Česko chce po USA pomoc s vojenskými letadly

miz
4. 9. 2008 23:24
Moderní transportní letouny potřebujeme, zní z Prahy

Washington - Česká republika požádala Spojené státy, aby jí pomohly s modernizací vojenských transportních letounů. Podle agentury Reuters má jít o "bonus" za umístění radarové části protiraketového štítu v Brdech.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar to považuje za nutnost. Česká armáda se podle něj potýká s nedostatkem moderních strojů, které jako člen NATO potřebuje k přepravování svých kontingentů do Kosova, Afghánistánu a Iráku.

"Myslím si, že na americké straně existuje ochota nám s tímto problémem pomoci, protože je i v zájmu Spojených států, aby i spojenci měli dostatečné přepravní prostředky," řekl po jednání ve Washingtonu.

Upozornil, že Praha nikdy nepožadovala odměnu za podepsání smlouvy o radarové základně. Dohodu v červenci podepsali americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg.

Speciál: Vše o podpisu smlouvy o radaru

Plány Washingtonu na vybudování protiraketového systému ve střední Evropě pobouřily Rusko. Moskva několikrát pohrozila, že na Česko a Polsko, kde má vyrůst raketová část štítu, namíří své rakety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy