České předsednictví končí. EU si oddychne, míní tisk

ČTK Naďa Straková, ČTK
30. 6. 2009 18:30
Jak hodnotí zahraniční novináři české předsednictví?
Foto: Ondřej Besperát

Praha - S dnešní půlnocí končí půlroční evropské předsednictví České republiky. Ačkoli některé své priority zvládlo Česko na jedničku, do historie unijního předsednictví se nejspíše zapíše zejména pádem vlády Mirka Topolánka, kontroverzní Entropou Davida Černého a kritickými výroky euroskeptického Václava Klause.

Česko se od prvního dne svého předsednictví ocitlo pod nebývalým drobnohledem, jelikož bylo po Slovinsku teprve druhou bývalou komunistickou zemí, která Evropu řídila.

Mírnější hlasy oceňují Topolánkův postup při řešení plynové krize, jiní zas metodu vyjednávání české vlády kritizovali.

Ke kreditu Čechům někteří komentátoři přičítají organizační schopnosti českých úředníků v Bruselu, kteří podle nich mají rozhodně navrch nad českými politiky. Ti zklamali na plné čáře, jelikož nedokázali donutit svého prezidenta, aby si na půl roku dal oddech od své euroskeptické kritiky.

Shrnuto a podtrženo, převážná většina deníků se shodne na tom, že si Evropa s předáním unijního kormidla Švédům oddychne.

"Evropskou unii nyní budou muset zachraňovat Švédové, jejichž předsednictví se už Evropa nemůže dočkat", píše otevřeně polský deník Dziennik.

Reakce Aktuálně.cz pro vás vybrala přehled některých citací. V kritice českého předsednictví se předháněl zejména francouzský tisk. Našli se však tací, kteří dokázali vyzdvihnout i některé české úspěchy.

Francouzská rozhlasová stanice Radio France International:
"Pro mnoho evropských diplomatů jsou vrtochy Václava Klause nejlepším důkazem toho, že Evropa potřebuje lisabonskou smlouvu, která udělá tečku za principem střídajících se předsednictví."

Piotr Kaczynski z bruselského think-tanku CEPS o pádu vlády a přechodné vládě Jana Fischera:
"Zemětřesení se prostě odehrálo a najednou se celé předsednictví změnilo v nápravu následků. Byla to jedna z historicky nejhorších zkušeností, kterou musela absolvovat některá z předsednických zemí. Navzdory tomu česká administrativa odvedla úctyhodnou práci."

Britský list Financial Times:
"V zájmu spravedlnosti je třeba říci, že Češi dosáhli některých úspěchů. Při řešení krize zdůrazňovali udržení integrity jednotného evropského trhu, zajistili dohodu o financování ropovodu Nabucco a dokonce se jim podařila dohoda o snížení DPH na služby, jako jsou restaurace, což byl problém, jenž se nedařilo léta řešit."

Francouzský regionální deník L'Alsace:
"Toto neúspěšné předsednictví kromě nekompetentnosti a zlé vůle vzbuzuje otázku, jak je možné svěřit vedení EU těm, kteří nevěří v Evropu a kteří do ní vstoupili jedině z ekonomického zájmu s odmítáním jakékoli její politické dimenze". 

Francouzský ekonomický list Les Echo:
"Poručnický stín tohoto provokativního euroskeptika (Václava Klause - pozn. red.) by stačil sám o sobě, aby zdiskreditoval předsednictví malého státu ve střední Evropě, který následoval jako druhý ve vedení unie po Slovinsku."

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso:
"Česká administrativa prokázala kvalitu v politicky vypjatých časech. Češi jsou velmi inteligentní lidé."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy o premiéru Janu Fischerovi:
"Pan Fischer odvedl velmi dobrou práci, Je to člověk, který dělá klidnou, inteligentní a rozumnou práci."

Polský deník Dziennik:
"České předsednictví si lidé zapamatují jako chaotické a ne příliš úspěšné. Praha měla smůlu hned na začátku. Vést unii začala řešením sporu s jedním z nejsilnějších evropských politiků (francouzským prezidentem) Nicolasem Sarkozym o stěhování výroby do nových členských zemí. Dozvuky tohoto konfliktu pak byly slyšet během celého půl roku."

Agentura Bloomberg, USA:
"Ať je Entropa dobré umění, nebo ne, je to určitě dobrý vtip. Černého dílo je mnohem zábavnější než většina současného umění."

Slovenský portál Euractiv:
"Slovensko uvítalo zejména projekt Východního partnerství a podpořilo kroky Prahy v oblasti energetické bezpečnosti,."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy