Česko budou příští rok ve velkém křižovat americké vojenské konvoje

Martin Ehl Martin Ehl
2. 11. 2016 12:39
Budeme posilovat obranu Polska a Pobaltí a budeme tam jezdit na cvičení, řekl velitel amerických pozemních jednotek v Evropě generál Ben Hodges. Průjezdy spojeneckých sil musejí schválit české úřady. Povolování pohybu konvojů po Evropě obecně podle Hodgese trvá dlouho a mělo by se zkrátit. Rusové se podle něj pokoušejí ovlivnit rozšiřování Aliance na Balkáně o Černou Horu, která nedávno čelila údajnému pokusu o puč.
Americký konvoj během loňského průjezdu Českem.
Americký konvoj během loňského průjezdu Českem. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Americká armáda bude posilovat obranu Polska a Pobaltí. Česko proto v příštím roce čeká několik přejezdů amerických vojenských konvojů podobných "dragounské jízdě" z loňského května.

"V Pobaltí se bude formovat bojová skupina, takže další konvoj pojede přes Česko zase v březnu," řekl v rozhovoru se skupinou českých novinářů generál Ben Hodges, velitel amerických pozemních jednotek v Evropě. Okamžitě ale dodal, že záleží na tom, kdy a jak průjezd schválí česká strana.

Takových přesunů by mělo být příští rok několik, protože Američané, kteří velí bojové skupině Severoatlantické aliance v Polsku, budou své vojáky střídat po šesti měsících a další jednotky z Německa se v létě zúčastní cvičení Saber Strike v Pobaltí.

"S českou armádou se vždy výborně spolupracuje. Chtěli bychom je do konvojů více zapojit, protože to je výborné cvičení vzájemné spolupráce," řekl Hodges.

Generál se "proslavil" starším výrokem, že by chtěl z Evropy pro vojenské konvoje NATO udělat schengen – tedy výrazně zjednodušit jejich pohyb. Schvalování průjezdu totiž nyní trvá i desítky dní, zatímco spojenci potřebují na posílení obrany Polska a Pobaltí před možnou ruskou hrozbou jednat mnohem rychleji.

"V Polsku nyní tento proces zkrátili na pět dní, stejně tak v Litvě," řekl Hodges s tím, že podobná omezení platí například pro přelety vrtulníků.

NATO nyní posiluje obranu svých členů na východě a tvoří bojové skupiny v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ty mají být připravené k obraně podle Hodgese v polovině příštího roku. Rychlost pohybu posil je potom důležitá pro případ odražení útoku, který nemusí mít nutně podobu na první pohled viditelného ataku například tankových jednotek.

Může to být například hybridní útok, který je třeba včas rozeznat. "Dnes rozhoduje to, jak rychle odhalíte, že jde opravdu o útok, jak rychle získáte politické povolení a potom jak rychle zařídíte přesun posil," vysvětlil Hodges.

Americký generál chválil jak dosavadní spolupráci s českou armádou, tak právě pobaltské republiky a Polsko, které podle něj dělají všechno možné, aby svoji vlastní obranu posílily.

V takovém případě se jednodušeji získává podpora spojenců pro další posílení. NATO v těchto zemích buduje posílené prapory o síle několika tisíc lidí, které by v případě útoku měly podpořit síly rychlé reakce Aliance, které mají čítat čtyřicet tisíc lidí.

Kromě Pobaltí se také posiluje obrana Rumunska a Bulharska, kde se příští rok bude také konat velké cvičení NATO. Podle generála Hodgese se Rusové podobně jako ve střední Evropě pokoušejí pomocí dezinformací bojovat proti rozšiřování Aliance na Balkáně, což je podle něj klíčový region pro bezpečnost Evropy.

Novým členem NATO se má příští rok stát Černá Hora, která byla podle některých informací v minulých týdnech terčem pokusu o Rusy inspirovaný převrat.

"Rusové nerozlišují stav války a neválky. Oni vytvářejí takový tlak, aby si fakta a realitu upravili podle toho, jak potřebují," řekl Hodges.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy