Českého vojáka postřelili afghánští radikálové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 7. 2011 16:05
Zdravotní stav rotmistra je vážný, bude operován v Kábulu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Kristýna Greplová, PRT Lógar

Kábul/Praha - V afghánské provincii Vardak byl dnes v dopoledních hodinách těžké zraněn český voják.

Jak sdělila mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková, napadli předsunutou základnu ve Vardaku rebelové a dvaatřicetiletého rotmistra postřelili.

Při incidentu utrpěl těžké zranění a byl převezen do nejbližšího zdravotnického zařízení.

Voják poputuje do Kábulu a ČR

Rotmistrovi z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu známého pod zkratkou OMLT byla na místě okamžitě poskytnuta první pomoc. Poté byl převezen k dalšímu ošetření do nejbližšího zdravotnického zařízení na základnu Shank v provincii Lógar.

"Jakmile to zdravotní stav zraněného vojáka dovolí, bude přepraven vrtulníkem do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu, kde působí český polní chirurgický tým, a následně do České republiky," uvedla Růžičková.

Česká jednotka ve Vardaku má přes 50 členů, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

V červnu se pod Hindúkušem zranil jiný český voják. Nadrotmistr utrpěl lehké zranění při přistávacím manévru afghánského vrtulníku Mi-17 ve východoafghánské provincii Kunar. Nehoda se stala během výcviku příslušníků afghánských vzdušných sil. Další příslušník české armády se týden potom lehce poranil na střelnici v provincii Lógar.

Nedávno Česko v boji zmítaném Afghánistánu přišlo o čtvrtého vojáka. Jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal zahynul 31. května v afghánské provincii Vardak. Jeho obrněné vozidlo najelo na improvizované výbušné zařízení.

Česká ministr obrany jej in memoriam povýšil do hodnosti poručíka a udělil mu nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Exploze zranila i další dva příslušníky českého kontingentu.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy