Češky drželi islamisté, ne kriminálníci, říká Pákistánec

Martin Novák Martin Novák
30. 3. 2015 12:05
Aktuálně.cz oslovilo dva pákistánské analytiky. Shodují se, že české ženy byly v rukou radikálních skupin. Propuštění Češek ale očekávali.
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto).
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha – Dva pákistánští novináři a analytici, kteří se zabývají monitorováním islamistických extremistů a radikálních skupin, nejsou překvapeni propuštěním Češek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové po dvou letech.

Daúd Chatták, který pochází ze severozápadního Pákistánu a nyní působí v Rádiu Mašál v Praze, řekl Aktuálně.cz, že někteří rukojmí strávili a tráví v Pákistánu i delší dobu. Je přesvědčen, že ženy unesli islamisté, nikoliv zločinecký gang.

"Kriminálníci by je nedrželi takto dlouho. V úvahu přicházejí také balúčští separatisté, ale ti nikdy neunášeli ženy ani cizince, bylo by to pro ně netypické. Domnívám se, že české ženy byly v zajetí militantních islamistů. O těch je známo, že lidi drží i takovou dobu," říká Daúd Chatták.

Připouští, že pro ženy může být přece jen snazší dostat se z rukou únosců než pro muže.

"Dva roky je samozřejmě velmi dlouhá doba pro rukojmí. Ale já jsem byl přesvědčen po celou dobu, že jsou naživu a dostanou se na svobodu. Vycházím ze své zkušenosti, dlouho se zabývám aktivitami militantních skupin v této oblasti. Málokdy se stane, že cizince zabijí. Zvláště když jde o civilisty, a dokonce ženy. Mnohokrát únos skončil tím, že dostali výkupné."

Další pákistánský analytik z Rádia Svoboda, který si nepřál zveřejnit své jméno, se rovněž kloní k názoru, že šlo o akci militantních islamistů.

Unesené Češky v Turecku
Unesené Češky v Turecku | Foto: IHH

"Nejsem až tak překvapený, že byly propuštěny, protože už v řadě předchozích případů vyjednávání bylo zdlouhavé, obtížné a odehrávalo se prostřednictvím třetí strany," říká.  Rovněž tento analytik se přiklání k názoru, že za únosem byli islámští extremisté. Jmenoval organizaci Laškare Džangví, která je v Pákistánu známá sektářským fanatismem a útočí na šíitské muslimy.

Obě Češky vypověděly v Turecku, že neví, kdo je unesl. Únosci jim nikdy neřekli, kdo jsou a k jaké organizaci patří.

Bývalý šéf protiteroristického oddělení britské vojenské zpravodajské služby Richard Barrett před dvěma lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyslovil názor, že Češky mohla unést malá zločinecká skupina a pak je "prodat" islamistům.

Zástupci turecké charitativní organizace IHH, kteří vyjednávali o propuštění, neřekli nic o identitě únosců. V rozhovoru pro Českou televizi turecký vyjednavač prohlásil, že nechce prozrazovat podrobnosti, aby neohrozil lidi, kteří jsou stále v zajetí a existuje šance dosáhnout jejich propuštění.

V Pákistánu zůstávají na neznámém místě například americký humanitární pracovník Warren Weinstein (unesen v srpnu 2011) nebo Ital Giovanni di Porto (unesen v lednu 2012).

Před šesti lety ozbrojenci pákistánské odnože hnutí Tálibán sťali polského geologa Piotra Staňczaka poté, co pákistánská vláda odmítla propustit z vězení několik členů Tálibánu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy