Česko zvažuje kvůli kanadským vízům žalobu na Brusel

Petr Holub
28. 7. 2009 16:25
EU vzkázala Čechům ke kanadským vízům: Pomozte si sami
Zatím z toho nechceme dělat aféru, říká ministr zahraničí Jan Kohout.
Zatím z toho nechceme dělat aféru, říká ministr zahraničí Jan Kohout. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Jsme s vámi solidární, ale nepomůžeme. Taková slova včera vyslechli čeští diplomaté na setkání ministrů zahraničí Evropské unie, když žádali pomoc ve svém boji o zrušení kanadských víz.

Češi tak sklízejí ovoce loňské politiky, kdy se jim podařilo domluvit zrušení amerických víz.

Česko je v historii Evropské unie první členskou zemí, které byla jiným státem zavedena víza. Řešení bezprecedentního problému nechali evropští ministři na jednání Evropské komise v září. "EU nechce, aby problém eskaloval," zdůvodnila podle ČTK odmítnutí českého požadavku ministryně z předsedající země - Švédska - Cecilia Malmströmová.

Fakta:

Víza s USA a Kanadou

  • 26. únor 2008 - Česká a americká vláda podepisují memorandum o zrušení víz pro Čechy. Nahradí je elektronické dotazníky ESTA.
  • 24. červenec 2008 - Evropská komise vyzývá Ameriku, ať zruší víza všem členským státům EU. V opačném případě navrhne zavedení víz pro americké diplomaty. Česká vláda výzvu Evropské komise jednoznačně odmítá.
  • 17. listopad 2008 - Americká víza pro Čechy jsou nahrazena elektronickými formuláři ESTA. Stejná změna platí celkem pro dalších sedm zemí.
  • 12. leden 2009 - Bezvízový vstup do Spojených států je pro Němce, Francouze a občany dalších 25 zemí doplněn elektronickými formuláři ESTA.
  • 16. duben 2009 - Kanada oficiálně upozorňuje na možnost, že zavede opět víza pro Čechy.
  • 14. červenec 2009 - Kanada zavádí víza pro Čechy. Češi reagují zavedením víz pro kanadské diplomaty.
  • 27. červenec 2009 - Česká vláda žádá Evropskou unii, aby zavedla víza pro Kanaďany. Evropští ministři zahraničí vyjádřili s Čechy postiženými vízy solidaritu.

Tuzemští diplomaté proto promýšlejí alternativní postup. Pokud Evropská komise v září nepomůže, podají na ni žalobu u Evropského soudu v Lucemburku.

Tam se ovšem může otázka kanadských víz řešit několik let.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři se přou: Zasloužíme si víza do Kanady?

Tenkrát ve Washingtonu

Reakce evropských diplomatů nepřekvapila, protože některé členské státy dávají Čechům za vinu horší podmínky při vstupu jejich občanů do Spojených států.

Do 12. ledna 2009 mohli do Ameriky létat bez byrokratických překážek například Němci, Francouzi, Rakušané nebo Slovinci.

Dnes musí nejpozději tři dny před odletem vyplnit elektronický dotazník ESTA a Američané jim poté vstup povolí, nebo zakážou.

Tato praxe znevýhodňuje občany Evropské unie proti cestujícím ze Spojených států a její zavedení umožnili právě čeští diplomaté. Už loni v únoru podepsal premiér Mirek Topolánek ve Washingtonu memorandum, podle kterého nebudou muset Češi žádat Američany o víza. Bude stačit, když vyplní dotazníky ESTA.

Evropská komise tehdy českou iniciativu odmítla. "Není to postup, který si přály ostatní členské země," řekl například německý komisař Günter Verheugen.

Američané však oslovili dalších sedm zemí s vízovou povinností, které se k "českému" memorandu přidaly.

Vzpomínky na trojského koně

Ještě loni v červenci požadovala Evropská komise, aby Spojené státy zrušily víza bez povinnosti vyplňovat elektronický dotazník. Pokud tak neučiní, mohou být zavedena víza pro americké diplomaty.

Češi tehdy snahu Evropanů torpédovali: "Činit na Spojené státy nátlak by jen otrávilo atmosféru, aniž by to přineslo kýžený efekt," řekl tehdy vysoký úředník ministerstva vnitra, který se jednání účastnil jménem ministra Ivana Langera.

Důsledkem je, že dotazníky vyplňují nejenom Češi, ale všichni evropští občané, kteří nemají vízovou povinnost.

Ani Evropa nechce eskalovat

Dnes naopak odmítají nátlak na Kanadu evropští ministři. S takovým výsledkem včerejšího bruselského jednání tuzemští diplomaté počítali. "Nechceme z této otázky udělat krizi," připustil ministr zahraničí Jan Kohout.

Jeden z jeho úředníků v neoficiálním rozhovoru pro Aktuálně.cz upozornil, že tuzemská exekutiva počítá s žalobou na Evropskou komisi u Evropského soudního dvora za to, že členskému státu odmítla pomoc.

"Ovšem řešení vízového problému se tím neurychlí. Efektivnější bude přímé jednání s Kanadou, aby změnila svůj azylový systém," řekl úředník.

Tiskový mluvčí ministra zahraničí Milan Řepka tyto informace nevyloučil. Poznamenal však, že zatím diplomaté hledají méně konfliktní řešení. "Usilujeme o návrat k bezvízovému styku s Kanadou a usilujeme rovněž o zřízení kandského vízového oddělení v Praze," vzkázal pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy