Češi jsou rasisti, napsal komisař po 3 dnech v Praze

Komisař Rady Evropy vystavil českou společnost tvrdé kritice.
Romové prý nemají v Česku rovné právo na vzdělání
Romové prý nemají v Česku rovné právo na vzdělání | Foto: Jan Langer

Štrasburk - Komisař pro lidská práva Rady Evropy Thomas Hammarberg ve Štrasburku prezentoval zprávu o situaci romské menšiny v České republice.

Českou vládu a potažmo celou společnost v ní vystavil tvrdé kritice.

Protiromské postoje jsou podle něj v české společnosti hluboce zakořeněné a vedou k rasisticky motivovanému násilí. 

Vláda navíc stále neřeší romskou segregaci v oblastech školství ani bydlení, což vede k dalšímu zhoršování stávající situace. Dostatečně důsledné není ani vyšetřování rasově motivovaných trestných činů.

K takovým závěrům došel komisař Rady Evropy poté, co strávil tři dny v Praze, kde na téma romské problematiky mluvil s vrcholnými státními představiteli.

"Hlavními překážkami k integraci Romů v České republice jsou protiromské postoje hluboce zakořeněné ve společnosti. Úřady by měly zintenzivnit své úsilí a vyřešit tento problém a realizovat politiku integrace," uvedl Hammarberg.

Komisař ve své zprávě doporučuje vypracovat komplexní program sociálního bydlení a zintenzivnit úsilí tak, aby se skoncovalo se izolací romských komunit a zlepšily se jejich životní podmínky. Vyjádřil politování nad segregací v českých školách a znepokojení nad tím, že se četným romským dětem dostává nekvalitního vzdělání.

Vývoj k lepšímu

V listopadu 2007 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že Česko porušilo právo 18 romských dětí z Ostravska na vzdělání a zároveň i zákaz diskriminace tím, že byly zařazeny do zvláštních škol.

"Tři roky po historickém výnosu evropského soudu se v praxi změnilo jen málo věcí. Proto je třeba jednat rychle a s odhodláním. Pokud jde o přechod od specializované školní docházky ke školní docházce v běžném prostředí a obecné zrušení segregace ve školském systému, v příštím školním roce by již měly být učiněny konkrétní kroky," uvedl Hammarberg.

Předsudky jsou v české společnosti hluboce zakořeněné
Předsudky jsou v české společnosti hluboce zakořeněné | Foto: Jan Langer

Rada Evropy vyjadřuje znepokojení nad situací Romů v ČR pravidelně, v posledních letech ale konstatuje do jisté míry pozitivní vývoj. Například na podzim 2009 ve zprávě vypracované její Evropskou komisí proti rasismu a netoleranci (ECRI) se uvádí, že v právní oblasti sice nastal pokrok v boji proti rasismu, právní prostředky na ochranu proti diskriminaci ale nejsou dostatečné.

Podle této zprávy také Romové stále velmi reálně pociťují znevýhodnění v přístupu jak ke vzdělávání, tak k zaměstnání. Loni v listopadu RE vyzvala ministerstvo školství ke konkrétním výsledkům s tím, že už jí nestačí jen pravidelné zprávy ČR o opatřeních na snížení diskriminace romských žáků.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy