Česko čelí obvinění, že vyváží do světa mučicí nástroje

Zahraničí Zahraničí
17. 3. 2010 13:45
Uvádí to ve své zprávě Amnesty International
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Česká republika a Německo patří mezi největší vývozce zboží, které policejní či armádní síly v různých zemích používají při mučení vězňů nebo zatčených osob.

 

Alespoň to ve své zprávě tvrdí nezisková organizace Amnesty International (AI), která po celém světě sleduje dodržování lidských práv a zacházení s politickými vězni.

 

Německo a ČR podle zprávy vyvážejí donucovací prostředky, jako jsou pouta na kotníky, chemické spreje a elektrické paralyzéry, které končí i v zemích, kde je běžně praktikováno mučení.

 

 

Amnesty International proto vyzývá Evropskou unii, aby vývoz zboží tohoto druhu lépe kontrolovala.

 

V současné době je vývoz mučících nástrojů ze zemí Evropské společenství ošetřen nařízením Rady ES č. 1236/2005 o obchodování se zbožím, které by mohlo být použito při výkonu trestu smrti, mučení či jiném krutém, nelidském či ponižujícím zacházení s lidmi.

 

Elektrické paralyzéry, pepřové spreje

 

Na základě tohoto nařízení byla pravomoc udělovat licence k vývozu mučících nástrojů z České republiky delegována na Ministerstvo průmyslu a obchodu, resp. na jeho licenční radu.

 

Ta podle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu na základě závazného stanoviska ministerstva zahraničí udělila v letech 2006 - 2009 celkem třicet pět povolení. Nejčastěji jsou vyváženy elektrické paralyzéry a pepřové spreje.

 

V několika případech ale byla vyvezena i nožní či kombinovaná pouta. Na seznamu zemí, kam vyvážíme (nebo jsme vyváželi) mučící zbraně, jsou i takové země jako Kosovo, Omán, Pákistán, Vietnam, Venezuela, či Senegal.

 

Povolení naopak dvakrát uděleno nebylo. V roce 2007 byla zamítnuta žádost o vývoz elektrických paralyzérů do Ázerbájdžánu a v roce 2008 žádost o export paralyzérů a pepřových sprejů do Íránu. V obou případech bylo zamítnutí odůvodněno podezřením, že by tyto předměty mohly být použity k mučení. 

 

Informacemi Amnesty International se má zítra zabývat Evropský parlament.

Foto: Tomáš Adamec

 

Situace se opakuje po třech letech

 

Amnesty už před třemi lety upozornila na to, že se z EU do jiných zemí dostávají například zařízení na týrání elektrickými šoky, speciálně upravené provazy nebo obušky s hřebíky, používané i čínskou policií.

 

Ve zprávě není přímo uvedeno, ve kterých zemích se s nástroji, dovezenými z EU, vězni a zadržení lidé mučí. Z předchozích zpráv ale vyplývá, že má jít například o Egypt, Srí Lanku, Alžírsko nebo Saúdskou Arábii.

 

AI vyzvala Evropskou komisi i členské státy Evropské unie, aby do budoucna exportu nástrojů používaných při mučení a týrání v zemích porušujících lidská práva zabránily.

 

Právě se děje

Další zprávy