Červený kříž potvrdil zranění íránského diplomata

Red Zah, BBC, AP
11. 4. 2007 16:56
Američané odmítají, že by Íránce unesli či mučili
Mohou za Šarafího únos Američané? Teherán je o tom přesvědčen
Mohou za Šarafího únos Američané? Teherán je o tom přesvědčen | Foto: Reuters

Teherán/Washington - Šéf Mezinárodního červeného kříže v Teheránu Peter Stocker řekl, že viděl zranění na těle íránského diplomata v Iráku Džalala Šarafího. Ten už dříve obvinil americkou zpravodajskou službu CIA, že jej mučila.

Podle Stockera má druhý tajemník íránské ambasády v Bagdádu Šarafí "několik týdnů staré" rány na chodidlech, nohou, zádech a nosu. Zda byly způsobeny mučením, nebyl schopen říct - s odůvodněním, že není lékař.

"Nevím, kdo mu to způsobil a kde se to stalo," řekl Stocker agentuře AP. "Mohu pouze říct, že se tak stalo během jeho zadržování"

Šarafího unesli v Iráku během února, propuštěn byl minulý týden. Američané se od celé záležitosti distancovali, podle Šarafího šlo ale o práci iráckých agentů pracujících pro CIA. Íránským médiím diplomat řekl, že byl agenty americké tajné služby mučen "ve dne v noci". Údajně po něm chtěli informace o íránské pomoci ozbrojeným skupinám v Iráku. Washington to označil za nesmysl.

Propuštěn výměnou za britské vojáky?

Obrázky zraněného Šarafího odvysílala také íránská televize. Lékařská zpráva říká, že mu únosci vrtali do chodidel díry, zlomili mu nos, zranili ucho, krk a záda.

Spekulace médií o výměně britských vojáků za íránského diplomata zatím nikdo nepotvrdil.
Spekulace médií o výměně britských vojáků za íránského diplomata zatím nikdo nepotvrdil. | Foto: Reuters

Peter Stocker z Mezinárodního červeného kříže vyjádřil nad shledáním s Šarafím, jehož navštívil v teheránské nemocnici, radost. Pracovníci jeho organizace se jej předtím snažili v Iráku marně vypátrat.

Spojené státy vydaly prohlášení, že s únosem Šarafího nemají nic společného. Mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe označil íránská obvinění za "další teatrální kousek íránské vlády, která se snaží odvrátit pozornost od vlastních nepřijatelných rozhodnutí".

Šarafí byl propuštěn na svobodu 3.dubna, pouhý den před tím, než Teherán osvobodil 15 britských námořníků zadržovaných téměř dva týdny pro údajné narušení íránských výsostných vod při ústí řeky Šatt al-Arab do Perského zálivu. Přes spekulace světových médií nebyla mezi oběma případy potvrzena žádná spojitost.  

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy