Češi dostali v komisi ještě větší sousto, než čekali

Johanna Grohová, Brusel
27. 11. 2009 14:25
Barroso oznámil složení Evropské komise, Füle bude mít na starosti rozšíření a politiku sousedství
Štefan Füle se stal "převozníkem" zájemců o členství v EU. Ilustrační snímek pochází z června, kdy Češi neformálně předávali předsednictví Švédsku. Na snímku je vedle Füleho (s vesly) ještě Alexandr Vondra.
Štefan Füle se stal "převozníkem" zájemců o členství v EU. Ilustrační snímek pochází z června, kdy Češi neformálně předávali předsednictví Švédsku. Na snímku je vedle Füleho (s vesly) ještě Alexandr Vondra. | Foto: eu2009.cz

* Doplnili jsme přehlednou grafiku s portfolii jednotlivých budoucích komisařů

Brusel (Od naší spolupracovnice) - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v Bruselu v pátek krátce po poledni představil svoji "vládu". Tedy jména sedmadvaceti komisařů, kteří budou pod jeho vedením pracovat v nové Evropské komisi.

Potvrdila se informace, kterou jako první publikoval online deník Aktuálně.cz, že český eurokomisař Štefan Füle bude mít na starosti rozšíření Evropské unie. Tedy jednání s kandidáty vstupu do EU.

Dosavadní český eurokomisař Vladimír Špidla měl na starosti resort pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti.

Ve stopách Güntera Verheugena

Füleho portfolio bude přitom výrazně širší, než Praha čekala. Kromě jednání s adepty na členství v Unii dostal na starosti také politiku sousedství, která dosud spadala pod komisařku pro vnější záležitosti.

Pod politiku sousedství patří například projekt Východního partnerství, který byl mezi prioritami českého předsednictví. Jde o snahu navázat užší spolupráci se zeměmi bývalého Sovětského svazu.

Evropská politika sousedství má poměrně štědrý rozpočet, který plyne na podporu zemí ležících v okolí EU. Pro léta 2007 až 2013 je pro tento projekt vyčleněno asi 12 miliard eur (332 miliard korun).

Oblast rozšiřování patří mezi portfolia, kde má komise významné pravomoci. Právě ona posuzuje přípravy zemí, které se chtějí stát členy Unie. Také následně doporučuje členským zemím, zda je daný stát připraven na členství.

Podle dřívějších informací měly o post komisaře pro rozšíření zájem také Bulharsko a Švédsko. 

Füle usedne do křesla, kde před ním seděli finský diplomat Olli Rehn a dříve i Němec Günter Verheugen, který byl komisařem pro rozšíření v době vstupu České republiky v roce 2004.

Hurá na Balkán

Českého diplomata tak jistě neminou především cesty na Balkán. Chorvatsko by se mělo stát na začátku roku 2011 novým členem Evropské unie. Přístupové rozhovory se Záhřebem se už chýlí ke konci.

EU už vede přístupové rozhovory s Tureckem, přihlášku do Unie si podala také Albánie. Učinila tak v době českého předsednictví v první polovině letošního roku.

Makedonie má od roku 2005 status kandidáta, ale přístupové rozhovory s ní ještě nezačaly.

Cíl stát se členem EU odsouhlasil také parlament Islandu, zájem deklarují i Srbsko a Černá Hora. Naopak přistoupení Ukrajiny a Gruzie zatím není aktuální.

Projekt východního partnerství byl zahájen letos v květnu na summitu v Praze v době českého předsednictví. Zahrnuje dialog EU s šesti bývalými republikami SSSR: Běloruskem, Ukrajinou, Moldavskem, Gruzií, Arménií a Ázerbájdžánem.

Evropská politika sousedství byla v roce 2004 přijata s cílem vytvořit kolem EU zónu pokojných a ekonomicky vyspělých zemí.
EU nabídla 16 zemím - Alžírsku, Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Egyptu, Gruzii, Izraeli, Jordánsku, Libanonu, Libyi, Moldavsku, Maroku, palestinské samosprávě, Sýrii, Tunisku a Ukrajině - zvláštní ekonomické a politické vztahy.

Díky nim mají za určitých podmínek možnost být začleněny do mnohasetmilionového trhu EU. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 34 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy