Česko zůstává bez velvyslance USA kvůli sporu o vyhazov

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
1. 10. 2010 11:40
Nominaci Normana Eisena zablokoval republikánský senátor kvůli etickým pochybením
K řadě problémů, které má Obama až dosud na stole, přibyl nový: jak prosadit vlastního kandidáta na velvyslanecký post v Praze
K řadě problémů, které má Obama až dosud na stole, přibyl nový: jak prosadit vlastního kandidáta na velvyslanecký post v Praze | Foto: Reuters

Praha - Česká republika zůstane dalších několik měsíců bez velvyslance Spojených států. Může za to námitka jediného ze stovky amerických senátorů, který Obamova favorita považuje za člověka s pochybnou minulostí, již navíc nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Senátor za Iowu Chuck Grassley v noci na dnešek zablokoval schvalování Normana Eisena, který je kandidátem, jehož si na pražský velvyslanecký post vybral prezident Barack Obama.

"Pane předsedo, chci vznést námitku také k jednání týkajícího se nominace Norma Eisena na místo velvyslance v České republice. A to z následujících důvodů," pronesl na plenární schůzi Chuck Grassley.

Co se v noci stalo

  • republikánský senátor Charles Grassley vznesl námitku proti nominaci Norma Eisena na velvyslance USA v Praze
  • procedurální pravidla amerického Senátu umožňují každému jednotlivému členovi komory, aby personální nominace prezidenta zablokoval
  • Obamova administrativa letos pro tento důvod čekala na schválení řady desítek nominantů do důležitějších funkcí, než je post velvyslance v Praze

Co bude dál?

  • Norm Eisen může přesvědčit republikánského senátora, že nijak nepochybil a jeho nominace na další pokus projde (i v takovém případě by však k hlasování došlo nejdříve v druhé půlce listopadu po kongresových volbách)
  • Obama se může rozhodnout, že jeho kandidaturu  stáhne a vybere jiného člověka (v takovém případě by mohl být nový velvyslanec USA v Praze až někdy kolem poloviny příštího roku)
  • Prezident má i možnost jmenovat Eisena velvyslancem v průběhu kongresových prázdnin, které začínají příští týden kvůli blížícím se volbám, a to bez souhlasu senátorů
  • Obama už se k tomuto ústavou povolenému kroku uchýlil během letních prázdnin, kdy mu senátoři blokovali řadu kandidátů pro úřady v USA
  • není však jisté, zda kvůli velvyslaneckému postu v Praze bude ochoten využít tuto proceduru, která je vždy chápána jako spor mezi prezidentem a Kongresem
  • Předchozí prezident George Bush tímto způsobem například jmenoval přes ostrý odpor demokratických senátorů svého velvyslance při OSN Johna Boltona. Post ambasadora při Spojených národech je jednou z nejvyšších diplomatických funkcí na úrovni člena prezidentova kabinetu

Politická odplata?

Senátor, který patří k nejváženějším a také nejvlivnějším republikánským zákonodárcům, neboť v horní komoře Kongresu zasedá již od roku 1981, pokračoval vysvětlením, v němž zmínil roli Eisena při propuštění generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby, která dohlíží na práci amerických dobrovolníků, včetně proslulých AmeriCorps.

Podle jeho názoru bylo Eisenovo rozhodnutí v této věci politickou odplatou.

Grassleymu vadí i to, že Eisen dle jeho názoru nevypovídal upřímně a otevřeně, když byl vyslýchán příslušným sněmovním a senátním výborem.

Kongres se začal věcí zabývat poté, co odvolaný generální inspektor Gerald Walpin označil svůj vyhazov za nelegální a požadoval, aby ho Obamova administrativa vrátila do funkce.

Etický car a problém s etikou

Norm Eisen v té době pracoval jako blízký spolupracovník prezidenta Obamy a byl poradcem pro etiku. V politickém žargonu Ameriky se mu dokonce říkalo "etický car".

Z titulu této funkce rozhodl o Walpinové odvolání v červnu 2009.

Republikánští zákonodárci Eisena osobně a Obamovu administrativu obecně podezírají z toho, že se chtěli Walpina zbavit, neboť jeho úřad krátce před tím zveřejnil dvě zprávy, které poukazovaly na etická selhání Obamových stoupenců.

Podle Walpinovy zprávy měl starosta kalifornského Sacramenta Kevin Johnson zneužít více než 800 tisíc dolarů z peněz poskytnutých federální vládou. Johnson byl důležitým předvolebním spojencem Baracka Obamy a označuje se dokonce za prezidentova osobního přítele.

Grassleyho vyšetřování

Senátor Grassley, který před klíčovým hlasováním vznesl proti Eisenovi na plénu námitku, se spolu s kalifornským kongresmanem Darrellem Issou zaobíral vyšetřováním podezřele utracených peněz.

Republikánští zákonodárci protestují i proti tomu, že Bílý dům nedodržel při odvolání Walpina zákon. Ten administrativě ukládá, aby o odvolání generálního inspektora informovala Kongres s třicetidenním předstihem. To Obamův úřad neučinil: Walpina zbavil funkce, aniž by to zákonodárcům dal vědět.

Co bude dál?

Jak bude dál Obamova administrativa postupovat, není jasné. Eisen má šanci se ještě obhájit, své jednání uspokojivě vysvětlit a získat senátní souhlas k vyslání na ambasadorský post v Praze. I v takovém případě by však k hlasování došlo až po kongresových volbách, které se v USA konají 2. listopadu.

Druhou možností je, že Obamova administrativa jeho kandidaturu stáhne a vybere nového člověka. V takovém případě by se proces výběru nového velvyslance v Praze protáhl o řadu měsíců. Eisenova nominace už prošla dlouhým schvalovacím procesem, před týdnem ji například odsouhlasil zahraniční výbor Senátu, vedený bývalým prezidentským kandidátem demokratů Johnem Kerrym.

K vyslání každého ambasadora je však třeba souhlasu celé horní komory Kongresu.

Už druhý neúspěch

Česká republika je bez amerického velvyslance od ledna 2009, kdy ze svého postu odešel Richard Graber, který byl nominantem předchozí administrativy George Bushe a v souladu s tradicí svůj post opustil v den Obamovy inaugurace.

Už takřka dvouletá absence na velvyslaneckém postu ve spojenecké zemi je neobvyklá a drobně narušuje vztahy obou zemí. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se o víkendu nechal slyšet, že nebude spěchat s nominací českého velvyslance do Washingtonu, a to právě s odkazem na otálení Američanů.

Obamovi už nevyšel první pokus s výběrem velvyslance pro Česko. Jeho první favorit Marc Nathanson neprošel vnitřní prověrkou, kterou prováděla sama administrativa.

Kandidátem na nového českého velvyslance v USA je Petr Gandalovič. Nahradit by měl Petra Koláře, který se v létě přesunul na velvyslanecký post v Moskvě.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy