Česko-slovenský gang pašoval z Ruska jaderný materiál

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2011 12:45
Šlo o ´klub důchodců´, řekl policejní prezident. Bossovi skupiny bylo 71 let
Foto: Wikimedia Commons

Bratislava - Slovenští a čeští kriminalisté rozbili sedmičlenný gang, který měl v plánu pašovat z území bývalého Sovětského svazu jaderný materiál.

"Šlo o materiál, jehož nákupní cena byla půl milionu eur," citovalo Aktuálne.sk policejního prezidenta Jaroslava Spišiaka. Podle ČTK mířil do Česka. "Vše jsme zlikvidovali v zárodku."

Slovenská policie šest Slováků a Čecha sledovala od února, kdy dostala informace od kolegů z Česka.

"Podařilo se nám infiltrovat do prostředí, kde obchod začal být domlouván," uvedl český policejní mluvčí Pavel Hanták. Podle něj se domlouvaný obchod začal přesouvat na Slovensko. Prodeji se díky spolupráci obou stran podařilo zabránit.

Celá akce vyvrcholila na přelomu listopadu a prosince a všichni podezřelí skončili ve vazbě. "Operativně jim můžeme říkat ´klub důchodců´, hlavnímu organizátorovi je jedenasedmdesát," dodal Spišiak s tím, že ostatním členům skupiny bylo přes 52 let.

Nyní jim hrozí až deset let za mřížemi. "Jsou stíhaní za nedovolenou výrobu a držení jaderného materiálu, radioaktivních látek a rizikových chemických látek," informoval Peter Šufliarský z Generální prokuratury. V Česku by jim za podobný přečin hrozilo až 16 roků vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy