V této "příšerné" době Libanon není sám, shodli se lídři. EU pomůže 1,66 miliardami

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2020 19:06
Světové mocnosti se na dárcovské telekonferenci zavázaly, že poskytnou "významné prostředky" na obnovu Bejrútu, který v úterý zasáhl ničivý výbuch.  Více než 30 účastníků konference navíc přislíbilo, že podpoří "věrohodné a nezávislé" vyšetření příčiny výbuchu. V Bejrútu pokračují druhý den velké protesty, úterní výbuch mnozí Libanonci vnímají jako poslední kapku.

Na bejrútském náměstí Mučedníků, kde v sobotu protestovaly tisíce lidí, se podle zpravodaje Reuters shromáždilo několik set demonstrantů. Libanon se už mnoho měsíců potýká s vážnou hospodářskou krizí, označovanou za nejhlubší od občanské války z let 1975-1990. Situaci v zemi dále zhoršila pandemie covidu-19 a úterní výbuch mnozí Libanonci vnímají jako poslední kapku, tragédii přitom přičítají nedbalosti libanonských politiků.

Libanonská policie dokonce použila slzný plyn proti těm, kteří házeli kameny u zátarasů blízko budovy parlamentu. Podle záběrů z místní televize začalo u náměstí blízko parlamentu hořet. Demonstranti také vzali útokem ministerstva dopravy a bydlení.

K rezignaci dnes libanonskou vládu vyzval také maronitský patriarcha Béchara Butrus Rai. Vláda by podle něj měla odstoupit, jestliže "nemůže změnit způsob svého řízení země" a pomoci jí zotavit se z úterní katastrofické exploze. Svou rezignaci dnes oznámila ministryně informací Manál Abdas Samádová, což zdůvodnila explozí a neschopností vlády zavést reformy.  Funkci večer složil také ministr životního prostředí Damianus Kattar.

Češi se museli stáhnout do hotelu

Kvůli demonstracím se čeští záchranáři museli z bezpečnostních důvodů stáhnout zpět do hotelu. Podle Libanonské vlády je naděje, že se podaří najít přeživší, už velmi malá. Ministerstvo zdravotnictví v sobotu sdělilo, že se stále pohřešuje 21 lidí.

Po několika dnech "pátracích a záchranných prací můžeme oznámit, že jsme dokončili první fázi, tedy tu, ve které existovala možnost nalezení živých lidí", oznámila armáda. "Stále je tu naděje a stále máme lidi v terénu, nicméně tato naděje, že nalezneme další přeživší, uvadá," citovala z prohlášení armády agentura AFP.

Úterní výbuch asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu, si v Bejrútu vyžádal nejméně 158 obětí na životech a na šest tisíc zraněných. Zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před padesáti lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě.

Češi pomáhají lidem s návratem domů

"Český pětičlenný tým se statikem vyrazil ke kontrole obytných domů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Pomáhá podle něj s bezpečným návratem lidí do jejich obydlí. Upozornil, že záchranné práce probíhají také v prostoru sila, kde pracují ruský, francouzský a turecký tým. Dodal, že byla nasazena těžká technika k odklízení trosek.

V sobotu čeští záchranáři svou práci v Bejrútu přerušili, protože libanonská armáda kvůli zhoršené bezpečnostní situaci vyzvala veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny. Demonstranti pak v Bejrútu v sobotu vzali útokem budovy ministerstev a poškodili kanceláře Sdružení libanonských bank. Policie proti nespokojencům použila slzný plyn.

Hasičský sbor v neděli rovněž uvedl, že čeští záchranáři se z Bejrútu vrátí v úterý. Následně je čeká karanténa spojená s testováním na nemoc covid-19. Záchranáři by měli přiletět armádním letounem airbus kolem druhé hodiny odpoledne. Jejich vybavení by měl do Česka o několik hodin později dopravit letoun CASA. K přepravě záchranářů do Libanonu bylo využito letadlo soukromých aerolinek Smartwings, což vyvolalo kritiku.

Domů se vrací i tým německých expertů na vyhledávání lidí v troskách. Žádnou osobu v budovách poničených explozí neobjevili. Jak uvedl vedoucí záchranného týmu Jörg Eger, několik jejich specialistů nicméně ještě v Bejrútu zůstane až do čtvrtka a budou pomáhat zjišťovat, podobně jako český tým, jak bezpečné jsou poškozené budovy.

"V této příšerné době Libanon není sám," shodli se světoví lídři

Světové mocnosti se na dárcovské telekonferenci zavázaly, že poskytnou "významné prostředky" na obnovu Bejrútu, který v úterý zasáhl ničivý výbuch.  Celkový objem přislíbené pomoci dosud není jasný.

"Pomoc by měla být včasná, dostačující a v souladu s potřebami libanonského lidu. Měla by být doručena přímo libanonské populaci s co největší efektivitou a transparentností," stojí v prohlášení. Dokument uvádí, že partneři Libanonu podporují dlouhodobou ekonomickou obnovu země, což od jejího politického vedení vyžaduje plné zavedení reforem, které Libanonci očekávají. "V této příšerné době Libanon není sám," stojí v prohlášení.

Konference zorganizované Francií a OSN se zúčastnili světoví lídři, včetně prezidenta USA Donalda Trumpa, představitelé vlád a mezinárodních organizací. Podle agentury AP více než 30 účastníků konference přislíbilo, že podpoří "věrohodné a nezávislé" vyšetření příčiny výbuchu.

Evropská komise se na konferenci zavázala poskytnout Bejrútu pomoc ve výši 63 milionů eur (zhruba 1,66 miliardy Kč). Její šéfka Ursula von der Leyenová informovala o uvolnění částky 33 milionů eur, takže jde o zvýšení o dalších 30 milionů eur, uvedl eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Unijní prostředky podle něj půjdou do Libanonu skrze agentury OSN, nevládní a mezinárodní organizace.

To si Libanon nezasloužil. Je toho moc, lidé v Bejrútu cítí beznaděj, říká Froňková

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy