Červený kříž může do syrských věznic. Jen do některých

Václav Viták
6. 9. 2011 13:42
Aktivisté varují, že režim vězní tisíce lidí jinde
Centrální věznice u Damašku, kam bude mít přístup Červený kříž.
Centrální věznice u Damašku, kam bude mít přístup Červený kříž. | Foto: Reuters

Ammán - Sýrie poprvé od začátku demonstrací proti vládě prezidenta Bašára Asada zpřístupnila zástupcům Mezinárodního červeného kříže svou hlavní věznici v Damašku.

Režim zadržel za pět měsíců tisíce lidí, o jejichž osudu není nic známo. Přístup Červeného kříže do jeho vězeňských zařízení by mohl pomoci odhalit, co se s nimi stalo.

Ochránci lidských práv ale varují před nadměrným optimismem ohledně pondělního rozhodnutí Sýrie.

Upozorňují, že mnoho zatčených nebo těch, kdo zmizeli, je drženo v různých školách a továrnách po celé zemi, do kterých se Červený kříž s velkou pravděpodobností nedostane.

"Víme, že více než 15 tisíc zadržených není zavřeno v oficiálních věznicích," řekl agentuře Reuters jeden syrský exulant a aktivista, který žije ve Washingtonu. Humanitární organizace tvrdí, že syrský režim zatkl o začátku povstání desetitisíce lidí.

"Důležitý krok vpřed"

Předseda Mezinárodního červeného kříže Jako Kellenberger je však přesvědčen, že jeho organizaci se podařilo udělat důležitý krok vpřed při naplňování jejího poslání v Sýrii.

"Syrské úřady poprvé povolily Mezinárodnímu červenému kříži přístup k zadrženým. Napřed budeme mít přístup k osobám zadrženým ministerstvem vnitra. Doufáme, že brzy budeme moci navštívit všechny zadržené," řekl Kellenberg, který včera ukončil dvoudenní pracovní pobyt v Damašku.

Ochránci lidských práv ale zdůrazňují, že se Červený kříž potřebuje dostat i do neoficiálních věznic, kde by uviděl mučírny a mohl si udělat představu o rozsahu porušování lidských práv v zemi.

"Centrální věznice v Damašku je především pro zločince, nikoli pro politické případy. Nejhorší mučení se odehrává v kobkách tajných služeb, které stojí v čele represí," říká jeden syrský právník, který si však přeje z obav o život zůstat v anonymitě.

Zatýkání a zabíjení pokračuje

Režim prezidenta Bašára Asada mezitím pokračuje v nemilosrdném potlačování nepokojů. V pondělí bezpečnostní síly zabily nejméně jedenáct osob. Jsou mezi nimi protestující i ti, kteří se snažili utéci do Turecka.

Syrské bezpečnostní síly již mají od začátku nepokojů na svědomí smrt nejméně 2200 lidí.

Ve středu má Sýrii navštívit předseda Ligy arabských států Nabíl al-Arabí, který syrským představitelům sdělí obavy, jež v arabských státech syrská vláda vyvolává svým brutálním postupem proti demonstrantům.

Mezinárodní tlak na Damašek mezitím stále roste. Britský premiér David Cameron řekl v pondělí parlamentu, že prezident Bašár Asad "musí jít", protože ztratil veškerou legitimitu.

Tím se připojil k USA a řadě evropských zemí, které se již vyjádřily, že Sýrie se musí po čtyřiceti letech autoritářské vlády změnit v demokracii.

Syrské demonstranty navíc povzbudil pád libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Bašár Asad ale nejeví nejmenší ochotu ustoupit od tvrdých represí vůči vlastnímu obyvatelstvu, mimo jiné proto, že mezinárodní společenství zatím nesáhlo na rozdíl od Libye k žádné formě intervence, která by chránila účastníky protestů a motivovala příslušníky syrské armády ke zběhnutí nebo k odmítnutí poslouchat rozkazy velitelů.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy