Černý scénář: Za 20 let bude jídlo dvakrát dražší

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2011 16:40
Ceny zvyšuje nejen nesmyslné obchodování s komoditami, ale i biopaliva
Zatímco jednu část světa sužuje podvýživa, druhou trápí obezita.
Zatímco jednu část světa sužuje podvýživa, druhou trápí obezita. | Foto: REUTERS/Yannis Behrakis

Londýn - Pokud se zásadním způsobem nezmění systém obchodování na potravinových trzích, stoupnou do roku 2030 ceny základních potravin na dvojnásobek.

To by mělo katastrofální následky především pro obyvatele rozvojových zemí, kteří už teď trpí podvýživou, varovala organizace Oxfam International, která sdružuje 14 národních organizací zaměřených na odstranění chudoby ve světě.

Podle prognózy neziskové organizace by měla během devatenácti let cena klíčových plodin stoupnout o 130 až 180 procent. Oxfam přitom upozorňuje, že se zvyšování cen potravin zrychluje především kvůli globálním změnám klimatu, které vedou k menší úrodě.

Aktivisté proto apelují na světové politiky, aby zavedli regulaci trhu s potravinami a investovali do fondů pro obnovu klimatu.

"Chceme-li bojovat s dopady změn klimatu, spirálovitým růstem cen potravin a zvyšujícím se nedostatkem půdy, vody a energií, musíme od základu změnit systém obchodování s potravinami," cituje server BBC výkonnou ředitelku Oxfamu Barbaru Stockingovou.

Ceny zvyšují i biopaliva

Dramatický růst cen potravin není nikterak novým jevem. Z údajů Organizace pro výživu a zemědělství OSN vyplývá, že od roku 1990 základní potraviny zdražily více než dvojnásobně. Naproti tomu zemědělské výnosy se podle Oxfamu za stejné období téměř o polovinu snížily.

Obyvatelé nejchudších zemí jsou tak nuceni utratit až 80 procent svých příjmů za jídlo.

Kromě změn klimatu jsou tu ale podle aktivistů ještě další důvody, které ženou ceny potravin vzhůru. Jsou jimi nesmyslné obchodování s komoditami (obchodníci si s nimi prý hrají jako v kasinech) a nesmyslné zvýhodňování pěstitelů, kteří produkují suroviny pro výrobu tzv. biopaliv (například místo pšenice, rýže nebo brambor).

Pomohla by prý i podpora malých farmářů. S tím ale nesouhlasí správkyně britských investičních fondů Nicola Horlicková, která stojí za investicí do brazilské zemědělské půdy. Velké farmy podle ní poskytují lidem zaměstnání a navíc jsou efektivnější.

Ceny potravin podle ní srazí samotný trh. "Když jsou ceny potravin vysoké, podnikatelé začnou investovat do zemědělské produkce, vznikne větší konkurence a ceny začnou opět klesat," cituje byznysmenku BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy