Češi se strachují o své adoptivní děti v Keni

Zdeněk Mihalco
10. 2. 2008 17:00
Peníze českých dárců pomáhají malým Keňanům studovat

Praha/Nairobi - Tři tisíce dětí v Keni chodí do školy díky dárcovství Čechů, kteří jim platí školné. Lidé, kteří se zapojili do projektu takzvané "adopce na dálku" se nyní o "své" děti strachují.

Povolební násilnosti v této východoafrické už zapříčinily úmrtí tisíce osob a zhruba tři sta tisíc lidí vyhnaly z domovů.

Podle zástupců Humanistického hnutí Narovinu, které populární projekt distančních adopcí v Keni zajišťuje, jsou však všechny děti v pořádku.

Pomoc uprchlíkům

"Několik adoptivních dětí přišlo o domov, ale o všechny se někdo stará a podle nejnovějších informací jsou všichni v pořádku," řekla Dana Feminová z Humanistického hnutí Narovinu. "Přicházejí dobré zprávy. Situace v Keni se za poslední týden zlepšila, dá se i cestovat mezi městy, což byl dříve problém," uvedla.

Foto: Aktuálně.cz

"Adoptivní rodiče" přispívají keňským dětem na vzdělání částkou 7200 korun ročně.

Díky zlepšené situaci mohla nadace poslat humanitární pomoc také do uprchlických táborů. Jde o matrace, přikrývky a další základní potřeby. Jsou zaplaceny ze zvláštního konta hnutí Narovinu na pomoc Keni, na které Češi zatím přispěli 170 tisíci korun.

České peníze i na školy a nemocnice

Adopce na dálku není zdaleka jediným projektem českých humanitárních organizací na rozvoj této východoafrické země. Své konto na pomoc lidem v Keni má také nadace Adra, která tam momentálně například staví zubní ambulanci.

Čtěte také
Autor fotografie: Reuters

Humanistické hnutí Narovinu v Keni pomohlo vybudovat několik škol a zdravotnických zařízení zaměřených například na boj s epidemií AIDS.

"Jsme stále v kontaktu s našimi koordinátory, kteří bez konfliktů pracují společně, přestože pocházejí z různých kmenů," upozorňuje Dana Feminová.

Povolební násilnosti přitom už začaly místy přecházet v etnické násilí. Příznivci současného prezidenta totiž pocházejí z jiných kmenů než přívrženci opozice, která prezidenta obviňuje, že výsledky prosincových voleb zmanipuloval.

V současné době je situace v Keni o něco klidnější. Probíhají jednání o míru mezi prezidentem Mwaiem Kibakim a vůdcem opozice Railem Odingou, které vede bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

 

Právě se děje

Další zprávy