"Česká stopa" v Montevideu. Dopadli heparinové vrahy

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2012 13:00
Dvojice ošetřovatelů měla v hlavním městě zabít až 50 pacientů. Vzájemně se neznali
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Montevideo - Jihoamerická Uruguay zažívá něco podobného jako Česko v roce 2006. Policie tam zadržela dvojici ošetřovatelů, kteří jsou podezřelí ze zabití desítek pacientů ve dvou nemocnicích v hlavním městě Montevideo.

Třetí podezřelá - nemocniční sestra a přítelkyně jednoho z mužů - je obviněná z krytí trestné činnosti.

"Po dvaceti letech stresu na intenzivní péči už (trpění pacientů) nezvládal," řekla o jednom z obžalovaných jeho obhájkyně Ines Mazziottiová s tím, že šlo o zabití "z milosti".

Jména ošetřovatelů soud nezveřejnil. Oba podezřelí prý pracovali samostatně a navzájem se neznali.

Místo heparinu morfium

Stejně jako v případě havlíčkobrodského "heparinového vraha" Petra Zelenky si uruguayské úřady nejsou jisté, kolik lidí pod rukou ošetřovatelů z Montevidea zemřelo. Zatím se přiznali k usmrcení 16 lidí. Na svědomí mohou mít ale desítky pacientů.

Místní média hovoří až o 50 obětech. Místo heparinu měli do žil nemocných lidí vstřikovat morfium. Podle BBC policie pracuje také s verzí, že k zabití byl použit "jistý jed z Brazílie".

K vraždám docházelo na místech, kde 39letý a 46letý ošetřovatel pracovali: na kardiologii v nemocnici Maciel a na intenzivní péči Španělské nemocnice v Montevideu.

"Psychopatické jednání"

Zatímco obhájci argumentují ve prospěch svých klientů "humanitárními důvody", zpochybňují vyšetřovatelé, že by všechny oběti trpěly nevyléčitelnou nemocí.

Podle mluvčího jedné z nemocnic byla úmrtí dílem "psychopatického jednání" ošetřovatelů.

"Je si vědom svých činů a před soudcem se ke všemu přiznal," popsala chování svého mandanta u soudu obhájkyně Mazziottiová.

Foto: Aktuálně.cz

Vrahů bylo možná víc

Uruguayský ministr vnitra Eduardo Bonomi prohlásil, že vyšetřování začalo v lednu. Nastartovalo ho podezření jednoho ze dvou zdravotnických zařízení.

"Krátce poté došlo k smrti pacienta, což nám dalo konkrétní důvody," dodal Bonomy s tím, že na zabíjení se mohlo podílet víc lidí.

Bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě Petr Zelenka byl zadržen v prosinci 2006. Byl obviněn z trestného činu vraždy sedmi pacientů a z pokusu vraždy dalších deseti.

V roce 2008 Krajský soud v Hradci Králové Zelenkovi uložil doživotní trest vězení. Podle soudu podával Zelenka pacientům od května do září 2006 heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

 

Právě se děje

Další zprávy