Česko vzdalo boj o místo v Radě bezpečnosti

Reuters, lem, mp
17. 10. 2007 9:20
Češi stáhli kandidaturu, Chorvaté měli větší podporu
V Radě bezpečnosti OSN
V Radě bezpečnosti OSN | Foto: Reuters

New York - O složení Rady bezpečnosti v letech 2008-2009 už je jasno. A navzdory velkým plánům Prahy v ní česká diplomacie nezasedne.

Česká republika stáhla svou kandidaturu, když se ukázalo, že Chorvatsko má mezi členskými zeměmi větší podporu, byť ani ono nedokázalo ve dvou kolech získat potřebnou dvoutřetinou většinu.

Libye, Vietnam a Burkina Faso, které shodně neměly potikandidáta, byly na místa nestálých členů Rady zvoleny hned v prvním kole, a to i přes výhrady lidskoprávních organizací k prvním dvěma.

Pro sebevědomé Česko byly výsledky hlasování velkým překvapením. Zklamání neskrýval ani vicepremiér Martin Bursík, který za kandidaturu země přijel na poslední chvíli lobbovat. Neúspěšně.

"Pro Chorvatsko byly i státy, které podporujeme hospodářskou pomocí. Nechápu, proč takhle hlasovaly," podivoval se Bursík v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle ministra životního prostředí silnou roli v boji o nestálé členství sehrála i Čína, která prý nechtěla, aby Česká republika v Radě bezpečnosti zasedla.

Ručník do ringu 

Pro Česko zvedlo v prvním kole ruku 91 delegátů, tedy o čtyři méně než pro Chorvatsko. Rozdíl mezi Kostarikou a Dominikánskou republikou byl ještě větší -116 hlasů oproti pouhým 72. 

Když se ve druhém kole situace opakovala, oznámili dominikánští diplomaté, že z dalšího klání odstupují, a přenechali tak středoamerické místo v Radě bezpečnosti kolegům z Kostariky. 

Totéž učinili v případě souboje o křeslo zástupce zemí střední a východní Evropy i čeští diplomaté, kteří nevěřili v úspěch v dalších kolech. Informuje o tom agentura Reuters.

Promluvil do volby Klausův projev?

Česká republika zasedla v Radě už roku 1994. Pro Chorvatsko je dnešní úspěch premiérou.

Přestože se původně očekávalo, že výchozí pozice Prahy je o poznání výhodnější, po nedávném vystoupení prezidenta Václava Klause na summitu OSN, věnovaném klimatickým změnám, se situace podle pozorovatelů změnila.

Vystoupení Česku mohlo ubrat hlasy, napsala agentura Reuters. 

Server České noviny už minulý týden informoval, že některé tichomořské státy se kvůli Klausovým kritickým slovům o převažujícím přístupu ke globálnímu oteplování údajně rozhodly podpořit Chorvatsko.

 

Právě se děje

Další zprávy