Česko je v koronaviru nejhorší z celé Evropy. Podívejte se na alarmující srovnání

Helena Truchlá Jan Kačer Helena Truchlá, Jan Kačer
Aktualizováno 8. 10. 2020 17:35
"Bez přijetí dalších opatření by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána," přiznal ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi má Česko hodně hospitalizovaných i pacientů na jednotkách intenzivní péče, zatímco v počtu provedených testů nadále zaostává. Situace se ale zhoršuje všude v Evropě. Podívejte se na aktuální srovnání.

Nakažení koronavirem

Počet nových případů covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna)*.

* Statistici upozorňují, že v hodnotách není zohledněn počet provedených testů, ani schopnost jednotlivých zdravotnických systémů dohledávat nakažené.

** Kvůli chybě v počítání ze začátku října jsou údaje pro Velkou Británii nekompletní.

Zemřelí s koronavirem

Počet nových úmrtí s nemocí covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna), v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.*

* U shodných hodnot je pořadí určeno abecedně.

** V případě Švédska a Irska jsou čísla nepřesná kvůli změně v metodice počítání.

Nakažení v nemocnici

Počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Těžké případy na jednotce intenzivní péče

Počet pacientů s nemocí covid-19 na jednotce intenzivní péče. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

V případě Maďarska, Chorvatska, Česka, Velké Británie, Slovenska a Polska se jedná o pacienty s umělou podporou dýchání.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Počet testů

Počet provedených testů na nemoc covid-19 od začátku epidemie. Počet testů je k 8. říjnu 2020.

* Lucembursko má velmi málo obyvatel a zároveň provedlo hodně testů, proto je přepočtené číslo vyšší než milion.

Kde jsou opatření nejpřísnější

Hodnocení přísnosti zaváděných omezení včetně uzavírání obchodů a škol, nebo zákazů cestování.

0 %100 %

Index dosahuje hodnoty od 0 do 100, kde 100 znamená nejpřísnější omezení, a experti ho měří po celou dobu pandemie.

Uvedená hodnota je platná k datu u jednotlivých zemí.

Zdroj: COVID-19 Government Response Stringency Index (Blavatnik School of Government, Oxfordská univerzita)

 

Právě se děje

před 55 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy