Český horolezec zahynul v Tatrách, sám strhl lavinu

ČTK ČTK
27. 2. 2013 9:04
V Tatrách v úterý spadlo několik lavin, jednu uvolnil lyžař

Bratislava - Český horolezec zemřel v úterý pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Informovala o tom horská záchranná služba, podle které pětašedesátiletý Čech ve vysokohorském terénu sněhovou masu sám uvolnil.

K neštěstí došlo při návratu horolezce na horskou chatu. Muž se předtím oddělil od kolegů, kteří vystupovali na Svišťový štít. "Horolezec během sestupu uvolnil deskovou lavinu o rozměru 400 krát 400 metrů, která ho strhla v oblasti Vyšného Zbojníckého Plesa," uvedli horští záchranáři.

Horolezce začali pohřešovat jeho kolegové, kteří se z túry vrátili na Zbojníckou chatu, kde byli ubytováni. Záchranářům při prohledávání lavinového pole pomáhali horolezci i další turisté. Zasypaný Čech ovšem nebyl vybaven lavinovým vyhledávacím přístrojem a nakonec ho našel pes vycvičený na hledání pachových stop. Tělo horolezce záchranáři snesli do podhůří a jejich akce skončila ve středu dvě hodiny po půlnoci.

Horská služba informovala, že v úterý zaznamenala ve slovenských horách pád několika lavin. U nejvýše položené sjezdovky na Slovensku v Lomnickém sedle ve Vysokých Tatrách uvolnil lavinu lyžař. V nánosu sněhu horští záchranáři naštěstí nikoho zasypaného nenašli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy