České předsednictví už má tvář. Premiér odhalil logo

12. 11. 2008 15:24
"Inteligentní logo pro inteligentní zemi," je důvod jeho výběru. UVNITŘ: GALERIE
Premiér Topolánek si pochvaloval složení poroty, ve které zasedli profesionální grafici a designéři
Premiér Topolánek si pochvaloval složení poroty, ve které zasedli profesionální grafici a designéři | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nápis EU2009.CZ vyvedený v barevných písmenech.

Tak vypadá logo, které bude Česko následující půlrok jako předsednická země EU používat.

V pražském Veletržním paláci ho představil premiér Mirek Topolánek a místopředseda vlády Alexandr Vondra.

"Logo má symbolizovat pestrost, otevřenost, barevnost a hravost," vysvětlil Vondra.

Autorem vítězného návrhu, který má symbolizovat barvy vlajek všech členských zemí EU, je grafik Tomáš Pakosta.

"Chtěli jsme vybrat inteligentní a chytré logo, které by symbolizovalo zemi inteligentních a chytrých lidí," řekl k jeho návrhu Aleš Najbrt, jenž vítěze pomáhal vybírat.

Podle premiéra Topolánka je pružnost loga, které se může využívat v různých podobách podle manuálu vytvořeného Pakostou, příkladná pro předsednictví, v němž se musí počítat i s nepředvídatelnými událostmi a situacemi.

"Francie si zajisté nepředstavovala, že bude muset řešit válku v Gruzii a finanční krizi," přirovnal Topolánek.

Česko se jen tak neokouká

Kromě Aleše Najbrta, který se mimo jiné spolupodílí na grafické tváři karlovarského filmového festivalu, v porotě zasedli i další nestoři současného designu v České republice jako profesor Rostislav Vaněk a Martin Sauer.

Ten se například podílel na otevření české Národní budovy v New Yorku.

Autor loga Tomáš Pakosta, designér na volné noze z Litomyšle
Autor loga Tomáš Pakosta, designér na volné noze z Litomyšle | Foto: Ondřej Besperát

Vaněk v proslovu vychválil maximální otevřenost výběrového řízení, kterou podle něj dokazuje i počet přihlášených.

"Celkem jsme vybírali z 350 návrhů, v prvním kole jsme vybrali pět. Nakonec jsme vybrali návrh Tomáše Pakosty, který vycházel z mapy Evropy a zároveň její barevnosti," ocenil Najbrt.

Podle něj návrh nad ostatními vyčníval tím, že "byl uceleným konceptem", s kterým se dá téměř jakkoli pracovat a vytvářet stále něco nového, díky čemuž se české předsednictví "neokouká".

Kravaty za sedm milionů. Přesto za lidovku

O rozsáhlosti celého předsednictví svědčí i finanční objemy jednotlivých zadávaných zakázek na dodání zboží či zajištění služeb.

Jen zakázka na dodání hedvábných kravat a šátků na celé předsednictví totiž dosahuje sedmi milionů korun.

Logo má sybolizovat
Logo má sybolizovat | Foto: vlada.cz

Celkem půjde o desetitisíce kusů uvedených módních doplňků - přes 31 tisíc kravat a 13 tisíc šátků, které dodá firma Blažek.

Cena jednoho kusu se bude pohybovat kolem 150 korun, což je přijatelná částka.

Předsednictví je přitom pro firmy prestižní záležitostí, protože díky dodanému zboží mohou oslovit řadu vlivných lidí ze zahraničí.

"Naše výrobky se tak dostanou do šatníků významných evropských politiků a diplomatů," řekl k přidělení zakázky Ladislav Blažek, generální ředitel firmy Blažek Praha.

Ve srovnání s výdaji jiných zemí na předsedání Unii se přitom český rozpočet řadí mezi ty "úspornější". Na území Česka se přitom během prvního pololetí příštího roku, kdy bude Česko EU předsedat, uskuteční okolo 300 oficiálních jednání.

Mimo to se budou akce vztažené k šéfování EU odehrávat i v Bruselu a na zastupitelských úřadech po celém světě.

Jeho výše je srovnatelná například s náklady menšího Slovinska. To EU předsedalo v první polovině letošního roku.

Některé zakázky budou firmy sponzorovat. Například vozový park za symbolickou cenu poskytnou společnosti Škoda Auto a Volkswagen.

Celkem jde o 27 vozů typu Škoda Superb a VW Phaeton, čtveřici Audi A8 a minibusů VW Multivan určených především k převozu doprovodných delegací.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy