Česko a Lichtenštejnsko navázaly diplomatické styky

Zahraničí Zahraničí
8. 9. 2009 12:10
Tento krok dosud komplikovaly majetkové spory týkající se Benešových dekretů
Hranice s Lichtenštejnskem
Hranice s Lichtenštejnskem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí České republiky Jan Kohout a ministryně zahraničí Knížectví Lichtenštejnska Aurelie Fricková dnes v Černínském paláci podepsali prohlášení o navázání diplomatických styků. .

S navázáním diplomatických vztahů souhlasila Česká republika v červenci. Tento krok dosud komplikovaly nevyřešené majetkové spory týkající se rozsáhlého majetku rodu Lichtenštejnů zabaveného po druhé světové válce.

Pozemky a zámky bohatého rodu byly zkonfiskovány skrze Benešovy dekrety s poukazem na to, že se Lichtenštejnové během okupace přihlásili k německé národnosti. Fricková v úterý v Praze nicméně zopakovala, že se Lichtenštejnsko v žádném případě nároků na majetek nevzdává.

Podle ČTK odhaduje Lichtenštejnsko hodnotu vyvlastněného majetku na sto milionů eur a tvrdí, že Československo postupovalo po válce protiprávně, protože Lichtenštejnsko bylo během války neutrální.

Ministři zahraničí obou zemí dnes také podepsali memorandum o budoucí spolupráci, které zahrnuje vznik společné komise historiků, jež se bude mimo jiné zabývat právě otázkami týkajícími se zabavení lichtenštejnského majetku.

Lichtenštejnové před válkou vlastnili zámky Břeclav, Lednice, Valtice, Bučovice, Krnov, Šternberk, Moravská Třebová, Úsov, Zábřeh, Plumlov, Velké Losiny, Lanškroun a Kostelec nad Černými lesy.

Česko tak nemá diplomatické styky už jen s Bhútánem a Marshallovými ostrovy.


 

Právě se děje

Další zprávy