonů vytvořily nekonečné řady čekajících. 

Expo 2010 je vybudováno na ploše dvacetkrát větší než předchozí Světová výstava ve španělské Zaragoze konaná přede dvěma lety.

"Je to velká událost, stejně jako dobrá příležitost komunikovat se světem," citovala agentura Reuters jednoho s místních návštěvníků Lao Čchena. "Vládne tady ale dost velký zmatek. V Číně prostě žije příliš mnoho lidí."

Další návštěvnice, která své jméno udala pouze jako Čchao, si postěžovala, že se vůbec nedostala do čínského pavilonu. "Mohu si jej pouze prohlédnout zvenčí. Jaký to má smysl?"

Návštěvníky přitahují reliéfy z Karlova mostu

Ve švech praskal také český pavilon. Za první dopoledne si jej prohlédlo téměř dvacet tisíc lidí. A do konce večera to bylo 34 000 osob.

"Předčilo to všechna naše očekávání," řekl agentuře ČTK generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík. "Jen za první hodinu prošlo bránou sedm tisíc lidí, takže jsme museli trochu přibrzdit, aby pavilon první nápor vůbec přežil.

Nejvíce podle Stehlíka přitahují návštěvníky reliéfy sejmuté z Karlova mostu.

Před několika dny deník Hongkong Daily zařadil český pavilon mezi pět nejlepších na výstavě.

Čína investovala do Expa  přes čtyři miliardy dolarů, což je dvojnásobek toho, co dala do Letních olympijských her v roce 2008. Čínská média však hovoří o tom, že včetně toho, co se vložilo do infrastruktury, přišla výstava na osm miliard.

Expo 2010, jehož se účastní 189 zemí, potrvá půl roku a za tu dobu by jej mělo navštívit na sedmdesát milionů lidí a tedy 400 000 denně.

Výstavu provázejí přísná bezpečnostní opatření včetně skenování tašek návštěvníků. Masivní je rovněž policejní přítomnost.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy