Česko pomáhá Afghánistánu, potřebné Africe už méně

Monika Horáková
8. 10. 2010 18:15
Pomoc nejméně rozvinutým zemím je obecně nižší, než by bylo potřeba.

Praha - "V Sierra Leone jsem se setkal se smrtí dítěte v prostředí totální chudoby a bez jakýchkoliv prostředků k léčbě," uvedl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Juan Garay, zástupce generálního ředitele programu Evropské komise pro zdravotní politiku a rozvoj.

"Je to ta nejhorší zkušenost, jakou člověk může zažít a která vás nutí ptát se, jak funguje globální systém, distribuce prostředků, nespravedlnost."

Skupina tzv. nejméně rozvinutých zemí se podle mezinárodních organizací neustále točí v kruhu chudoby. Rozvojová pomoc, které se jim mimo jiné také z České republiky dostává, však často nestačí k vymanění jejich obyvatelstva z chudoby a k zajištění dlouhodobého rozvoje.

Skupina nevládních organizací, v níž za Českou republiku působil Člověk v tísni, zveřejnila analýzu toho, jak jednotlivé země Visegrádské čtyřky postupují při rozdělování rozvojové pomoci. Ukázalo se, že Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko v posledních deseti letech poslaly nejvíce peněz na rozvojovou pomoc do Afghánistánu a balkánských zemí.  

„Výběr prioritních zemí odráží do značné míry ekonomické a zahraničněpolitické zájmy států," řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Do rozvojové pomoci se podle něj promítají spíše závazky vyplývající ze členství v NATO než mezinárodní chápání chudoby a potřeb nejméně rozvinutých států.

Šimon Pánek:
Šimon Pánek: | Foto: Aktuálně.cz

Přesto si Česká republika nestojí v porovnání zemí Visegrádské čtyřky zase tak špatně.

Podle analýzy s názvem Least but not Last? patří ze čtyř uvedených zemí k nejefektivnějším poskytovatelům pomoci. Studie oceňuje například to, že rozvojovou pomoc řídí výhradně ministerstvo zahraničních věcí a nikoli několik ministerstev zároveň, jako je tomu v některých jiných zemích.

Pozitivní hodnocení padlo také za to, že v České republice již zahájila svou činnost implementační Rozvojová agentura.

"U každé rozvojové pomoci je velmi důležitá zpětná vazba, jak s poskytnutými prostředky bylo naloženo," zdůraznil Šimon Pánek. 

"K tomuto účelu mohou dobře posloužit zastupitelské úřady v jednotlivých zemích," doplnila Blanka Medková, vedoucí informačně-rozvojových projektů Člověka v tísni. 

"V tolik potřebné Etiopii, kam rovněž směřuje česká rozvojová pomoc, naštěstí velvyslanectví zůstalo," uvedla Blanka Medková v reakci na poslední úspornou vlnu, která několik zastupitelských úřadů zrušila.   

 

Právě se děje

Další zprávy