Transparency International: Česku chybí protikorupční zákony, může za to i Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2022 14:32
Česku stále chybí klíčové zákony na ochranu oznamovatelů, o lobbingu či o státní službě, kritizuje česká pobočka nevládní organizace Transparency International. Důvodem stagnace země v mezinárodním žebříčku vnímání korupce je podle ní i neexistence koncepce a politické vůle tyto klíčové problémy řešit. Organizace navrhuje například zřízení protikorupčního úřadu nebo boj proti daňovým rájům.
Expremiér Andrej Babiš.
Expremiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Na zveřejněném žebříčku Transparency International, který hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo Česko loni na 49. příčce. Nadále tak zaostává za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie.

Hlavními příčinami stagnace Česka v Indexu vnímání korupce jsou podle ředitele české pobočky organizace Petra Leyera nenaplněné sliby vlády Andreje Babiše (ANO). "Zlepšit se nepodařilo takřka nic, naopak chaos a rozvrat veřejných institucí se dále prohluboval. K tomu se přidaly vlastní kauzy Andreje Babiše a jeho hnutí, lokálními kauzami počínaje přes vulgární korupci v podání Jaroslava Faltýnka až po střet zájmů teď již bývalého premiéra a privatizaci veřejného zájmu," uvedl Leyer.

Babiš hodnocení vnímá jako zaujaté a neobjektivní. Podle něj jeho vláda korupci z nejvyšších pater politiky vymýtila. "Za naší vlády ani jeden ministr neměl žádný korupční problém. Všechno jsme to z nejvyšších pater politiky vymýtili, a pokud se někde dnes mluví a píše o korupci v politice, je to ve spojení se samosprávou. A to je oproti minulosti velká změna," uvedl Babiš. Organizace to podle něj nereflektuje, stejně jako to, že menšinová vláda ANO a ČSSD připravila protikorupční zákony, které ve sněmovně nenašly širokou podporu. "Opozice je jednoduše nechtěla," dodal Babiš.

Šéf poslaneckého klubu Pirátů Michálek však upozornil, že za dobu, kdy hnutí ANO bylo v čele resortu spravedlnosti, se Česko v žebříčku hodnocení korupce výrazně propadlo. "Sleduji dlouhodobě hodnocení od Transparency International a Česká republika se za dobu, kdy hnutí ANO mělo ministerstvo spravedlnosti, čili za posledních osm let, propadla o mnoho příček. Považuji to za zásadní problém," řekl Michálek. Resort byl v rukou hnutí ANO od roku 2014.

Privatizace veřejného zájmu je typickým symptomem vývoje posledních let, uvádí Transparency International. Podle vedoucího analytiků organizace Milana Eibla se státní správa do různé míry transformovala na obhájce jedné politické skupiny. Stále častěji se podle organizace stává, že protikorupční opatření nejsou dostatečně využívána, protože úřady odmítají novou agendu přijmout.

Transparency International je přesvědčena o tom, že v Česku chybí legislativa týkající se ochrany oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, lobbingu, státní služby nebo státního zastupitelství. "Ve většině oblastí nemůže dojít ke změně k lepšímu, dokud se neupraví stávající děravé zákony nebo se nepřijmou zcela nové právní normy," je přesvědčený právník organizace Jan Dupák.

Podle něj však není patrná žádná vize a politická vůle tyto klíčové oblasti řešit. Organizace je kritická i k současné vládě Petra Fialy (ODS), jejíž programové prohlášení hodnotí jako velmi vágní, pokud jde o omezování korupce.

Ke zlepšení situace navrhuje Transparency International odpolitizovat státní správu, zefektivnit, profesionalizovat a zvýšit její transparentnost a stabilitu. Česko by také mělo přijmout regulace v oblasti lobbingu. Současný návrh zákona o lobbingu je podle protikorupční organizace polovičatým řešením. Česko by také mělo využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU k boji proti daňovým rájům, které kromě daňových úniků umožňují skrývat skutečné majitele firem.

Jedním z návrhů ke zlepšení situace je i vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu. "Zásadní je důvěra veřejnosti ve vedení takového orgánu, takže je nezbytné zajistit dostatečné pojistky proti politickému ovlivňování úřadu," uvedl ředitel české TI Leyer. Úřad podle organizace nemusí vzniknout na zelené louce, bylo by možné využít již existující struktury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Odvolací soud poslal Fialu za dvojnásobnou vraždu na 25 let do vězení

Tomáš Fiala si za dvojnásobnou vraždu majitelky vily v pražské Bubenči a jejího druha odpyká 25 let ve vězení. Poslal ho tam ve středu odvolací pražský vrchní soud, který tak potvrdil březnový prvoinstanční verdikt. Jiřímu Nehybovi uložil odvolací senát pětiletý trest za podvod. Vražda se stala na počátku června 2019, těla majitelky vily a jejího partnera nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání. Fialův advokát předpokládá, že se proti rozsudku dovolá k Nejvyššímu soudu.

Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky soudy vinu obou mladých mužů jednoznačně prokázaly. Fiala s Nehybou chtěli získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá seniorka. "Poškozená rozhodně neměla v úmyslu vilu prodávat, už vůbec ne za 2,5 milionu a už vůbec ne obžalovaným," prohlásil soudce. Nakonec ale zřejmě její druh oběma mladým mužům nabídl, že prodej za provizi zprostředkuje. Podle znaleckého posudku byly na kupní smlouvě na prodej vily i na návrhu na vklad domu do katastru nemovitostí zfalšované podpisy. Návrhy smluv se našly v počítačích obžalovaných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Maďarská vláda může v případě nouze převzít dohled nad energetickými podniky

Maďarský premiér Viktor Orbán podepsal dekret, který vládu v případě nouze zmocňuje k převzetí dohledu nad důležitými energetickými podniky a provozovatelem sítě pro přepravu plynu FGSZ. Učinil tak v době, kdy v Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska. Maďarsko podle ratingové agentury Fitch Ratings společně s Českem a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie.

Dekret se týká podniků působících v elektrárenském, plynárenském, ropném, teplárenském i těžařském průmyslu. Rusko se na dodávkách plynu v Maďarsku podílí zhruba 85 procenty a na dodávkách ropy 65 procenty. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise navrhla zákaz ochucených náplní do alternativ k cigaretám

Evropská komise navrhla zakázat ve všech zemích Evropské unie prodej ochucených výrobků, které se používají v alternativách ke klasickým cigaretám. Snaží se tak omezit kouření elektronických cigaret a vaporizérů, které se rozmáhá zejména mezi mladými. O návrhu informovala agentura AFP.

"Devět z deseti případů rakoviny plic je způsobeno kouřením, a proto chceme kouření učinit co nejméně přitažlivým, abychom chránili zdraví našich občanů a zachránili jejich životy," uvedla v prohlášení citovaném AFP komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Klíčová jsou podle ní důraznější opatření na snížení spotřeby tabáku a jejich důslednější prosazování. Cílem je nastavit takovou legislativu, která by kuřáky odrazovala, a to i od kouření elektronických cigaret.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Středeční bouřky mohou být na východě Čech extrémně silné, hrozí rozvodnění řek

Bouřky, které od středečního odpoledne mají zasáhnout Česko, mohou být ve východní části Čech extrémně silné. V pásu od jižních Čech přes východ Středočeského kraje a západ Vysočiny do Pardubického a Královéhradeckého kraje může při nich v úhrnu napršet i přes 90 litrů na metr čtvereční. Doprovodit je může i krupobití a poryvy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině.

Vzhledem k očekávaným i předchozím intenzivním srážkám hladiny menších roků mohou rychle stoupnut. Řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Jeho upozornění před bouřkami na středeční odpoledne, večer a noc platí pro všechny regiony, přičemž na západě a východě území by měly být slabší než ve zbytku republiky. Vyskytnout se tam podle meteorologů mohou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, zejména na Moravě a ve Slezsku i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. V ostatních částech Česka mají být při silných bouřkách srážkové úhrny minimálně kolem 60 milimetrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy