Česko se chystá zavřít ambasády v Zimbabwe a Angole

Naďa Straková
6. 10. 2009 17:15
Česko přemýšlí o odchodu ze země, která se otvírá světu a skýtá velké možnosti podnikání a investic
Hlavní město Harare
Hlavní město Harare | Foto: Naďa Straková

Praha - Zatímco se Zimbabwe otvírá světu, osud české ambasády se sídlem v Harare je v tuto chvíli velmi nejistý. Je totiž mezi třemi diplomatickými úřady, které jsou na seznamu potenciálních kandidátů na zrušení. Vládu k těmto krokům vede jasná potřeba šetřit.

V diplomatických kruzích ale podle zdrojů Aktuálně.cz vyvolává zrušení velvyslanectví v zimbabwské metropoli Harare pochybnosti. Země se po letech izolace a diktatury otevírá světu a nabízí nyní slibné šance pro české investory a podnikatele.

České ministerstvo zahraničí se brání tím, že žádný oficiální seznam zastupitelských úřadů, které by se měly rušit, v tuto chvíli neexistuje.

"Mohu potvrdit, že o redukci některých zastupitelských úřadů se uvažuje v rámci úsporných opatření. O konkrétních případech ale zatím nevím," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Foto: Naďa Straková
Zimbabwe se otvírá světu
Zimbabwe se staví na nohy. Do obchodů se vrátilo jídlo

České předsednictví navazuje dialog

O tom, že vztahy Zimbabwe se Západem, se oteplují, není již pochyb. A bylo to právě za českého předsednictví, kdy byl s Harare obnoven dialog.

Tuto ekonomicky zkrachovalou zemi, která ale disponuje na africké poměry vzdělaným obyvatelstem a kvalifikovanou pracovní sílou, dokonce nedávno navštívila delegace Evropské unie. Ta se kromě zástupců vlády národní jednoty setkala i s prezidentem Robertem Mugabem.

Prezident Robert Mugabe se již nebrání rozhovorům pro západní média, jak tomu bylo ještě před pár lety.
Prezident Robert Mugabe se již nebrání rozhovorům pro západní média, jak tomu bylo ještě před pár lety. | Foto: Reuters

Výsledkem jednání sice nebylo zrušení sankcí, jak požadují hlavně příznivci Mugabeho strany ZANU-PF, ale jistý posun pro prolomení bariér a navázání kontaktu s vyspělým západním světem to znamená.

"Už to není slepá ulička a ekonomický posun v zemi je jasný na první pohled," řekly Aktuálně.cz dobře informované diplomatické zdroje.

Delegace EU ze země s nechvalným rejstříkem porušování lidských práv odjížděla s výtkami právě v této oblasti. Ale i tam se tento týden odehrála přelomová událost. Zimbabwský nejvyšší soud dal za pravdu lidskoprávní aktivistce Jestině Mukokové, která tvrdí, že byla ve vězení mučena.

Důvěru v lepší budoucnost země bez pochyby získali i němečtí obchodníci, kteří do země zavítali před několika dny. Cílem jejich návštěvy, kterou nadšeně vítali nejvyšší vládní představitelé, bylo zjevně zmapování obchodních možností v regionu.

Morální dimenze

Přítomnost západních států v zemi, která je politicky stále velmi vratká, slouží hlavně opozici  jako morální opora. A Česká republika má kvůli svým lidskoprávním aktivitám v Bělorusku, na Kubě a v Barmě u členů strany premiéra Morgana Tsvangiraie Hnutí za demokratickou změnu (MDC) velmi dobrou pověst.

Foto: Naďa Straková
Aktuálně.cz v Zimbabwe
Hlad nutí učitele v Zimbabwe stávkovat a děti pracovat

Tsvangirai dlouho vedl opozici proti atoritářskému řežimu Mugabebo. V zájmu odvrácení hospodářské krize s ním nakonec vytvořil společnou vládu. Mugabe nakonec souhlasil, že se vzdá části moci.

Premiér Morgan Tsvangirai
Premiér Morgan Tsvangirai | Foto: Grafika

Až Praha své velvlyslanectví zruší, není jasné, kdo přebere působnosti zimbabwského úřadu, které nejsou zase tak malé. Zahrnují kromě diplomatických a konzulárních služeb pro Zimbabwskou republiku, také Malawi, Mosambik a Zambii. Poslední jmenovaná země je na seznamu prioritních zemí, kterým Česko poskytuje rozvojovou spolupráci.

Zatímco autem z metropole Harare do sousední Zambie je to jen několik hodin, z jihoafrické Pretorie, nejbližšího diplomatického úřadu Česka, se bude na kontroly projektů v Zambii muset nákladnějším dopravním prostředkem, a to letecky.

Co se týká velvyslanectví v Angole, podle informací Aktuálně.cz bude zrušeno kvůli tomu, že v této zemi bohaté na ropu české firmy a investoři mají jen malé šance se prosadit a Česko tam nemá výraznější zájmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy