Česko budou příští rok ve velkém křižovat americké vojenské konvoje

Martin Ehl Martin Ehl
2. 11. 2016 12:39
Budeme posilovat obranu Polska a Pobaltí a budeme tam jezdit na cvičení, řekl velitel amerických pozemních jednotek v Evropě generál Ben Hodges. Průjezdy spojeneckých sil musejí schválit české úřady. Povolování pohybu konvojů po Evropě obecně podle Hodgese trvá dlouho a mělo by se zkrátit. Rusové se podle něj pokoušejí ovlivnit rozšiřování Aliance na Balkáně o Černou Horu, která nedávno čelila údajnému pokusu o puč.
Americký konvoj během loňského průjezdu Českem.
Americký konvoj během loňského průjezdu Českem. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Americká armáda bude posilovat obranu Polska a Pobaltí. Česko proto v příštím roce čeká několik přejezdů amerických vojenských konvojů podobných "dragounské jízdě" z loňského května.

"V Pobaltí se bude formovat bojová skupina, takže další konvoj pojede přes Česko zase v březnu," řekl v rozhovoru se skupinou českých novinářů generál Ben Hodges, velitel amerických pozemních jednotek v Evropě. Okamžitě ale dodal, že záleží na tom, kdy a jak průjezd schválí česká strana.

Takových přesunů by mělo být příští rok několik, protože Američané, kteří velí bojové skupině Severoatlantické aliance v Polsku, budou své vojáky střídat po šesti měsících a další jednotky z Německa se v létě zúčastní cvičení Saber Strike v Pobaltí.

"S českou armádou se vždy výborně spolupracuje. Chtěli bychom je do konvojů více zapojit, protože to je výborné cvičení vzájemné spolupráce," řekl Hodges.

Generál se "proslavil" starším výrokem, že by chtěl z Evropy pro vojenské konvoje NATO udělat schengen – tedy výrazně zjednodušit jejich pohyb. Schvalování průjezdu totiž nyní trvá i desítky dní, zatímco spojenci potřebují na posílení obrany Polska a Pobaltí před možnou ruskou hrozbou jednat mnohem rychleji.

"V Polsku nyní tento proces zkrátili na pět dní, stejně tak v Litvě," řekl Hodges s tím, že podobná omezení platí například pro přelety vrtulníků.

NATO nyní posiluje obranu svých členů na východě a tvoří bojové skupiny v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ty mají být připravené k obraně podle Hodgese v polovině příštího roku. Rychlost pohybu posil je potom důležitá pro případ odražení útoku, který nemusí mít nutně podobu na první pohled viditelného ataku například tankových jednotek.

Může to být například hybridní útok, který je třeba včas rozeznat. "Dnes rozhoduje to, jak rychle odhalíte, že jde opravdu o útok, jak rychle získáte politické povolení a potom jak rychle zařídíte přesun posil," vysvětlil Hodges.

Americký generál chválil jak dosavadní spolupráci s českou armádou, tak právě pobaltské republiky a Polsko, které podle něj dělají všechno možné, aby svoji vlastní obranu posílily.

V takovém případě se jednodušeji získává podpora spojenců pro další posílení. NATO v těchto zemích buduje posílené prapory o síle několika tisíc lidí, které by v případě útoku měly podpořit síly rychlé reakce Aliance, které mají čítat čtyřicet tisíc lidí.

Kromě Pobaltí se také posiluje obrana Rumunska a Bulharska, kde se příští rok bude také konat velké cvičení NATO. Podle generála Hodgese se Rusové podobně jako ve střední Evropě pokoušejí pomocí dezinformací bojovat proti rozšiřování Aliance na Balkáně, což je podle něj klíčový region pro bezpečnost Evropy.

Novým členem NATO se má příští rok stát Černá Hora, která byla podle některých informací v minulých týdnech terčem pokusu o Rusy inspirovaný převrat.

"Rusové nerozlišují stav války a neválky. Oni vytvářejí takový tlak, aby si fakta a realitu upravili podle toho, jak potřebují," řekl Hodges.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sběrné dvory budou znovu odebírat vysloužilé výrobky Samsungu

Sběrné dvory, které v posledních dnech přestaly odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung, je začnou znovu vybírat. Zpětný odběr zůstane pro občany bez problémů. Na dnešním jednání na ministerstvu životního prostředí se na tom shodli zástupci všech zainteresovaných stran. O výsledcích dnes ministerstvo informovalo v tiskové zprávě. Problémy s výkupem nastaly poté, co Asekol přestal od 1. srpna sbírat ze sběrných dvorů výrobky Samsungu kvůli ukončení smlouvy. Samsung přešel od začátku letošního roku ke kolektivnímu systému REMA, který má korejské firmě zajišťovat sběr a svoz použitých elektrozařízení.

"Vzniklá situace na sběrných dvorech je pro nás neakceptovatelná," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) důvod dnešní schůzky. Zpětný odběr výrobků Samsung zůstane pro občany bez problémů, kolektivní systémy to podle MŽP slíbily jak ministerstvu, tak obcím.

"Občané si za likvidaci a recyklaci každého elektro výrobku platí už při jeho nákupu. Proto je pro nás nepřijatelné, aby nemohli odložit tyto výrobky na sběrných dvorech provozovaných obcemi, popřípadě dalších místech k tomu určených nebo se vůbec museli zabývat tím, o jakou značku jde a kam s ní," uvedla ministrova náměstkyně Berenika Peštová. Odpovědnost za likvidaci elektrozařízení uvedeného na trh mají jeho výrobci a dovozci. Svou odpovědnost přenášejí v naprosté většině na kolektivní systémy, ve kterých se sdružují, a které za ně organizují sběr a svoz vysloužilého elektrozařízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dva mladíci se šli koupat do Sázavy a nevrátili se, pátrá po nich policie

Policisté ve čtvrtek na Kutnohorsku pátrali po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli koupat do řeky Sázavy a od té doby jsou nezvěstní. Do hledání se zapojili i vrtulník s termovizí a poříční policisté, chlapce ale nenašli. Akce byla odpoledne ukončena, v pátek se bude pokračovat v prohledávání řeky. Po mladících bylo vyhlášeno celostátní pátrání, vyplynulo z informací policie.

Chlapci se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. "Po půlnoci jsme přijali oznámení o pohřešování dvou šestnáctiletých mladíků, podle posledních informací se šli koupat do Sázavy. Zahájili jsme velkou pátrací akci, dnes jsme přizvali policejní vrtulník s termovizí," řekla ČTK policejní mluvčí Petra Potočná.

Do pátrání se zapojili také policisté z poříčních oddělení Slapy a Labe. Do 15:00 se jim mladíky nepodařilo najít a akce byla ukončena. "Chlapce se do současné chvíle nepodařilo nalézt. Zítra (v pátek) budou policisté z poříčního oddělení Slapy pokračovat v prohledávání řeky," uvedla policie na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy