Česká studentka uvázla v Kazachstánu. Popisuje střelbu v ulicích i prázdné obchody

Martin Novák Martin Novák
10. 1. 2022 12:20
Největší kazašské město Almaty skýtá podle svědků po několikadenních protestech a zásahu armády apokalyptický pohled. Ulice jsou plné ohořelých aut, obchody vyrabované, bankomaty zničené a vykradené, na křižovatkách stojí vojenské hlídky.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Hlavní náměstí Republiky je uzavřené, přístup z okolních ulic blokují vojáci s obrněnými transportéry. Podle oficiálních vládních zpráv zemřelo minulý týden při povstání proti kazašskému režimu v Almaty a jiných městech 164 lidí, přes sedm tisíc osob policisté a vojáci zatkli.

Protesty začaly na západě země, kde se lidé vzbouřili proti zvýšení cen zkapalněného plynu, který většina Kazachů používá jako pohonnou hmotu do svých vozidel. Demonstrace pak zachvátily další města, lidé vypálili radnice, sídla vládnoucí strany Nur Otan, a dokonce napadli i rezidenci prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva.

V Almaty zastihlo násilí českou studentku historie Magdalenu P., která na místní univerzitě strávila jeden semestr a 5. ledna měla odjet na výlet do jiné části Kazachstánu. To se jí ale kvůli událostem nepodařilo. V pondělí zveřejnila své svědectví z bouřlivých událostí na Facebooku.

"Spojení se světem je nulové. Jsme na koleji a nesmíme ven. Můžeme jen do obchodu, který je vzdálený padesát metrů, ale pouze s doprovodem. Obchod je přitom skoro prázdný, mají tam jen pár konzerv a čokolády. Platí se hotově. V Kazachstánu většina lidí platí kartami nebo místní aplikací kaspi, ale internet několik dní nefunguje a z bankomatu se nedají vybírat peníze. Prodavačka si zapisuje, kdo co kupuje a později jí to má zaplatit," uvedla česká studentka.

Když měla 5. ledna odjet do Česka, začaly se objevovat zvěsti, že se na západě něco děje. "V noci pak přestal fungovat internet. I přes zavřená okna bylo slyšet troubení aut, křik lidí, houkající sirény. Také se poprvé začalo diskutovat o tom, co se vlastně děje. Zatím ale dost opatrně, nikdo nenadával na vládu. Jen že lidé jsou dost naštvaní. Ráno jsme se už probudili do nouzového stavu," píše Magdalena P.

"Stabilizovat situaci"

Několik dní pak slyšela přes zavřená okna střelbu. "Ve městě už hořela radnice, přicházely první zvěsti o střelbě a z věty doktoranda, který nás měl na kolejích na starost, že v ulicích umírají lidé, se svíral žaludek," popisuje. Na žádost prezidenta Tokajeva do Kazachstánu vstoupilo několik tisíc vojáků z Ruska, Běloruska, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, aby pomohli podle oficiální verze "stabilizovat situaci".

Kazaši mají podle Magdaleny P. tendenci vyhýbat se v debatách politickým tématům. To se ale v posledních dnech částečně změnilo. "Poprvé jsem slyšela lidi mluvit nahlas a naštvaně o tom, co se tu děje," líčí studentka.

Prezident Tokajev v pátek oficiálně vydal rozkaz, že vojáci při potlačování nepokojů mají střílet ostrými náboji, a uvedl, že jde o spiknutí organizované ze zahraničí. Režim rovněž tvrdí, že se na straně demonstrantů "angažovali" radikální islamisté. Protesty neměly žádné vedení, žádná organizace se k nim nepřihlásila.

Pořádek byl obnoven, tvrdí prezident

Podle šéfredaktora kazašské sekce Rádia Svoboda Torokula Doorova nespokojenost vyústila v demonstrace, na kterých následně zaznívaly jasné politické požadavky. "Lidé volají 'Dědo, odejdi', což je vzkaz dlouholetému exprezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi. Ten před více než třiceti lety ukradl moc v zemi a drží ji dál, i když (v roce 2019) oficiálně odstoupil," popsal minulý týden Doorov v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Protesty se částečně zvrhly v nájezdy na nákupní centra. Síť supermarketů Magnum oznámila, že v Almaty bylo zničeno a vykradeno patnáct z jejich osmašedesáti obchodních domů.

Studentka Magdalena P. říká, že Kazaši jsou na straně demonstrantů, byť ne stoprocentně. "Alespoň okruh lidí kolem mě - vesměs spolužáci a lidi z koleje nadávají na násilí, do kterého demonstrace přerostla. Rozumí důvodům, které donutily lidi vyjít do ulic. Ale odmítají vybrakované obchody se zbraněmi, střelbu, zničené budovy, vysklené výlohy a mnoho dalšího," dodává.

Policie v souvislosti s nepokoji zatkla bývalého šéfa kazašské kontrarozvědky Karima Masimova, který byl v minulosti také premiérem. Vyvolalo to spekulace o rozkolu v nejvyšším vedení země. Masimov byl známý jako blízký důvěrník bývalého dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který v roce 2019 předal úřad Tokajevovi, ale ponechal si v zákulisí velký vliv na politiku i ekonomiku.

V pondělí prezident Kasym-Žomart Tokajev oznámil, že v Kazachstánu byl obnoven ústavní pořádek a v úterý představí návrh složení nové vlády. "Zabránili jsme pokusu o převrat. Nejprve chtěli dobýt Almaty a pak sever země," tvrdí hlava státu.

Záběry z demonstrací v Kazachstánu

Následky brutálních střetů v Kazachstánu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy