Češky drželi islamisté, ne kriminálníci, říká Pákistánec

Martin Novák Martin Novák
30. 3. 2015 12:05
Aktuálně.cz oslovilo dva pákistánské analytiky. Shodují se, že české ženy byly v rukou radikálních skupin. Propuštění Češek ale očekávali.
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto).
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha – Dva pákistánští novináři a analytici, kteří se zabývají monitorováním islamistických extremistů a radikálních skupin, nejsou překvapeni propuštěním Češek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové po dvou letech.

Daúd Chatták, který pochází ze severozápadního Pákistánu a nyní působí v Rádiu Mašál v Praze, řekl Aktuálně.cz, že někteří rukojmí strávili a tráví v Pákistánu i delší dobu. Je přesvědčen, že ženy unesli islamisté, nikoliv zločinecký gang.

"Kriminálníci by je nedrželi takto dlouho. V úvahu přicházejí také balúčští separatisté, ale ti nikdy neunášeli ženy ani cizince, bylo by to pro ně netypické. Domnívám se, že české ženy byly v zajetí militantních islamistů. O těch je známo, že lidi drží i takovou dobu," říká Daúd Chatták.

Připouští, že pro ženy může být přece jen snazší dostat se z rukou únosců než pro muže.

"Dva roky je samozřejmě velmi dlouhá doba pro rukojmí. Ale já jsem byl přesvědčen po celou dobu, že jsou naživu a dostanou se na svobodu. Vycházím ze své zkušenosti, dlouho se zabývám aktivitami militantních skupin v této oblasti. Málokdy se stane, že cizince zabijí. Zvláště když jde o civilisty, a dokonce ženy. Mnohokrát únos skončil tím, že dostali výkupné."

Další pákistánský analytik z Rádia Svoboda, který si nepřál zveřejnit své jméno, se rovněž kloní k názoru, že šlo o akci militantních islamistů.

Unesené Češky v Turecku
Unesené Češky v Turecku | Foto: IHH

"Nejsem až tak překvapený, že byly propuštěny, protože už v řadě předchozích případů vyjednávání bylo zdlouhavé, obtížné a odehrávalo se prostřednictvím třetí strany," říká.  Rovněž tento analytik se přiklání k názoru, že za únosem byli islámští extremisté. Jmenoval organizaci Laškare Džangví, která je v Pákistánu známá sektářským fanatismem a útočí na šíitské muslimy.

Obě Češky vypověděly v Turecku, že neví, kdo je unesl. Únosci jim nikdy neřekli, kdo jsou a k jaké organizaci patří.

Bývalý šéf protiteroristického oddělení britské vojenské zpravodajské služby Richard Barrett před dvěma lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyslovil názor, že Češky mohla unést malá zločinecká skupina a pak je "prodat" islamistům.

Zástupci turecké charitativní organizace IHH, kteří vyjednávali o propuštění, neřekli nic o identitě únosců. V rozhovoru pro Českou televizi turecký vyjednavač prohlásil, že nechce prozrazovat podrobnosti, aby neohrozil lidi, kteří jsou stále v zajetí a existuje šance dosáhnout jejich propuštění.

V Pákistánu zůstávají na neznámém místě například americký humanitární pracovník Warren Weinstein (unesen v srpnu 2011) nebo Ital Giovanni di Porto (unesen v lednu 2012).

Před šesti lety ozbrojenci pákistánské odnože hnutí Tálibán sťali polského geologa Piotra Staňczaka poté, co pákistánská vláda odmítla propustit z vězení několik členů Tálibánu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy