Českoslovenští letci v bitvě o Anglii na archivních snímcích

Českoslovenští letci v bitvě o Anglii na archivních snímcích
Duxford, 19. července 1940. Důstojníci 310. peruti krátce po dodání prvního Hurricanu Mk.I. Sedící zleva F. Rypl, J. E. Boulton, J. Ambruš, G. D. M. Blackwood, A. B. Woodhall, A. Hess, G. L. Sinclair, J. M. Malý, L. C. Czesek (tlumočník), stojící J. Himr, M. Kredba, K. Vykoukal, F. Hradil, E. Fechtner, V. Chocholín, J. Polívka (technický  důstojník), V. Göth, J. Štěrbáček, V. Zaoral,  R. Roháček, R. Holeček, A. Navrátil, S. Janouch, F. Kordula a S. Zimprich. Většina čs. pilotů má ještě francouzské stejnokroje.
Československou "třistadesítku" vedl do jejího prvního bojového střetnutí 26. srpna 1940 její britský spoluvelitel George D. M. Blackwood. "Tehdy jsem poznal, jak dovedou českoslovenští letci bojovat," píše po letech. "Nebylo třeba rozkazů rádiem, vrhli se na Němce bez rozpaků." Jemu samotnému se tehdy podařilo sestřelit jeden dornier. Pak ale musel skákat padákem, protože mu odvetná palba nepřátelských střelců zapálila benzinovou nádrž.
Schéma prvního boje 310. peruti 26. srpna 1940.
Oficiální znak 310. čs. stíhací peruti.
Foto: VHÚ, IWM, K. Šeda, J. Vopálecký, M. Jiroudek, B. Chamberlain, sbírky J. Rajlicha a J. Sehnala
Jan Gazdík Jan Gazdík, Obrazová sekce
25. 8. 2015 11:27
Před 75 lety, 26. srpna 1940 došlo k prvnímu boji československých letců nad Anglií proti německému náletu. Bojového vzletu se účastnila 310. stíhací peruť RAF.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy