Čerstvý index korupce zveřejněn. Je to smutné čtení

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Pavel Vondra, pav, ves
23. 9. 2008 12:54
Organizace Transparency International bije na poplach

Berlín - Korupce v chudých zemích vytváří humanitární katastrofu, která by mohla zmařit globální snahy o boj s chudobou, varuje mezinárodní organizace Transparency International (TI).

Ta dnes zveřejnila letošní verzi svého pravidelně aktualizovaného žebříčku, v němž sleduje úroveň úplatnosti úřadů a veřejných činitelů na celém světě.

Indexu vnímání korupce (CPI) pro rok 2008 i letos vévodí Somálsko. To sice od profesora Johanna Grafa Lambsdorffa z univerzity v německém Pasově, jenž CPI pro TI sestavuje, dostalo jedničku, ta se však na desetistupňové škále zkorumpovanosti blíží takřka totální korupci (desítka naopak znamená nulovou korupci).

V souvislostech: Exstarosta Nového Boru dostal za úplatek rok vězení

Na dalších místech následují Barma a Irák se shodným hodnocením 1,3, potom Haiti (1,4) a Afghánistán (1,5).

Na opačném konci žebříčku si udržela post nejméně zkorumpovaná země Dánsko, které spolu se Švédskem a Novým Zélandem dostalo známku 9,3.

Rozdíl mezi životem a smrtí

"V těch nejchudších zemích může úroveň korupce znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, když jsou ve hře peníze na nemocnice nebo pitnou vodu," uvedla šéfka TI Huguette Labelle.

Podle představitelů Transparency International korupce prodražuje boj s chudobou až o 50 procent. Země, jako je Afghánistán, se tak rozvíjí mnohem pomaleji, než by odpovídalo vynaloženým prostředkům a úsilí
Podle představitelů Transparency International korupce prodražuje boj s chudobou až o 50 procent. Země, jako je Afghánistán, se tak rozvíjí mnohem pomaleji, než by odpovídalo vynaloženým prostředkům a úsilí | Foto: PRT Logar

"Pokračující vysoká úroveň korupce a chudoby, jež trápí společnost v mnoha zemích světa, nabývá rozměrů humanitární katastrofy, kterou nelze tolerovat."

"Omezení korupce vyžaduje silnou dozorčí roli ze strany parlamentů, policie, nezávislých médií i rozvinuté občanské společnosti. Pokud jsou tyto instituce slabé, korupce se vymkne kontrole a to má strašné následky pro běžné lidi i spravedlnost obecně," dodala.

Transparency International proto doporučila, aby mezinárodní komunita dárců poskytovala rozvojovou pomoc cíleně a pokusila se ohlídat, aby peníze směřovaly i na posílení zmiňovaných institucí.

Podle jejich odhadů totiž nekontrolovaná korupce prodražuje celosvětový boj s chudobou až o padesát procent.

Imunní nejsou ani bohatí

Kritiky se ale dočkaly i některé rozvinuté země. Ve zprávě je přímo zmiňován propad, který od loňského roku zaznamenaly například Norsko či Velká Británie (z 8,4 na 7,7).

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

CPI 2008

Od nejlepších k nejhorším:

  • 1. Dánsko 9,3
  • 1. Švédsko 9,3
  • 1. Nový Zéland 9,3
  • 4. Singapur 9,2
  • 5. Finsko 9,0
  • 5. Švýcarsko 9,0
  • ...
  • 18. USA 7,3
  • ...
  • 45. ČR 5,2
  • ...
  • 52. Slovensko 5,0
  • ...
  • 147. Rusko
  • ...
  • 176. Afghánistán 1,5
  • 177. Haiti 1,4
  • 178. Irák 1,3
  • 178. Barma 1,3
  • 178. Somálsko 1,0

Kompletní žebříček naleznete ve formátu PDF na stránkách Transparency International

Ve sníženém hodnocení Britů se odrazilo i rozhodnutí tamních úřadů zastavit vyšetřování podezřelého kontraktu, který v Saúdské Arábii uzavřela zbrojní firma BAE.

Nejhorší výsledek za posledních osm let podle TI vykázalo Rusko, které se propadlo až na 147. příčku za země, jako je Jemen či Filipíny, kde je korupce považována takřka za normu.

"Fenomén korupce vážně ohrožuje samotnou ruskou státnost," píše se v komentáři k letošnímu indexu.

Výrazné zlepšení bylo naopak zaznamenáno v Albánii, na Kypru, v Gruzii, na Mauriciu, v Nigérii, Ománu, Kataru, Jižní Koreji, Tonze či Turecku.

A co Češi?

V České republice se podle zprávy Transparency International míra korupce od loňska nezměnila.

Stejně jako loni získalo Česko známku 5,2. To znamená, že je mezi 180 hodnocenými zeměmi na 45. místě. V rámci evropské "sedmadvacítky" mu ale patří až osmnáctá příčka.

"Vláda přijala velmi ambiciózní protikorupční strategii, ale od řady opatření postupně ustupuje," komentuje výsledky šéf české pobočky TI David Ondráčka.

"Má smysl dělat menší kroky, ale je třeba dotáhnout je do konce. Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobbingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy. Politická reprezentace si musí udržet alespoň základní důvěryhodnost, jinak reformy ztrácejí účinek," dodává Ondráčka.

Podle Ondráčky by Česku pomohla například jasná pravidla pro lobbování, omezení možnosti poslanců podávat individuální pozměňovací návrhy či posílení policejních protikorupčních složek.

Jak index vnímání korupce vzniká?

Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) vydává každoročně mezinárodní nezisková organizace Transparency International. Index vyjadřuje míru korupce, jaká podle názoru představitelů podnikatelské sféry a analytiků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. CPI je složený index, který pro hodnocení roku 2007 čerpá ze 14 různých průzkumů mínění provedených nezávislými institucemi v období 2006-2008. Letošní index zahrnuje 180 zemí, přičemž pro zahrnutí země do žebříčku CPI je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň tři nezávislé zdroje.

 

Právě se děje

Další zprávy