Putinovi se rozbila letadla. České stíhače ostrá akce minula

Putinovi se rozbila letadla. České stíhače ostrá akce minula
Vládní speciál Airbus 319 CJ s ministrem obrany na palubě je eskortován dvojicí nadzvukových bojových letounů JAS-39C Gripen z 211. taktické letky v Čáslavi. Přibližují se až na pět metrů od křídla.
Nad leteckou základnou v Keflavíku se od dopravního letadla oddělují a jdou na samostatné přistání.
Základnu na jihozápadním cípu Islandu postavily USA během druhé světové války, opustily ji v roce 2006. Island nemá armádu, vzdušný prostor chrání spojenci z NATO. Posledních šest týdnů tu pracují Češi.
Prší, je dvanáct stupňů. Jednotka je nastoupena.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
27. 8. 2015 5:30
Fotoreportáž: Po šesti týdnech končí druhá mise čáslavských gripenů na Islandu. Osmdesátkrát vzlétly k cvičným letům. Ostrého startu se nedočkaly. Ruské bombardéry po opakovaných nehodách nelétají.

Keflavík - Pět stíhaček, osm pilotů a sedmdesát lidí obsluhy z Česka mělo na šest týdnů  práci při ochraně severní hranice Severoatlantické aliance. Klidný průběh mise využili k nácviku bojových operací v extrémních podmínkách Islandu. Aktivní sopky, neobydlená území, studené moře. To u Čáslavi nenajdete.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy