reklama
 
 

Češku i dvě německé turistky v Hurgadě zavraždil stoupenec Islámského státu, tvrdí egyptské zdroje

30. 7. 2017 15:03
Egypťan, který před dvěma týdny v Hurgadě napadl nožem turisty a tři z nich - včetně 36leté Češky - zavraždil, byl stoupencem teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje. Informaci později potvrdily i zdroje agentury AP. České ministerstvo zahraničí informaci označilo za spekulaci.

Hurgada - Zdroje agentury Reuters uvádějí, že útočník se jmenoval Abdar Rahmán Šaban Abokorah. 

Obdivoval egyptské militantní islamisty blízké Islámskému státu (IS) a pokoušel se k této teroristické síti připojit.

Útočníkova stránka na sociální síti Facebook obsahovala podle Reuters odkazy na Islámský stát. Jeho vlajku měl mít umístěnou přímo na svém facebookovém profilu. 

Reuters dále uvádí, že útočník bude pravděpodobně čelit obvinění z terorismu. 

Agentura AP později s odvoláním na nejmenované oficiální činitele dodala, že 29letého Šabana získali islamisté ke spolupráci po internetu.

Prostřednictvím sociálních sítí měl komunikovat se dvěma vysoce postavenými osobami IS.

Jedna z těchto osob dávala útočníkovi během měsíce každodenní školení, cituje své zdroje AP.

Pak došlo podle agentury ke kontaktu s druhým islamistou. Ten mladého egyptského muže vyzval, aby provedl útok proti turistům buď v letovisku Šarm aš-Šajch, nebo v Hurgadě.

Měl tím prokázat svou oddanost Islámskému státu.

Egyptská policie ale tyto podrobnosti zatím nepotvrdila. České ministerstvo zahraničí informace na Twitteru označilo za nepotvrzené spekulace.

Mladý Egypťan zaútočil na turisty na pláži v Hurgadě 14. července. Dvě německé turistky zabil a čtyři další zahraniční turistky - včetně 36leté Češky, kterou zasáhl do hrudi, krku a do zad - pobodal.

Češka následně svým zraněním i přes veškerou lékařskou pomoc tento čtvrtek v egyptské nemocnici podlehla. 

Odškodněte rodiny

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vyzval tento týden opakovaně egyptskou vládu k objasnění detailů útoku i k odškodnění rodiny české občanky.  

V pořadí již druhou nótu předal na páteční schůzce egyptskému velvyslanci v Praze Abderahmanovi Salaheldinu Abderahmanovi.

Egypt Zaorálek opět požádal taky o poskytnutí výsledků pitvy. 

"Egyptský velvyslanec mi potvrdil, že nám pitevní zprávu poskytne a zároveň přislíbil zasadit se o kompenzaci rodině zesnulé," sdělil po schůzce Zaorálek.

Pitvu ve čtvrtek nařídil soudní lékař v káhirské nemocnici. 

První nótu ministerstvo zaslalo do Egypta ve středu, ve které žádalo o doplnění informací ohledně útoku a vyšetření, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo koordinovanou a připravovanou záležitost. 

Česká diplomacie vyjednává taky o převozu těla zesnulé ženy zpět do Česka. Podle posledních informací by mělo být převezeno zpět do České republiky zhruba v polovině příštího týdne. 

Rodina, která z Egypta odletěla ve středu vládním speciálem zpět do Česka, zakázala po smrti ženy další informace sdělovat.

Dramatický zlom

Stav Češky, napadené v Hurgadě v polovině července byl nejdříve stabilizovaný a jevil známky zlepšení.

Prudce se ale zhoršil tento týden v pondělí. Do káhirské nemocnice proto odcestovali i čeští lékaři.

Ve středu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že žena je ve stavu klinické smrti. Její tělo fungovalo jen díky napojení na přístroje a mozek prakticky nebyl zásobován krví.

U pacientky se následkem zranění projevilo multiorgánové selhání, které podle odborníků není u vážně zraněných osob neobvyklé. Tomu taky žena ve čtvrtek podlehla. 

Čeští lékaři na místě sledovali průběh vyšetření a potvrdili diagnózu egyptských specialistů.

Zájem o Egypt trvá

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta. O změnu destinace požádaly podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů.

Vzhledem k vyprodanosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem. V Egyptě je v současnosti víc než 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel.

Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 tisíc až 280 tisíc Čechů. Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. Německý úřad varuje před zvýšeným rizikem teroristických útoků a únosů.

České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.

autoři: ČTK, Zahraničí | 30. 7. 2017 15:03

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama