Češi a Britové jako jediní odmítli rozpočtový pakt EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 1. 2012 6:42
Česko se odvolalo na "ratifikační důvody". Těmi může být i vypsání referenda
Foto: Reuters

Brusel - Klíčový summit, který Evropskou unii mění v rozpočtový pakt, postavil na jednu stranu pětadvacet států souhlasících s pravidly fiskální unie a na stranu druhou odmítající Česko a Velkou Británii.

Česká republika na strategickém setkání oznámila, že se k dohodě zatím nepřidá "kvůli ratifikačním důvodům".

O tom, zda Češi zůstanou v hlavním proudu evropské integrace se tak zřejmě bude rozhodovat v referendu nebo na parlamentní půdě.

EU chce novou dohodou překonat stávající dluhovou krizi a zabránit odchodu nejhůře postižených zemí z eurozóny.

Součástí paktu, navrhovaného Německem a Francií, je zpřísnění podmínek pro sestavování státních rozpočtů, které by napříště neměly mít vyšší deficit než půl procenta HDP. Zemím, jež pakt poruší, budou hrozit finanční sankce.

Británie už oznámila, že k paktu nepřistoupí. Premiér Nečas již v průběhu debat označil navrhovanou podobu smlouvy pro ČR za nepřijatelnou. Požadoval mimo jiné, aby země, jež nejsou členy eurozóny, měly právo účastnit se jejích summitů.

Dění na summitu pro vás sledujeme živě.

00:50

"Nepřekročitelný důvod je, že pokud nenalezneme širší politickou shodu nad způsobem ratifikace, tak vlastně ta smlouva je tím pádem velmi těžko akceptovatelná," řekl po summitu premiér Petr Nečas. "I vláda ČR ví a počítá s tím, že předseda vlády nepodepíše tuto smlouvu, pokud nebude dosažena shoda na ratifikační proceduře. V této věci panují rozporuplné názory dokonce jdoucí až do toho bodu, jako kdyby se jednalo o ratifikaci smlouvy typu mezinárodní dohody o velrybářství," dodal.

23:50

Lídři Evropské unie na pondělním summitu v Bruselu vyzvali ministry financí členských zemí eurozóny, aby do konce týdne dokončili práce na druhém záchranném balíku pro zadlužené Řecko. Novinářům to po summitu řekl unijní prezident Herman Van Rompuy.

23:30

Český premiér Petr Nečas nakonec nevyloučil, že by se Česká republika mohla ještě k dohodnutému paktu přidat. Problémy ale premiér vidí mimo jiné s případnou ratifikací smlouvy v ČR, protože dohodu dopředu odmítl podepsat prezident Václav Klaus. Nečasovi vadí i neúčast nečlenů eurozóny na summitech unijních států platících eurem.

23:15

Podle vyjednávačů je pondělní dohoda na rozpočtovém paktu prvním důležitým krokem jak během příštích dvou měsíců získat zpět důvěru finančních trhů a investorů. Oficiálně má být pakt podepsán na summitu v březnu. Mezitím má EU v polovině února vyřešit, co s prohlubujícím se schodkem řeckého rozpočtu. Panuje naděje, že to společně povede k tomu, že pak Německo kývne na navýšení trvalého záchranného fondu ESM na 750 miliard eur.

23:00

"Země eurozóny jsou dohodou právně vázány postupně vyrovnat své rozpočty - to evropští politici chápou jako cenu, kterou museli zaplatit, aby rozpočtová síla Německa nadále podporovala jednotnou měnu," napsaly Financial Times, které to označily za symbolické vítězství Angely Merkelové. List ale zároveň připomněl, že o účinnosti německého přístupu zakazujícího de facto státní stimulaci ekonomiky, panují vážné pochyby.

22:25

Zástupci jednotlivých států unie se na dnešním mimořádném summitu EU rovněž shodli na tom, že trvalý záchranný fond eurozóny ESM začne platit od poloviny letošního roku, tedy o rok dříve, než s čím se počítalo původně. Informovala o tom Česká televize.

22:20

Česko si dnes v Evropě rozhodně oko neudělalo. Před novináře předstupuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Hned první dotaz směřuje k postoji premiéra Nečase. "Český premiér nám řekl, že kvůli ústavním důvodům se nemůže plně připojit k budoucí smlouvě. Nejsem zcela obeznámen s všemi 'pro a proti' toho, co se děje v Praze, abych pochopil proč to, co bylo přijatelné v prosinci, není přijatelné nyní. Bude to tedy smlouva 'pětadvacítky'," citoval Sarkozyho bruselský zpravodaj HN.

22:00

Oněmi "ratifikačními důvody," kvůli kterým premiér Nečas v Bruselu na rozpočtový pak nekývl, může být vládní usnesení z 25.ledna. O definitivním schválení paktu podle vládního usnesení musí rozhodnout politici ústavní většinou, nebo lidé v referendu.

21:40

"Česká republika uvedla, že kvůli ratifikačním důvodům nemůže říci ´ano´ dnes večer. Británie už dříve řekla, že nebude součástí tohoto (paktu)," uvedl Reinfeldt. Dnešní postoj ale ještě neuzavírá dveře k tomu, aby se Česká republika k dohodě mohla připojit v příštích týdnech. Pakt, který zpřísňuje rozpočtové podmínky pro země eurozóny, by měl být podepsán začátkem března.

21:30

Proti dohodě se zatím postavila Velká Británie společně s Českem. S odvoláním na švédského premiéra Fredrika Reinfeldta o tom informovala Česká televize a ČTK.

21:20

Podle dosavadních informací by se měly každý rok konat nejméně dva summity za účasti zemí eurozóny, kde se bude jednat o strategii týkající se jen eura. Kromě toho by měl být jednou ročně summit otevřený i zemím, které se ke smlouvě připojí, ale ještě nejsou členy eurozóny. Pokud by země eurozóny chtěly mít ještě další vlastní vrcholnou schůzku, musely by přijít s konkrétním odůvodněním. Původní návrh dohody, se kterým česká vláda v tomto bodu nesouhlasila, předpokládal podobné uspořádání. Zatím není jasné, zda se ČR k dohodě v této chvíli připojí.

21:00

Lídři Evropské unie se podle diplomatických zdrojů v zásadě dohodli na novém paktu o rozpočtové kázni. Podrobnosti o jeho podobě ale zatím nejsou známy. Česko a Polsko měly před jednáním k navrhovanému textu výhrady, které se týkaly jejich účasti na budoucích summitech eurozóny.

20:30

Eurozóna roku 2012 bude čelit ekonomické stagnaci a možná i krátké recesi. Evropské centrální bance se ale půlbilionovou tříletou půjčkou evropským bankám podařilo odvrátit masivní finanční krizi. Novinářům to dnes řekl člen bankovní rady ECB a zároveň guvernér rakouské národní banky Ewald Nowotny. V některých státech podle něj inflace spadne pod cílová dvě procenta.

19:55

Všechny tři hlavní burzovní indexy v pondělí na newyorské burze prohloubily své ztráty zhruba na procento. Index Dow Jones klesl o 0,99 procenta, Standard & Poor's 500 Index upsal 1,15 procenta, a Nasdaq Composite o 1,14 procenta. Důvodem je další krach jednání o oddlužení Řecka. "Po týdnech optimismu na trzích opět přichází výraznější korekce. A to na všech frontách," napsala v pondělí ráno ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. "Očekáváme, že dolar brzy naváže na svůj starý posilující trend a do měsíce bude atakovat hranici 1,250 USD/EUR."

18:40

Americký akciový index Standard&Poor's 500 zaznamenal kolem poledne newyorského času pokles o 0,7 procenta - největší za poslední měsíc. Podle agentury Bloomberg je důvodem nervozita investorů z nejasného výhledu summitu EU v kombinaci s výhledem propadu Evropy do nové recese. Podle některých ekonomů tak Evropa sklízí plody svých neustálých škrtů, zatímco USA, které se vydaly cestou stimulace ekonomiky, zažívají růst. "Je možné, že tamní trh práce již druhý měsíc v řadě 'vytvořil' 200 tisíc pracovních míst. Takové výsledky se přitom objevují jen při opravdu solidní konjunktuře," upozornil analytik ČSOB Jan Čermák.

17:55

"Navzdory prorůstové rétorice bude rozhovorům nejspíš dominovat debata o posílení finanční obrany eurozóny a snížení dluhové zátěže Řecka," napsala dnes agentura Reuters. Ta zároveň tipuje, že se většina 26 členů EU mimo Británii připojí k rozpočtovému paktu, který de facto zakazuje schodkový rozpočet. "A to i přes pochyby mnohých ekonomů o ekonomické moudrosti" kroku, který vlastně "činí keynessiánství ilegálním." Keynessiánství je ekonomická škola, která v době poklesu prosazuje stimulaci hospodářství ze státního rozpočtu.

17:07

Požadavek, aby se summitů eurozóny účastnily také země, v nichž se neplatí společnou evropskou měnou, není vynálezem českého premiéra. Jako první s ním přišlo Polsko. V rozhovoru s novým šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem jej dnes zopakoval premiér Donald Tusk. Polská vláda je mimochodem k plánům Německa a Francie, které chtějí více kontrolovat národní rozpočty Bruselem, mnohem vstřícnější než Česko.

16:37

Agentury přinášejí další čísla týkající se výhledů jednotlivých ekonomik. Zatímco Španělsko bude zřejmě díky navýšení daní a rozpočtovým škrtům schopno snížit svůj letošní deficit (plánovaný na osm procent) na 4,4 procenta, francouzský premiér Francois Fillon přiznal, že hospodářský růst jeho země bude činit půl procenta a ne jedno procento, jak jeho vláda předpokládala.

15:54

Německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku The Guardian zřejmě ustoupila od svého požadavku, aby řecký státní rozpočet začala kontrolovat Evropská komise. Informace, která pronikla v pátek do médií, se o víkendu setkala s vehementním odporem ze strany řecké vlády.

15:12

Dobře na tom není další účastnická země summitu, Portugalsko. Úroky z desetiletých státních obligací dnes vystoupily na rekordní úroveň 17,2 procenta. Podle expertů hrozí, že země do pěti let zkrachuje. Sebedůvěru naproti tomu demonstroval ministerský předseda Irska, které rovněž patří mezi nejhůře zadlužené státy eurozóny. Enda Kenny se podle svých slov vůbec neobává o výsledek referenda, v němž by občané jeho země měli rozhodnout o tom, zda přijmout plánovaný fiskální pakt či ne.

15:04

Návrh paktu o rozpočtové kázni, o kterém bude dnes jednat summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující. Při příjezdu na jednání to řekl český premiér Petr Nečas. Bez plnohodnotné účasti na eurosummitech by jí totiž podle něj nic nepřinesl.

14:41

Na summit již dorazil britský premiér David Cameron, který fiskální pakt striktně odmítá. Na dotaz novinářů, na co se na vrcholné schůzce hodlá zaměřit, poněkud mimo agendu odpověděl, že na podporu růstu u malých a středních podniků. Británii se nelíbí představa, že by měla další část svých pravomocí odevzdat Bruselu. Kategoricky se pak staví proti zavedení daně z finančních transakcí prosazované Francií. Ta by totiž poškodila bankéře v londýnské City.

14:21

Brusel nepotěšili zato Španělé. Ministerský předseda Mariano Rajoy při schůzce se šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem oznámil, že jeho země letos rozhodně nesplní hospodářský cíl předpokládající růst o 2,3 procenta HDP. V posledním čtvrtletí loňského roku poklesla totiž španělská ekonomika o 0,3 procenta.

13:51

Mario Monti vede na summitu delegaci Itálie.
Mario Monti vede na summitu delegaci Itálie. | Foto: Reuters

Z Itálie přišla těsně před zahájením summitu potěšující zpráva. Státní dluhopisy s desetiletou lhůtou splatnosti se dnes prodávaly s úrokem 6,08 procenta, což je o půl procenta méně než v říjnu. A to navzdory skutečnosti, že agentura Fitch v pátek Itálii snížila rating. Řada ekonomů navrhuje, aby měřítkem hodnocení hospodářských výhledů pro jednotlivé země nebyl předpokládaný růst HDP ale právě výše úroků ze státních dluhopisů. Ta je enormní u silně zadlužených zemí, jako je Řecko, nízká ale u Německa a skandinávských zemí, které své dluhy drží v mezích únosnosti. Úroky z pětiletých obligací spadly Itálii ve srovnání s prosincem dokonce o více než jedno procento.

13:20

Německá kancléřka Merkelová, jejíž země je hlavním motorem fiskálního paktu, má hned zkraje jednání, jež začne v 15:00, problém. Deník The Wall Street Journal přichází s informací, že Francie a Itálie, které bojují s enormním zadlužením, nejsou příliš nadšeny myšlenkou, že státy, jež podmínky paktu nedodrží, by měly být automaticky pokutovány. A to až do výše jedné desetiny hrubého národního produktu.

13:15

Konání summitu ztěžuje od rána generální stávka vyhlášená belgickými odbory, které protestují proti vládním škrtům a důchodové reformě. Nejhůře postižen protesty je sektor dopravy, včetně letecké. Některé lety musely být zcela zrušeny, uzavřeno je letiště v Charleroi.

13:04

Těžce zadlužené Řecko odmítá, aby kontrolu nad jeho státními financemi převzala Evropská komise, jak navrhuje Německo a další země. Atény se předběžně dohodly se soukromými věřiteli na odpuštění šedesáti procent svého dluhu, na druhou stranu ale prosakují zprávy, že země bude potřebovat další úvěr od EU, protože není schopna snížit rozpočtový schodek v požadované výši. Pokud nedostane peníze, hrozí Řecku podle tamější vlády již v březnu bankrot.

 

Právě se děje

Další zprávy