Češi začali pomáhat obětem zemětřesení v Nepálu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 5. 2015 16:27
Češi působí ve městě Melamči ležícím asi 40 kilometrů od Káthmándú, kam jim těžce zraněné bude přivážet místní armáda.
Obětí ničivého zemětřesení je už přes šest tisíc.
Obětí ničivého zemětřesení je už přes šest tisíc. | Foto: Reuters

Káthmándú  - Tým českých lékařů a zdravotníků v Nepálu v sobotu ošetřil první desítky pacientů ve svém pracovišti ve městě Melamči ležícím asi 40 kilometrů od Káthmándú.

Většinou jde o lehčí zranění, přijali však například i ženu se zlomenou páteří, řekl velitel týmu Oldřich Klegr.

Češi zahájili činnost dva dny poté, co do země postižené zemětřesením dorazili. Počet obětí otřesů z minulého týdne toupl na 6621 a nepálská vláda již nepředpokládá, že najde živé. Skupinu nejméně osmi Čechů přepravil do hlavního města z odlehlé oblasti Lho vládní vrtulník.

Český tým 36 lidí dorazil do Nepálu v noci na čtvrtek po zdrženích způsobených přetížením letiště v Káthmándú a přivezl asi 10,5 tuny vybavení a zásob. "Pořád je tu fronta, lékaři většinou ošetřují lehčí zranění jako zlomeniny žeber, teď nám sem vrtulník veze čtyři vážnější případy," uvedl Klegr, podle něhož bylo v dnes dokončeném zdravotnickém stanovišti ošetřeno ke 14. hodině SELČ 20 lidí. K vážnějším případům patřil například mladík s amputovaným prstem.

Čeští lékaři, zdravotníci a hasiči spolupracují podle něj například s kolegy z Japonska a Polska - právě Poláci dovezou Čechům čtveřici vážně zraněných od vrtulníku. Kvůli tomu, že v oblasti fungují pouze dvě helikoptéry, není možné dovést k českému zdravotnickému zařízení řadu pacientů z odlehlejších oblastí.

V neděli ráno proto zamíří mobilní tým asi deseti lidí do horské vesnice Navalpúr vzdálené asi hodinu cesty terénními vozy z tábora, kde by se k ošetření měli shromáždit lidé z několika obcí, kteří se z nadmořské výšky 1700 metrů nejsou schopni dostat do Melamči.

Ačkoliv se místní lidé snaží všemožně pomáhat, podmínky pro práci týmu jsou podle jeho velitele dosti složité. "Je tu jediná trubka ze skály, ze které teče trocha vody, na níž čekají všichni," popsal Klegr.

Nepálský vládní vrtulník dnes odvezl do Káthmándú z odlehlé oblasti kolem osady Lho nejméně osm Čechů, kteří zde uvízli po zemětřesení. Přepravu jedné klientky potvrdil ČTK mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka, podle facebookového profilu českého turisty z cesty do Nepálu se armádním vrtulníkem z oblasti Lho dostala také skupina dalších sedmi Čechů.

Týden po katastrofě registrují úřady na 14 023 zraněných lidí, naděje na nalezení dalších přeživších je podle nepálského ministerstva vnitra mizivá. Úřady naléhavě žádají o další finanční a materiální pomoc.

Mezi oběťmi je nejméně 12 občanů EU, další tisícovka lidí z unijních zemí se pohřešuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy